Zaujímavosti o fotografovaní: Prvá fotka človeka vznikla naozaj nezvyčajne

História fotografovania je plná pozoruhodných faktov (Zdroj: Freepik/freepik)

Sú chvíle, ktoré si chceme zapamätať navždy a preto si ich často pripomíname práve fotografiami. A hoci v súčasnosti viac používame viac mobily ako samotné fotoaparáty, nie je na škodu prečítať si zopár riadkov o tom, ako fotografie vznikli a vyvíjali sa. Okrem toho sa dozviete aj mnoho ďalších zaujímavostí.

Proces fotografovania bol zdĺhavý

Predchodcom fotoaparátu bolo zariadenie nazývané Camera obscura, čo znamená tmavá miestnosť. Išlo o tmavú skrinku s malým otvorom, cez ktorý prenikalo slnko. Na premietnutie obrazu nebolo potrebné sklo. Svetlo umožnilo premietnutie snímanej scenérie na stenu alebo plátno oproti otvoru. Obraz bol ale menší než v skutočnosti a obrátený hore nohami. Tento princíp prvýkrát zaznamenal čínsky filozof Mozi niekedy medzi rokmi 470 až 391 pred našim letopočtom.

Permanentnú fotografiu prvýkrát vyhotovil v roku 1826 francúzsky vynálezca Joseph Nicéphore Niépce a existuje dodnes. Použil na to cameru obscuru v posuvnej drevenej skrinke. So spôsobmi, ako obraz ustáliť, experimentoval už od roku 1816, pričom svoj proces nazval heliografia. Na fotografii Point de vue du Gras je zachytený pohľad z jeho okna na Saint-Loup-de-Varennes vo Francúzsku a zobrazuje miestny zámok a ďalšie budovy. Expozícia trvala neuveriteľných 8 hodín.

Point de vue du Gras: originálna platnička (naľavo) a kolorované vylepšenie (Wikipedia/Jonnychiwa)

Prvý človek „zapózoval“ náhodou

Dagerotypia sa stala prvou komerčne úspešnou metódou fotografovania. Tento fotografický proces vytvoril v roku 1824 francúzsky výtvarník Louis-Jacques-Mande Daguere a do sveta sa rozšíril v roku 1839. Postup fotografovania bol ale dosť komplikovaný. Obraz sa najskôr zachytil na platničku zo striebra, ktorej vrstva sa pomocou chemických procesov menila na jodid strieborný a začala byť citlivá na svetlo. Fotografia sa následne vyvolávala parami ortuti a ustaľovala pomocou chloridu sodného (neskôr tiosulfátu sodného).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako dobre poznáme vlastnú históriu? Tieto otázky o SNP by mal zvládnuť každý rodák!

Prvá fotografia človeka vznikla náhodu a daný muž ani netušil, že vstúpi do histórie. V roku 1828 chcel Louis Daguerre odfotografovať Boulevard du Temple v Paríži. Keďže expozícia trvala sedem minút, náhodou na fotografii zachytil aj muža, ktorý si nechal vyčistiť topánky.

Boulevard du Temple: Fotograf zachytil muža, ktorý si nechal čistiť topánky (Zdroj: Wikipedia/Louis Daguerre)

Negatív vymyslel britský vynálezca a fotograf William Henry Fox Talbot v roku 1839, no patentovať si ho dal až od dva roky neskôr. Proces zahŕňal použitie dusičnanu strieborného a jodidu draselného, v ktorých sa negatív namáčal. Vďaka negatívom sa vyvolávanie fotografií stalo jednoduchším a rýchlejším.

Nebezpečná profesia

Vedeli ste, že prvá farebná fotografia vznikla už v roku 1861? Vynálezca a vášnivý fotograf Thomas Sutton vtedy navrhol proces, ktorý zahŕňal navrstvenie troch oddelených filtrov červenej, zelenej a modrej farby. Tie boli potom premietnuté na fotosenzitívnu dosku s korešpondujúcimi filtrami. Približne v rovnakom čase, ako vznikla spomínaná fotografia, vytvoril tiež prvý zrkadlový fotoaparát. Okrem toho skonštruoval v roku 1859 aj jeden z prvých panoramatických fotoaparátov zo širokouhlým objektívom.

Chemikálie, ktoré sa používali pri snímaní a vyvolávaní prvých fotografií, boli veľmi nebezpečné. Pri vyvolávaní manipulovali fotografi s ortuťou, dusičnanom strieborným, lúhom a inými látkami. Preto si neraz brávali voľno kvôli chorobám, ktoré im spôsobili. Z dlhodobého vplyvu chemikálií sa mohli dokonca zblázniť alebo zomrieť. Blesky fotoaparátov mohli spôsobiť výbuch, ak neboli chlorid draselný a hliník správne namiešané.

Koľko fotografií pribudne za jediný deň?

Na digitálne fotoaparáty dnes bežní ľudia trochu zanevreli, pretože fotia pomocou mobilov, ktoré sú prenosnejšie. V roku 1975 však predstavovali revolučný vynález. Digitálny fotoaparát vytvoril Steven Sasson, ktorý vtedy pracoval pre firmu Kodak. Vážil až 3,6 kg a rozlíšenie mal iba 0.01 MP. Moderné zrkadlové digitálne fotoaparáty vážia okolo kila.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nákup dovolenkových suvenírov vás môže priviesť do problémov: Pri ktorých kúskoch treba byť obzvlášť opatrný?

Nedá sa presne určiť, koľko fotiek každý deň vznikne. Odhaduje sa, že za rok je to až trilión obrázkov. Na sociálnu sieť Instagram denne pribudne v priemere 95 miliónov fotografií a na Facebook 300 miliónov. Faktom je, že každé dve minúty toho nafotíme viac ako za celé 19. storočie. Kým vznikol prvý komerčný fotoaparát, vzniklo za 80 rokov iba niekoľko miliónov obrázkov. V roku 1999 spoločnosť Kodak uviedla, že sme zachytili okolo 80 miliárd obrázkov.

Ďalšie zaujímavosti

  • Slovo fotografia je gréckeho pôvodu a znamená maľovanie svetlom.
  • Prvý fotopapier vyvinul Joseph Niépce a použil sýrsky asfalt, nazývaný aj bitúmen z Judey.
  • Ľudia sa na starých fotografiách neusmievajú, pretože museli zostať v rovnakej pozícii celé hodiny.
  • Istý čas zvykli ľudia fotiť svojich mŕtvych príbuzných, aby si zapamätali, ako vyzerali.
  • Fotky z výšky sú v dnešnej dobe úplne bežné. Prvú takúto fotografiu ale vytvoril francúzsky fotograf Gaspar Felix Tournachon v roku 1858 z balónu.
  • Anglický fotograf Eadweard Muybridge zachytil fotografie pohybu v roku 1878. Chcel zistiť, či kôň dvíha pri pohybe všetky štyri kopytá naraz. Svojimi obrázkami inšpiroval vznik prvých filmov.
  • Mačacie fotografie sú staršie, než si myslíte. Prvú odfotil Harry Pointer už v 70-tych rokoch 19. storočia.
  • Firmu Kodak založil George Eastman roku 1888. Keď sa ho pýtali, čo slovo „Kodak“ znamená, povedal, že nič špeciálne. Iba sa mu zdalo, že písmeno K pôsobí silno a prenikavo.
  • 35 mm formát fotografie bol predstavený spoločnosťou Leica v roku 1925.
  • Automatické zaostrovanie sa prvýkrát objavilo v zrkadlovom fotoaparáte spoločnosti Polaroid v roku 1979. Spoločnosť je však známa najmä fotoaparátmi, ktoré fotografie hneď vyvolajú.
  • Najdrahším predaným fotoaparátom bol prototyp sériovo vyrábanej Leicy A z roku 1928. Na aukcii vo Viedni sa predal za 2,8 milióna dolárov.
  • Fotografiu, ktorú videlo najviac ľudí, určite poznáte. Je to známy šetrič obrazovky operačného systému Windows XP a zachytáva lúku. Fotografiu zachytil Charles Charles O’Rear v roku 1996 a volá sa „Bliss“. Napriek tomu na nej nezbohatol, pretože ju Microsoft odkúpil z fotobanky Corbis.
  • Prvou archeologická fotografia zachytáva slávne Machu Picchu.
  • Pristátie na mesiaci počas misie Apollo 11 bolo snímané na filmy od Kodaku. Astronauti zanechali na mesiaci 12 fotoaparátov značky Hasselblad.
  • Všetky senzory moderných fotoaparátov zachytávajú všetko čiernobielo. Až potom kalkulujú červené, zelené a modré odtiene podľa osvetlenia, aby fotku správne sfarbili.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nádherné podmorské divadlo: V mori nainštalovali kameru, ktorá zachytáva migráciu veľrýb

Aj vy používate na fotografovanie najčastejšie mobil?

Zdroj: plnielanu.sk, expertphotography.com fotographee.com
Odporúčame