Vracanie zálohovaných obalov: Prečo by ste ich mali odovzdávať priebežne počas viacerých dní v týždni?

žena držiaca plastovú fľašu

Pri zálohovaní je dôležité vrátiť fľaše aj s vrchnákom, nestlačené a nepoškodené (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Zálohované obaly vracajú ľudia najviac v piatky a soboty, vyplýva  analýzy dát. Na niektorých odberných miestach je tak problém s kapacitou zálohomatov, pretože sú preplnené, či personálom pri obsluhe odberného miesta, ktorý nestíha.

Obaly do automatov vracajte postupne

„Správca zálohového systému je v intenzívnom kontakte s odbernými miestami aj dodávateľmi samotných zálohomatov, a preto, ak sa vyskytnú prípadné lokálne problémy, spolu s partnermi situáciu ihneď riešime,“ povedala Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového

Riaditeľka pokračuje a dodáva, že ľudí chcú naučiť, aby vracali obaly priebežne, respektíve nie nárazovo vo veľkých množstvách a cez víkendy, keď je nápor pri automatoch najväčší. „Všetci sme si vedomí toho, že musíme popracovať na zlepšení komfortu pre zákazníka,“ skonštatovala Lucia Morvai.

Vyzbierané kusy sa pohybujú v miliónoch

Slováci podľa správcu doteraz vyzbierali takmer 200 miliónov kusov zálohovaných obalov. Počet odberných miest sa rozšíril na viac než 2500.

Zálohovanie funguje na Slovensku od 1. januára. Zálohou sa vracajú sa späť všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do 3 litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame