Zdriemnutie si v priebehu dňa? Neuveríte, koľko ľudí si však pospí priamo v práci!

šlofík

Ako dlho by mal trvať ideálny šlofík? (Zdroj: Freepik/koldunov)

Určite dobre poznáte ten pocit – po výdatnom obede nič nepadne lepšie ako poriadne zdriemnutie si. Avšak niektorí ľudia si doprajú spánok aj v menej tradičných situáciách, a to napríklad počas svojho pracovného času. Aké sú výhody takéhoto krátkeho spánku?

Prečo radi driememe?

Americká štúdia, ktorá pracovala s tisíckou respondentov, na základe získaných údajov údajov spracovala zaujímavosti zo života najväčších spáčov. Viac ako polovica respondentov milovala osviežujúci pocit zobudenia po rýchlom spánku a viac ako tretina sa cítila produktívnejšia a ostražitejšia. Približne 30 percent opýtaných uviedlo, že si takýmto spôsobom kompenzuje zlý nočný spánok a pomáha zabezpečiť, aby si ho v budúcnosti vylepšili.

Vo všeobecnosti ľudia udržiavali svoj čas na zdriemnutie skromný, v priemere si zdriemli dvakrát za týždeň. Zaujímavé je, že väčšina dopraje ľahký spánok už skoro ráno. Naše životy sú zaneprázdnené, a preto je niekedy ťažké spať doma, čo znamená, že ľudia priznali, že si zdriemnu takmer kdekoľvek – od autobusu až po prácu.

Radi si pospíme aj v práci

Viac ako 70 percent Američanov hovorí, že majú pravidelne nedostatok spánku. Mnohí si tak doprajú poobedný spánok, aby prekonali deň. To by taktiež mohlo vysvetľovať, prečo viac ako dve tretiny respondentov priznali, že si už v minulosti zdriemli aj v práci.

Driemači vykazovali aj o niečo vyššiu úroveň fyzického zdravia, šťastia a kreativity na pracovisku. Na druhej strane, nespávajúca skupina bola v práci produktívnejšia a dokázala nájsť lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Zaujímavé je, že tí, ktorí nedriemali, mali tiež väčšiu pravdepodobnosť, že zarobia viac ako ich ospalí kolegovia. Tak či onak, väčšina ľudí priznala, že si predtým v práci zdriemli, no prichytenie malo následky.

Viacerí respondenti si dokonca myslia, že zdriemnutie by malo súčasťou pracovného času. Niektorí navrhli zavedenie miestnosti na zdriemnutie, finančný príspevok na pomôcky na spánok a dokonca aj platené prestávky na zdriemnutie. Iní by jednoducho ocenili, keby bolo zdriemnutie podporované alebo dokonca povolené aj mimo prestávok.



Zdroj: plnielanu.sk, plushbed.com
Odporúčame