ROZHOVOR Interiérová stylistka radí: Ako lacno a efektívne doladiť vašu obývačku, aby bola skutočným srdcom domova?

Obývačka trendy 2022

Pri zariaďovaní obývačky by ste mali dodržiavať určité pravidlá (Zdroj: GettyImages)

So Slovenkou Zuzanou sme vám už jeden rozhovor priniesli. V tom nasledujúcom vám ukážeme, ako lacno a efektívne sa dá zmeniť obývacia izba. Presvedčíte sa, že človek nemusí mať veľký rozpočet na to, aby mal pekný interiér.


Jedným z prvkov, ktoré ste použili vo svojom návrhu sú lamely. Tie sú dnes mimoriadne trendovým prvkom, koniec koncov i vy ste ho použili v návrhu a umiestnili k televízoru. Prečo odporúčate dať ich len na jednu stranu a nie poza celý televízor?

Na celej stene môžu byť tiež, ale obecne radšej vo veľkých vzdušných priestoroch alebo v izbách s oknami cez celú stenu. V menších priestoroch, akými sú napríklad klasické panelákové byty môžu, pôsobiť tmavo, stiesňujúco a celkovo ťažko. Naopak, ak využijeme len pás široký približne meter, bude to krásny a zaujímavý 3D prvok steny a zároveň pozdvihne opticky priestor dohora.
Myslím si, že veľa ľudí robí chybu, že všetko uloží na zem, alebo do rovnakej výšky tak meter od zeme. Potom je všetko opticky spadnuté. Priestoru chýba výška.

Podmienkou pri zariaďovaní bolo, aby gauč zostal, pretože jeho kúpa je finančne najnáročnejšia. Čitateľom sme chceli ukázať, že interiér sa dá dozariaďovať aj bez toho, aby sa menil najväčší kúsok. Čo však poviete na L-kový tvar sedacej súprave v miestnosti, ktorá má približne 25 metrov štvorcových?
Celkovo L-typy už nie sú v móde, aj keď sú asi najpraktickejšie, a to hlavne do klasických obývačiek. Aktuálne sú v móde viac oblé, organické tvary sedačiek rozdelené na 3-miestnu, 2-miestnu a kreslo. Tie by mali byť pekne vzdušne rozložené v priestore na veľkom koberci a okolo konferenčného stolíka.

A ako vnímate jeden zo spôsobov zariaďovania interiéru, keď ľudia si zvolia práve gauč ako farebne najdominantnejší prvok? 
Úprimne, najprv som tomu nevedela prísť na chuť, keďže dušou som viac minimalista a mám rada prírodné farby. Avšak časom som si na to nejako zvykla a vo finále tmavomodrá, tmavozelená prípadne pastelové jemné odtiene už dávam do návrhov aj ja. Dôležité ale je, aby si človek povedal, či sa mu daná farba bude páčiť trebárs aj o 5 rokov.

Farebná sedacia súprava
Páčia sa vám farebné sedacie súpravy? (Zdroj: unsplash.com/Adam Winger)
Aj keď sa jednalo v našom prípade o „nízkonákladové“ doťuknutie interiéru, aké skrinky by ste odporučili do tejto miestnosti?
Určite ak chcete skladovať viac vecí, tak uzavreté skrinky a do otvorených, naopak, nastajlovať len pár dekoračných predmetov, ako sú malé sošky, knižky, mušle, vázičky a podobne. Tak bude interiér pôsobiť čisto, ľahko a upratane. Zvyšok treba jednoducho skryť.
V tomto konkrétnom príklade by som k dverám do obývačky dala skrinky až po strop, dve uzavreté časti a jednu časť otvorenú s poličkami alebo vitrínku, a teda tmavé podsvietené sklo. Pod televízor by som volila určite nízku TV skrinku a televízor zavesila na stenu na držiak. Pri tejto prerábke sme sa však držali zadania, aby sme za málo peňazí urobili veľa muziky.

Ďalším z výraznejších prvkov je, že ste zvolili okrúhle zrkadlo. Vieme, že to opticky zväčší miestnosť. Zaujímavé však je, že ste ho umiestnili bližšie k sedacej súprave, čo vytvorilo voľný kút. Prečo ste ho umiestnili práve sem a nie trebárs oproti jedálenskému stolu?

Tá časť steny je najdlhšia a bola takmer prázdna, nevyužitá. Vďaka predĺženej doske nám vznikne aj pracovné miesto na notebook a farebne nadväzuje tiež na drevenú časť lamiel. Zrkadlo opticky zväčší miestnosť po jej užšej strane, tým ju roztiahne. Tiež jedným z dôvodov, prečo nie naproti stolu bol fakt, že tak by sme ju urobili opticky dlhú ako špagetu. Takto sa šírka a dĺžka v istom uhle vyrovná.


Prečítajte si aj: ROZHOVOR Zuzana je interiérová stylistka: Majú lepší vkus Slováci alebo Česi?


Keď odhliadneme od tohto návrhu, aké najčastejšie chyby robia ľudia pri zariaďovaní alebo pri prerábaní obývacej izby?

Napríklad, že priestor za televízorom nevyužijú a tým pádom nemajú TV stenu. Tá by však podľa mňa mala byť hlavnou stenou miestnosti a je dôležité, aby bola zaujímavá. Druhým dôvodom je, že používajú malý koberec pri sedačke alebo tam pre istotu nemajú žiaden koberec. Za mňa platí, že všetky predné nožičky sedačky či kreslá by mali byť na koberci a, samozrejme, i celý konferenčný stolík. Prípadne, ak to priestor dovolí a je okolo sedačky ešte voľný priestor, koberec môže byť aj väčší než je celá sedačka.

Aktuálne trendy odkazujú na monochromatický interiér, lamely, mramor… Nestráca sa vďaka tomu jedinečnosť interiéru a tým pádom sa rýchlo opozerá?
Myslím, že prírodné materiály ako kameň, či už mramor, travertín, a iné prírodné materiály a farby sa nikdy neopozerajú, pretože i taký mramor nie je len bielo-šedý, ale aj zelený, hnedý a dokonca modrý. Takže kombinácii je veľa. Je však pravdou, že ho nemusí mať každý rád.

Obývačka tón v tóne
Obývacia izba môže byť zariadená aj tón v tóne (Zdroj: unsplash.com/Spacejoy)

Každý rok výrobcovia farieb vyhlasujú farbu roka. Ako vnímate tento trend a farebné obývačky?

Ja sa tým určite neriadim. Možno odporúčam dať si tieto farby si do interiéru len na malých doplnkoch, ako sú vankúšiky, vázy, prípadne deka. Som za to, že sú často veľmi výrazné a je veľká pravdepodobnosť, že vás rýchlo omrzia. Na druhej strane, vymeniť pár malých doplnkov nie je problém, takže smelo do toho. Kto má rád farby, prečo nie.
 

Čo je podľa vás dizajnový „must have“ kúsok obývacej izby pre rok 2022?

Dizajnové kreslo! Je to solitér, ktorý by mal zaujať a dnes nájdeme na trhu veľký počet krásnych a zaujímavých tvarov, ktoré rozhodne pozdvihnú vašu obývačku na iný level. Možná práve ak máte obývačku neutrálnej farby, tak ju môžete posunúť napríklad farebných kreslom alebo kreslom zo zaujímavého materiálu ako zamat či ratan. Skrátka niečím, čo zaujme vašu pozornosť.

Pozrite sa na zmenu obývacej izby od Zuzky, nájdete ju v našej galérii!


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame