Získajte viac priestoru zateplením podkrovia

Podkrovie

Zateplenie podkrovia je jedným z krokov, ktoré pomôžu ochrániť a zútulniť váš domov. (Zdroj: Isover)

Poznáte to. Postavíte alebo zrekonštruujete rodinný dom a tešíte sa, koľko obytného priestoru ste získali. Ubehne však zopár rokov, prídu deti a vy zistíte, že sa váš dom zapratáva oblečením, nábytkom a hračkami. Z kedysi priestranného domova sa pocitovo stane niečo medzi skladom a preplnenou garsónkou. Vtedy vám napadne spásna myšlienka: využiť podkrovie na obytné účely.

Pri zobytňovaní podkrovia následne určite narazíte aj na nutnosť jeho zateplenia. Nielen kvôli únikom energie, ale taktiež pre získanie tepelného a zvukového komfortu v nových obytných priestoroch.

Zatepľujte s rozvahou

Či už zatepľujete novú alebo zrekonštruovanú strechu, platí zásada, že čím je strecha jednoduchšia, tým sú náklady na zateplenie nižšie.

Hrúbka izolácie podkrovia na obytné účely závisí od mnohých faktorov. V prvom rade od plánovanej energetickej náročnosti objektu (či ide o bežný, nízkoenergetický alebo nulový dom). Taktiež samozrejme aj od klimatického pásma a nadmorskej výšky. Avšak aj keď nežijete práve v Oravskej Lesnej, neznamená to, že by ste mali na izolácii šetriť.

Kvalitná tepelná izolácia totiž ochráni vaše podkrovie aj od letného prehrievania. Okrem kúrenia tak ušetríte aj na klimatizácii, čo pri stúpajúcich cenách energie rozhodne nie je zanedbateľný benefit.

Podkrovie
Aj vaše podkrovie potrebuje ochranu. Pomôcť môže tepelná izolácia. (Zdroj: Isover)

Potrebnú hrúbku izolácie vám vie vyčísliť prepočet, napríklad v programe Fragment, ktorý zohľadní vlastnosti vašej strechy, podnebie aj ďalšie faktory.

Výber správnej konštrukcie

Ďalším dôležitým aspektom je voľba vhodného typu zatepľovacej konštrukcie. V praxi sa stretneme s tromi spôsobmi montáže tepelnej izolácie – nad krokvami, pod krokvami a medzi nimi, prípadne ich kombinácia.

V minulosti najčastejšie využívaná medzikrokvová konštrukcia je najvýhodnejšia z hľadiska hrúbky krovu, no zateplenie iba medzi krokvami nie je postačujúce. Dôvodom sú tepelné mosty v mieste krokiev. Tie sa dajú eliminovať aplikovaním tzv. priečnej vrstvy izolácie.

Izolácia pod krokvami vytvára súvislú zatepľovaciu vrstvu plášťa strechy, jej nevýhodou je však zmenšenie vnútorného priestoru a hlavne zníženie svetlej výšky podkrovia. Dôležitou súčasťou zateplenia šikmej strechy je parozábrana, alebo inteligentná klímamembrána a jej vzduchotesné prevedenie. Tá bráni prieniku vodných pár do izolácie a ich následnej kondenzácii a vzniku plesní, či pomalému poškodzovaniu krovu.

V súčasnosti sa čoraz častejšie využíva aj montáž izolácie nad krokvami. Toto konštrukčné riešenie síce zvýši hrúbku strešného plášťa, no túto nevýhodu prekryje celý rad výhod od menších teplotných výkyvov v konštrukcii cez nižší počet  tepelných mostov až po estetický aspekt, keďže môžete krokvy priznať v interiéri.

Zateplenie podkrovia
Pri zatepľovaní je voľba vhodného typu zatepľovacej konštrukcie či voľba toho správneho materiálu kľúčová. (Zdroj: Isover)

Na izolačnom materiáli sa neoplatí šetriť

Pre trvácnosť a komfort zatepleného podkrovia je samozrejme dôležitá správna voľba izolačného materiálu. Aj tu totiž platí, že lacné riešenia sa dlhodobo nevyplácajú. Z hľadiska trvácnosti a žiadúcich vlastností je pri zatepľovaní podkrovia najvhodnejším izolačným materiálom sklená vlna alebo kamenná vlna.

Vďaka vysokej paropriepustnosti a skvelým akustickým vlastnostiam z nej robí ideálny materiál práve na zateplenie striech, ale aj sadrokartonových priečok a podhľadov vo vašom novom podkroví.

Zdroj: PR článok
Odporúčame