Ako sa žilo v stredoveku? Žiadni princovia na bielom koni, ale nechutné zvrátenosti!

Stredoveká žena s lampou

Stredoveká žena s lampou (Foto: GettyImages)

V dejinách ľudstva nájdeme množstvo momentov, pri ktorých zostaneme šokovaní tým, ako ľudia danej doby žili a čomu verili. Zostáva nám len dúfať, že z pochybení súčasných rokov nebude o stáročia taký odstrašujúci príklad, ako je tomu teraz pri pohľade na stredovek.

Pre toto temnejšie obdobie, ktoré bolo dlhým stagnujúcim medzistupňom v našej histórií, sú typické niektoré podivné zvyklosti, ktoré nás už len pri predstave nepríjemne striasajú.

Súdy aj so zvieratami

Život v stredoveku nebol jednoduchý. Ak by sme sa oblúkom vyhli rozprávkovým predstavám, bol najmä chudobný, špinavý, plný zvláštnych bizarností. Nikdy ste nemali istotu, či z vás na druhý deň neurobia čarodejnicu alebo diablovho sluhu. Z histórie sa zachovali aj súdy s hospodárskymi zvieratami, ktoré boli odsúdené za závažné zločiny. Najviac páchateľov bolo obvinených medzi radmi ošípaných, a to za žuvanie častí tela, či dokonca jedenie detí.

Vinníci boli odsúdení na obesenie alebo spálenie na hranici. Aj pre všadeprítomné potkany boli vydávané nariadenia, aby okamžite opustili miesto, na ktorom nemali čo robiť. To, či už tieto nemé tváre poslúchli, alebo sa naďalej voľne pohybovali, prenecháme minulosti.

Osobná hygiena na zaplakanie

U žien z vyššej spoločnosti bola vítaná cnostná bledá pokožka na tvári, bez prítomnosti akýchkoľvek chĺpkov – ženy si vyholili obočie, vytrhali riasy, niektoré odholili aj časť vlasov, len aby mali vyššie čelo. „Padlé“ nemravné ženy sa líčili pomocou sadzí a červených štiav z ovocia a cvikle. Hoci dnes dámy nedajú na čistotu dopustiť, kedysi sa základnými hygienickými pravidlami opovrhovalo. Ľudia sa neumývali, pretože čisté telo znamenalo márnivosť a sklony k rozkoši. Zápach prekrývali veľkými dávkami parfumov, u ktorých verili v dezinfekčné a liečivé účinky.


Mohlo by vás zaujať: Nádych stredoveku u našich českých susedov: Tieto miesta sa oplatí vidieť!


Zvláštne módne trendy

Páni z vyšších spoločenských vrstiev poukazovali na svoj status oblečením. Bolo znakom ich bohatstva a zároveň symbolom nadradenosti nad chudobnými. Medzi neobvyklé módne trendy patrila neprirodzene dlhá a špicatá obuv. Čím boli topánky dlhšie, tým bol ich nositeľ považovaný za váženejšieho a majetnejšieho.

V spojení s bledými obtiahnutými pančuchami, ponášajúcim sa na dnešné dámske legíny a krátkou tunikou im tento odev na mužnosti nepridával, preto na predvádzanie pred dámskou spoločnosťou a upútanie pozornosti používali tvarované vypchávky pripevnené v prednej časti nohavíc.

Manželstvo ako obchod

Manželstvo v stredoveku nebolo považované za spečatenie lásky dvoch mladých ľudí. Išlo o obchod. Výhodný pakt medzi dvomi rodinami, a to tak, aby každá z nich získala výhodu. Zväčša išlo o moc alebo zmierenie. Akonáhle dievčatá a chlapci dosiahli pubertu, teda vek kolo 12 až 14 rokov, boli podľa vtedajších mravov pripravení aj na uzavretie manželstva.


Mohlo by vás zaujať: 5 tipov na výlet u nás: Tieto hrady sa oplatí vidieť, neuveríte, čo skrývajú


Svadobná noc za prítomnosti svedkov

Vo vyššej vrstve prebiehal nielen samotný obrad, ale aj svadobná noc za prítomnosti množstva svedkov a rodinných príslušníkov. Tí mali ráno potvrdiť, že akt bol úspešne dokončený. Medzi chudobnými si na tieto ceremónie nepotrpeli. Až v roku 1215 cirkev začala s kontrolou sobášov a bolo povinnosťou ohlásiť ich uzavretie. Dovtedy sa „súhlas s vydajom“ často odohrával až priamo na posteli.

Sexuálne úchylky všetkých druhov

Ak sa vám stredovek spája najmä s predstavou veľkej zbožnosti a odriekania, možno by ste sa pri pohľade na niektoré vtedajšie kresby, ktoré znázorňovali ženy jazdiace na lietajúcich mužských údoch, červenali. Hoci sa o sexe na verejnosti nehovorilo, všetky erotické radovánky sa diali pod rúškom tajomstva. Panovníci mali svoje konkubíny, ženy priateľov na „dôverné rozhovory“ a dochovali sa aj vyobrazenia mníšok a mníchov pri škandálnych aktivitách.

Koniec koncov, už aj v tej dobre existovalo veľa „zaručených“ nápojov proti počatiu či na ukončenie neželaného tehotenstva. Je známe, že aj stredovekí autori písali príbehy plné pikantností a podrobných opisov posteľných aktivít. Erotika a sexuálny apetít nechýbali bohatým ani chudobným.


Aké ďalšie zaujímavosti o stredoveku poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame