V novom roku budeme zálohovať fľaše: Známy reťazec prišiel s prelomovou novinkou

Od 1. januára budeme budú fľaše aj plechovky zálohované. (Zdroj foto: Lidl)

Už od 1. januára 2022 prichádza na Slovensko veľká zmena – začína sa zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Zvýši sa tak miera ich recyklácie a zároveň je nádej, že pre niektorých ľudí prestanú byť odpadom, ktorý možno hocikde zahodiť. Reťazec Lidl sa pripravuje na túto novinku už niekoľko mesiacov a opäť sa rozhodol spraviť ešte o kúsok viac.

Ako budeme fľaše zálohovať?

Ako musíte postupovať, ak chcete od nového roka získať späť peniaze za plechovky a PET fľaše? Obaly môžete napríklad v predajniach Lidl vrátiť do automatov. Musia byť pritom označené písmenom Z, keďže spätne zálohovateľné nebudú. Vkladať ich do automatov budeme hrdlom napred. Musia byť zároveň nestlačené, nepoškodené a bez zvyškovej tekutiny. Ak nebude obal spĺňať tieto požiadavky, automat vám ho vráti.

Vrátené plastové fľaše a plechovky následne poputujú do lisu a už stlačené spadnú do zberných kartónov. Zozbieraný materiál sa následne ďalej použije. Ministerstvo životného prostredia zároveň pripomína, že zálohovať sa nebudú plastové ani kovové obaly od mlieka a mliečnych nápojov, fľaše od sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %.

Dostanete takúto sumu

Výška zálohy, ktorú zaplatíte pri nákupe a následne ju naspäť dostanete po vrátení fľaše či plechovky, predstavuje 15 centov za kus. Po odovzdaní dostanete lístok so sumou, ktorú vám uhradia pri pokladni alebo vám ju odčítajú od nákupu.

V predajniach Lidl však existuje aj tretia možnosť. Peniaze za vrátené obaly môžete venovať iniciatíve Upracme Slovensko, ktorá organizuje čistenie prírody v rámci Slovenska a našu krajinu odbremeňuje od ton odpadu. „Zálohovanie vnímame ako pozitívny krok. Veríme, že ľudia využijú motiváciu zálohy a do prírody sa tak dostane menej odpadu. Vyriešiť však budeme musieť problém s odpadom, ktorý máme na skládkach už dnes,“ vysvetľuje Veronika Repiská z iniciatívy Upracme Slovensko.

Pomoc potrebujú naše vody aj lesy

Miliarda PET fliaš. To je číslo, ktoré odhaduje ako ročný predaj ministerstvo životného prostredia. Navyše sa ročne predá približne 345 miliónov nápojov v plechovkách a každý z nás už takýto obal určite videl vyhodený v prírode. Podľa Veroniky Repiskej z iniciatívy Upracme Slovensko platí, že hoci máme na Slovensku rôzne skládky, súčasťou mnohých je práve tento odpad, ktorý bude po novom zálohovateľný.

„PET fľaše a plechovky sa vyskytujú pohodené najmä v mestách a, bohužiaľ, veľa ich nájdete aj v lesoch,“ vymenúva. Štatisticky najviac odpadu je pritom podľa nej za obcami alebo v ich zarastených častiach a trpia aj naše vodné toky. „Zlá situácia je napríklad v priehrade Ružín či na rieke Bodva, kde sa nachádza aj veľké množstvo vyhodeného plastu,“ozrejmuje Veronika Repiská.

Z prírody zmizlo 80 ton odpadu

Vďaka spolupráci s Lidlom bude iniciatíva môcť organizovať množstvo akcií v rámci celého Slovenska a navyše budú môcť zabezpečiť dobrovoľníkom vrecia, rukavice a množstvo ďalších potrieb na čistenie prírody.

„Vítame každú iniciatívu, ktorej cieľom je, aby odpad neskončil v prírode. Je tiež dôležité, aby sa do týchto aktivít zapájalo čo najviac ľudí, pretože každý z nás môže ovplyvniť, v akom svete budú vyrastať naše deti. Máme iba jednu planétu a musíme si ju chrániť,“ dodáva Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl Slovenská republika. Od nového roka bude teda len na nás, či sa rozhodneme pomôcť našej planéte.

Konať môže každý

Už po niekoľkýkrát sa pritom organizácia Upracme Slovensko chystá zorganizovať Svetový čistiaci deň, ktorý je celosvetovou akciou. V roku 2021 vďaka ich úsiliu zmizlo zo slovenských ulíc a prírody viac než 80 ton odpadu. V pláne sú však aj ďalšie čistenia a hlavne bude Upracme Slovensko po celý rok pomáhať skupinkám dobrovoľníkov, ktorí sa odhodlajú planétu odľahčiť o odpad vo svojom okolí a vyzbierať ho.

Pomôcť však môže každý z nás a všetci dobre vieme, že najlepší odpad je ten, ktorý nevzniká. „To je minimum, ktoré pre našu planétu môže spraviť každý. A ak aj nejaký odpad vidíte na prechádzke lesom, zobrať ho z lesa a vyhodiť je tiež niečo, čo môže robiť každý,“ dodáva Veronika Repiská.

VIAC O UPRACME SLOVENSKO

lidl

Advertoriál pripravený v spolupráci s Lidl.

Zdroj: Plnielánu.sk/Advertoriál
Odporúčame