Zatvorte Knihu džungle a dajte chrápaniu červenú!

nespavosť

photl.com

Zaspávať v náručí milovaného partnera je sladkou bodkou romantických filmov. V realite jej často bráni práve chrápanie.

Zákon o nočnom pokoji nebol vymyslený len tak pre nič, za nič. Väčšina z nás naozaj potrebuje v noci ticho, inak sa jednoducho nevyspí. Niektorým prekáža už to, keď počujú susedov, ako si vykračujú na nočnú toaletu, alebo ich otravuje zle zatvorený kohútik v kúpeľni. A čo by ste povedali na to, keby sa vedľa vás každú noc otvárala Kniha džungle? S takouto otázkou ma nedávno zaskočila kamarátka. Jej manžel vraj v noci prekoná aj staré známe pílenie dreva. A nočná siesta sa premieňa na „gepardí“ večierok.

Nejde iba o zvuky

Chrápanie nie je len ,,rušenie nočného pokoja“. Ide ruka v ruke s poruchami spánku, nedostatočnou regeneráciou organizmu, únavou a bolesťami hlavy. Samozrejme – je rozdiel, keď chrápanie súvisí s preflámovanou nocou. Ak je však pravidelným nočným spoločníkom, mali by ste mu venovať pozornosť. Občas stačí iba zhodiť zopár prebytočných kíl, prestať fajčiť, alebo si kúpiť správny vankúš, ktorý hlavu zdvihne do výšky 30 stupňov. No ak ani toto vo vašej spálni nezastaví zvuky ako na strašidelnom zámku, je namieste navštíviť odborníka.

Po stopách dobrého spánku

Turné po lekároch začnite v ambulancii otorinolaryngológa. Chrápanie môže byť totiž anatomický problém. Na svedomí ho môže mať prekážka v horných dýchacích cestách, ktorá bráni prúdiacemu vzduchu pri dýchaní. O niečo horšie je, keď ho má na svedomí mozog vysielajúci dýchacím svalom chybné signály pre nádych. Takúto poruchu odhalia odborníci v spánkových laboratóriách už za jedinú noc, čo u nich prespíte. Či už je na vine jedno, alebo druhé, výsledok chrápajúci pokúša dýchať, jeho telo si robí nedobrovoľné dýchacie prestávky. Ak presiahnu počet 10 za hodinu, naše telo prestáva byť správne okysličené.Budíme sa unavení a mikrospánok na nás číha aj počas jazdy na horskej dráhe.

Návrat do spálne

Ak váš problém súvisí s anatomickými nedostatkami, ako sú vybočenie nosovej priehradky, zväčšenie nosových mušlí, podnebných mandlí alebo čapíka v ústach, s veľkým mäkkým tkanivom v hltane či na podnebí, pomôže vám chirurgický zákrok. Niekedy však za chrápanie môže zapadajúci jazyk. Vtedy pomôže pretlaková terapia. Chrápanie vo vašej spálni zastaví maska na ústa a nos. Napojená na špeciálny prístroj s ventilátorom vytvorí v dýchacích cestách pretlak, vďaka ktorému jazyk zostane tam, kde má.

Zdroj: photl.com, Pippa
Odporúčame