Zápach v domácnosti? S našimi radami vás už trápiť nebude!

Zápach

thinkstockphotos.com

V žiadnej domácnosti nie je aspoň občas núdza o nepríjemné pachy – či už z varenia rôznych výrazne aromatických jedál, fajčenia, nevyneseného smetného koša alebo zapratanej chladničky. Samozrejme, že sa z nich nikto neteší, preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ktoré stoja za vyskúšanie.

Zápach z cigariet je tvrdý oriešok

Ak ste sa rozhodli byť ústretovým hostiteľom a povoliť návšteve zapáliť si cigaretu, musíte sa pripraviť aj na nepríjemný cigaretový zápach, ktorého sa vôbec nezbavuje ľahko. V prvom rade by ste mali mať otvorené okná a dôkladne vetrať. Zápach sa udržiava aj v popolníku, preto ho okamžite umyte. Ešte dôkladnejšie sa pachu zbavíte, ak doňho nasypete pomletú kávu. Zápach sa dá preraziť aj príjemnou vôňou, použite na to napríklad vonné sviečky s vašou obľúbenou arómou. Tiež pomôžu misky naplnené octom, ktorý pach pohltí.

Náročnejším prípadom je, ak ste sa nasťahovali do bytu po fajčiarovi. Koberce posypte sódou bikarbónou a nechajte pôsobiť celú noc. Potom ich povysávajte a otepujte. Podobne spravte aj so sedačkami a kreslami. Sódu však nechajte pôsobiť aspoň dva dni. Na záclony a závesy použite octovú vodu – namočte ich do nej a samozrejme aspoň raz vyperte. Je však možné, že cigaretového zápachu sa budete z takého bytu zbavovať  dva-tri mesiace.


Mohlo by vás zaujať: Rozvoňajte svoj domov: Ide to aj bez drahých a nezdravých osviežovačov vzduchu


Jedlo je síce voňavé, no zápach ostáva…

Kuchyňa ako miesto prípravy rôznorodých pokrmov je na zápachy azda najnáchylnejšia. Raz vyprážame rezne, inokedy smažíme cibuľu či pripravujeme rôzne jedlá s nasladkastou arómou. Našťastie, na odstránenie kuchynského zápachu nie je nutné mať žiadny osviežovač vzduchu. Na sporák položte trochu pomletej kávy alebo šupku z pomaranča. Tie potom rôzne pachy pohltia. Prípadne nechajte na sporáku zohriať a odpariť trochu vody so škoricou. V boji vám pomôže aj ocot. Dajte trochu do malého hrnca s vodo, zvarte a nechajte ho vypariť sa. Po polhodine byt dôkladne vyvetrajte. S množstvom octu to neprežeňte, lebo sa budete musieť zbavovať iného zápachu. Tiež by sa takého spôsobu mali vyvarovať tí s citlivejším nosom.

Úplne inou kategóriou zápachu je ten, ktorý vzniká pri príprave jedál z rýb. Ak ich pečiete, pridajte k nim polovicu jablka. Rybe dodá jemnú chuť a zároveň pohltí nepríjemný pach.

Zápach z chladničky pohltí káva, jedlá sóda aj vločky

Aj v prípade, že sa o chladničku staráte priam vzorovo, zápachu z nej sa občas asi nevyhnete. Preto je vhodné do nej umiestniť niektoré z pohlcovačov pachu. Jedným z nich je aj sóda bikarbóna – nasypte ju na tanier a vložte do chladničky. Zápachu by ste sa mali v priebehu pár dní zbaviť. Môžete ju však mať v chladničke celý čas, nezabudnite však na vhodné umiestnenie – napríklad v malej krabičke, aby sa náhodou nerozsypala. Na rovnakom princípe fungujú aj ovsené vločky či pomletá káva. Tie však po pár dňoch vyhoďte spolu so vsiaknutým zápachom. Účinne pôsobí aj klasika v podobe octu – stačí zmiešať ocot a vodu v pomere 1:1 a touto zmesou chladničku umyť.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemný puch vo vašej práčke: Ako mu dať stopku raz a navždy?


Pravidelné vysypávanie smetného koša nestačí

Smetný kôš je pochopiteľne významným zdrojom zápachov v domácnosti. S tým si však celkom dobre poradí opäť pomletá káva. Keď dáte do koša nové igelitové vrecko, nasypte na spodok dve lyžičky kávy. Dobre poslúžia aj noviny, keď ich rozložíte na spodok smetného koša, resp. igelitového vrecka. Tiež môžete na krajec chleba naliať trochu octu a keď nasiakne, kúsok chleba vložte na dno koša. Zápach sa stratí už do druhého dňa.


Ako účinne so zápachom v domácnosti bojujete vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame