6 živín, ktoré naše telo potrebuje: Zahraničný výskum ukázal, že tieto často chýbajú ľuďom vo vyššom veku

Vitamíny

Viete, ktoré živiny by vám nemali chýbať? (Zdroj: Freepik/jcomp)

Veď to poznáte. Už odmalička nás rodičia nútili jesť ovocie a zeleninu, len aby sme do tela dostali čo najviac potrebných vitamínov a minerálov. S pribúdajúcim vekom sa však mení nielen pestrosť našej stravy, ale aj sila imunitného systému. Anglickí vedci sa nedávno zaoberali problémom nedostatku niektorých živín medzi staršou populáciou. Výsledky uverejnili v denníku British Journal of Nutrition (BJN).

Potrebné živiny:

VÁPNIK

Calcium sa nachádza najmä v našich kostiach a zuboch, a je potrebný pri udržiavaní ich dobrého stavu. Taktiež podporuje rast, vývin, správnu funkciu trávenia či zrážania krvi. Podľa meta-štúdie BJN takmer tri štvrtiny (73 %) žien trpeli nedostatkom tejto výživovej zložky. U mužov boli výsledky o čosi lepšie. Išlo dve tretiny (65 %) mužov.

MAGNÉZIUM

Ďalším dôležitým minerálom je horčík, ktorý vášmu telu pomáha využívať vyššie uvedený vápnik. Štádia BJN poukázala na to, že takmer tri štvrtiny (73 %) mužov a takmer polovica (41 %) žien mali nedostatočné hodnoty tejto látky.

SELÉN

Nedostatok selénu môže byť spúšťačom napríklad pre srdcové choroby, starnutie mozgu či zníženie imunity. Okrem toho absencia selénu zvyšuje výskyt rakoviny. BJN uviedla, že rovnako 30% mužov a žien malo selénu malé množstvo.

VITAMÍN D

Pri pomyslení na vitamín D sa väčšine z nás vybavia dve veci: slnečné lúče a jeho dôležitosť pre naše telo. Avšak podľa BJN nemá dostatok vitamínu D až 91 % žien a 84 % mužov.

VITAMÍNY B1 –TIAMÍN a  B2 – RIBOFLAVÍN

Tiamín a riboflavín sú našimi vernými priateľmi, pokiaľ ide o rast či produkciu energie. Štúdia BJN zistila, že 50 % mužov a 39 % žien má nedostatok B1, čo môže spôsobiť kardiovaskulárne či neurologické poruchy. Únava a tráviace problémy – aj to môže zažívať 41 % mužov a 31 % žien, ktorí majú málo vitamínu B2.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, seniornews.com
Odporúčame