ROZHOVOR Zuzana je interiérová stylistka: Majú lepší vkus Slováci alebo Česi?

Návrh interiéru

Celý interiér si Zuzana navrhla sama (Zdroj: Instagram/domajedoma_official)

Zuzana je mimoriadne kreatívna žena, ktorá sa do povedomia dostala najmä vďaka svojmu Instagramu a citu pre interiérový dizajn. Po tom, čo začala zverejňovať fotografie zo svojho bývania sa priam strhla lavína s novými sledovateľmi jej účtu. Prečítajte si zaujímavý rozhovor so Slovenkou, ktorá už dlhodobo žije v Prahe.

Predstavte sa v úvode našim čitateľom, odkiaľ pochádzate?

Meniny mám 11. augusta a rodičia ma pomenovali najtrendovejším menom roku 1985, a to Zuzana. Pochádzam z metropole východu z Košíc, no žijem v Prahe.

Čo vás tam zavialo?

Do Prahy som chodila už v čase letných prázdnin počas strednej a vysokej školy na brigády a toto mesto mi bolo blízke už vtedy. Po skončení vysokej školy som v Prahe videla oveľa viac pracovných príležitosti a keďže som tu už mala kamarátky, známych a kontakty, presťahovanie sa bolo prirodzenou voľbou. Teraz sa tu cítim naozaj ako doma. Česi sú nám blízki ako národ, kultúry máme podobné i jazyk, nehovoriac o tom, koľko je tu Slovákov. Narodila som sa v dobe Československa a cítim sa tak aj dnes. Hranice medzi štátmi skoro nevnímam.

Zuzana má pre zariaďovanie interiérov cit (Zdroj: súkromný archív Zuzany)

Na Instagrame ste sa postupne do povedomia začali dostávať po tom, ako ste začali uverejňovať fotografie zo zariaďovania vášho domu. Bolo vaším cieľom zaujať práve cez túto tému?

Instagramový profil @domajedoma_official som založila asi štyri roky dozadu s cieľom ukladať si tam fotky zo stavby a zariaďovania ako do fotoalbumu. V tom čase som sledovala hlavne nemecké profily, kde už boli o krok ďalej. Veľmi som sa tam inšpirovala pri výbere, aj ako si niečo svojpomocne vyrobiť alebo kde čo kúpiť. Jazdili sme potom na nákupy do Nemecka, ktoré z Prahy nie je ďaleko, a ten výber bol úplne inde.

Keďže som to dokumentovala na Instagrame, sama som inšpirovala ďalších ľudí a sledovateľov začalo pribúdať. Tá spätná väzba a pozitívny ohlas je obrovským motivátorom moju prácu v tejto oblasti ešte viac vylepšovať a vymýšľať nové projekty, DIY, tipy na nákupy a všetko dokumentovať na základe vlastnej skúsenosti.

Všetko, čo máte doma je odrazom vášho vkusu alebo ste oslovili aj odborníka?

Dom nám navrhol môj brat, ktorý je architekt a interiér sme si už navrhli a postupne zariaďujeme sami. Inšpirujem sa Pinterestom, na YouTube pozeráme rôzne americké kanály a House Tour o krásnych domoch hercov, známych osobností či predaj miliónových domov realitiek. Odtiaľ si beriem inšpiráciu a potom pretransformujem tie nápady v menšom merítku k nám domov. V neposlednom rade sa inšpirujem na cestách a v hoteloch na dovolenkách, kde obdivujem hlavne spojenia rôznych materiálov, textúr a vzorov, ktoré nie sú u nás tak bežné.

Poďme na to postupne. Čo nám prezradíte o vašom bývaní?

Náš pozemok má 1 028 m2 (20 x 50 m), stavať bolo možné len v tretine pozemku, takže náš pôvodný návrh bungalovu do tvaru L sa musel zmeniť na poschodový dom. Zachovali sme však čo najviac minimalistické riešenie, málo priečok a jednoduchý vzdušný pôdorys. Veľké okná smerujú na juhozápadnú stranu, takže slnko a svetlo sa krásne dostanú do domu. V zime slnko perfektne vyhreje celý dom. Dom je pasívna drevostavba zo SIP panelov, ktorá si drží klímu, akú si nastavíte.

Máme 120 m2 úžitkovej plochy, 85 m2 zastavanej plochy a terasa je ďalších 50 m2. Rodinný dom tvoria 3 izby + veľká denná časť obývačky s kuchyňou a jedálňou + 2 kúpeľne + toaleta s technickou miestnosťou.

(Zdroj: Instagram/domajedoma_official)
Ako dlho v dome bývate? Urobili by ste niečo s odstupom času urobili inak?

Bývame aktuálne štvrtý rok a stále máme veľa plánov, ktoré postupne realizujeme, na striedačku interiér verzus záhrada. Čo by som urobila inak? Určite by som investovala do ešte väčších okien v hlavnej miestnosti kompletne cez celú dĺžku miestnosti s možnosťou otvorenia celej, akoby okennej steny, pretože v lete je to prepojenie s terasou a záhradou skvelé.

Ďalej by som investovala hneď na začiatku do celej záhrady, bazénu, bioklimatickej pergoly, aby sme potom nerozkopávali už hotové veci, ako to budeme musieť urobiť dodatočne teraz. Mohli sme to urobiť naraz na začiatku. Ale keďže je to náš prvý dom, tak to človek zistí až po tom, čo má vlastnú skúsenosť.

Zariaďovanie vášho príbytku sa stretlo s pozitívnym ohlasom. Mali ste vždy blízko k dizajnu alebo architektúre?

Áno, milujem dizajn, módu, estetiku. Posledné štyri roky, ruka v ruke s tým, že sme stavali dom, som sa začala zaoberať dizajnom interiérov. Čo-to som vnímala už predtým počas toho, ako môj brat študoval architektúru a mali sme doma zaujímavé knihy, prednášky. On sa učil na skúšky a ja som mu pomáhala pri tvorbe modelov a architektonických plagátov a podobne.

Dnes sa snažím skĺbiť všetko čo viem, grafické schopnosti, estetiku, módné a trendy veci, ktoré non-stop sledujem, kde sa len dá doslova a pripravujem tak návrhy interiérov formou moodboardov aj druhým ľuďom a vylepšujem ich domovy. Teší ma, že sa môžem takto realizovať aj inde, než u nás doma. Tam, samozrejme, nemôžem dať úplne všetko, čo sa mi páči. To by som potrebovala aspoň ďalšie tri domy (smiech).

Ako by ste opísali váš vkus v interiérovom dizajne? Čo sa vám páči a čo nie?

Tí, ktorí ma sledujú vedia, že u mňa vedú prírodné farby ako biela, hnedá, béžová, šedá, čierna a materiály ako kameň (mramor, travertín, onyx, žula a podobne vo forme obkladov), drevo, betón, sklo, koža a kvalitné textílie na zútulnenie interiéru. Farieb ako takých sa troška „bojím“. Priznávam, že maximálne u mňa prejde smaragdová zelená, kráľovská modrá, prípadne jemné púdrové odtiene farieb.

Rada klasické výrazné farby používam v kvetinách na stole, vo vázach a zelenú v exotickejších rastlinách ako olivovníky, palmy, strelície. Môj štýl je možné nazvať ako tzv. „hotelový štýl“ s prvkami glamour, ktorý pôsobí luxusnejším dojmom. Rada ho vyvážene kombinujem s prírodnými prvkami ako sú viedenský ratan, drevo, hlinené nádoby a podobne.

Čo ma úplne už prešlo, je klasický škandinávsky štýl, z ktorého sa stal absolútny mainstream bez originality, bez nápadu a každý druhý sused na vašej ulici má doma to isté. Aj keď samotné scandi je pekné, čisté, vzdušné, ale to už musia byť dizajnérske kúsky, aby zaujali originalitou a nie zakúpené v najbližšom obchodnom dome. A nejde tu o cenu, ale o nápaditosť. Existuje veľa trikov ako obyčajný nábytok „updatnúť“ a vytvoriť z neho krásny nápaditý originálny. Tak sa netreba báť priložiť ruku k dielu.

Predpokladám, že ľudia vás oslovujú za účelom zatraktívnenie ich bývania. Koľko interiérov ste už takto zariadili?

Najprv som začala zariaďovaním nášho domu, potom som pomohla kamarátke, známym a časom ma začali oslovovať cez Instagram ľudia, že by tiež prijali takúto pomoc. Chceli buď zariadiť interiér od nuly v novostavbách, alebo zmeniť ich doterajšie bývanie tzv. detailing interiéru, čo je paradoxne zložitejšie, lebo si musíte poradiť s tým, čo klient meniť nechce a zakomponovať to do nového návrhu. Minulý rok som urobila asi 25 takýchto interiérov.

Všetko záleží na tom, čo si klient želá. Je to asi 50:50, komplet interiéry od nuly verzus detailing interiérov, kde si klient povie, čo musí zostať a čo môžem vymeniť. Chápem, že meniť napríklad sedačku je pre niekoho finančne náročnejšia vec. A tak si s ňou musím poradiť, čo môže byť výzva.

Popíšte nám, ako celý tento proces funguje? 

Snažím sa zistiť dopredu, čo najviac informácii o tom, čo človek očakáva, aký štýl sa mu páči a potom do toho pridám tú svoju esenciu. Verím, že ten kto ma osloví, to urobil preto, že sa mu páči moja práca a že sme na rovnakej estetickej vlne. Okrem návrhu dostane každý i celý nákupný zoznam s tým, kde jednotlivé veci z návrhu kúpi, nemusí nič hľadať a navyše ako bonus často pripájam aj zľavové kódy.  Ak ich na niektoré produkty mám v rámci influencerstva, klient môže využiť moju zľavu. Či nakúpi všetko hneď alebo postupne, to je už potom na ňom.

(Zdroj: Instagram/domajedoma_official)

Ako pristupujete k jednotlivým návrhom? Ako dlho trvá ich vytvorenie a aká je približná cena?

Ja si myslím, že k nim pristupujem hlavne veľmi osobne, akoby som ich tvorila k sebe domov a veľmi mi záleží na každej spätnej väzbe a spokojnosti klienta. Cena je približne 200 eur/5 000 Kč za interiér dennej časti, ktorú tvorí obývačka s kuchyňou. Môže to byť aj menej, ak klient má záujem len o jednu izbu.

Vnímate rozdiel medzi vkusom Čechov a Slovákov?
Česi sú viac opatrní, viac naviazaní na svoje veci, ktorých sa nechcú len tak vzdať, sú šetrní. Slováci, hlavne teda Slovenky, sú akčné, nemajú problém chytiť, predať a kúpiť nový nábytok. Jednoducho zorganizujú rýchlo a šikovne všetko a hneď bez čakania.

Ja myslím, že vkus ani tak nie je o krajinách, ako o jednotlivcoch. Tak ako na Slovensku aj v Čechách sú ľudia s vkusom a aj tí, ktorým, naopak, stačí zájsť do najbližšieho obchodu. Takí ma, prirodzene, neoslovujú, takže moji klienti sú skvelí a vkusní ľudia z oboch krajín.

Váš príbeh mi trochu pripomína istý americký seriál, v ktorom si manželský pár vybudoval biznis na základe toho, že zariadili svoj príbytok a postupne o ich prácu prejavili záujem najskôr priatelia a tak ďalej a tak ďalej. Máte podobné ambície?

Ak máte na mysli Sheu a Sida McGee a ich studio McGee, tak môj príbeh ten ich tak troška pripomína. Veru áno a bola by som úprimne veľmi šťastná, ak by to smerovalo rovnako úspešnou cestou, aká bola ta ich.

Ten príbeh som ako v Netfixovej sérii „Dream Home Makeover“, tak aj v podobe knižnej „Make life beautiful“ zhlta raketovou rýchlosťou a na počkanie. Možno aj preto, že som sa v tom trošku videla. A musím podotknúť, že síce ja som tá, čo všetko vymýšľa, zariadi, fotí, ukazuje, ale technicky a fyzicky to potom urobí priateľ, bez ktorého zručnosti by som si na niektoré veci sama určite netrúfla. Takže sme v tom spolu.

Objavte viac fotografií, ktoré vám ukážu Zuzanin skvelý vkus.



Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame