Odborníčka upozorňuje na nástrahy spojené s verejnými kúpaliskami: Na toto si treba dávať pozor

Návšteva kúpaliska môže vyústiť do urologických alebo gynekologických ťažkostí (Zdroj: Freepik/Camandona)

Chodievate v lete na kúpaliská? Mali by ste vedieť, že kúpanie sa vo verejných vodách vám môže spôsobiť urologické či gynekologické ťažkosti. Počas ich návštevy preto netreba zabúdať na dôkladnú sprchu i výmenu mokrých plaviek za suché. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

Podľa odborníkov je kúpanie vo verejných vodách rizikové z hľadiska rozvoja vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. „Baktérie spôsobujúce infekcie sú častejšie v termálnych teplých vodách, umelé vodné plochy majú výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou je však väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov,“ priblížila Filipovičová.

Urologička zároveň pripomína, že voda v bazénoch na kúpaliskách by mala byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná. Problém však nastáva pri preplnení bazénu väčším množstvom ľudí. Riziko nakazenia zvyšujú aj ďalšie faktory, ako sú príliš chladná voda, prievan či sedenie na studenom povrchu. Závažným problémom býva tiež zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, pretože sa tak vytvára ideálne prostredie na množenie baktérií.

„Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny,“ upozornila.

Termálna voda však podľa jej slov chlórovaná nie je a preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť. Kúpanie v prírodnom jazere so sebe taktiež prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. „U žien sa prejavujú nákazy, ako zápaly močového mechúra, močovej trubice, často združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov. V prípade, ak sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovaný priebeh,“ uviedla odborníčka.

Pri infekciách močových ciest je potrebné vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou. Liečba zápalov predkožky spočíva aj v doplnkovej lokálnej liečbe. Bežná je liečba pridružených gynekologických zápalov u žien. „Najlepšou prevenciou je po každom kúpaní sa dôkladne osprchovať čistou vodou a prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých. Vhodné je aj použitie antibakteriálneho mydla,“ radí Filipovičová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pestrá výstava očarí deti aj milovníkov umenia: V známom múzeu uvidíte nádherné bábky

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame