Zlatá žila nemusí bolieť ani krvácať, aj tak je hrozbou: Kedy vyhľadať lekára?

zlatá žila

Zlatú žilu nepodceňujte (Zdroj: GettyImages)

Hemoroidy, ľudovo nazývané aj zlatá žila, patria navonok k neškodným zdravotným problémom, vedia však riadne potrápiť. Rozšírené, opuchnuté a niekedy aj zapálené žily v konečníku sa podobajú kŕčovým žilám, ak sú zanedbané, vedia narásť do nepríjemných rozmerov. Poradíme vám, ako sa im vyhnúť a akú liečbu nasadiť, ak sa už objavili.

Kedy a ako vznikajú

Hemoroidy vznikajú oslabením vnútornej steny sliznice análneho otvoru prípadne nadmerným naplnením žíl krvou, ktorá zle odteká. Keď už sliznica nevydrží tlak, dôjde k jej vyklenutiu a formácii malých útvarov. Hoci voči nim nie je imúnny nikto, častejšie vznikajú vo vyššom veku, kedy dochádza k ochabovaniu svalstva a zníženej peristaltike – črevných pohybov, prípadne zápcham, ktoré zvyšujú tlak v dolnej časti konečníka. Rizikové obdobie býva aj tehotenstvo, kedy plod v maternici tlačí na panvové dno a okolité cievy, a tiež samotný pôrod.

Veľký vplyv na vznik hemoroidov má však aj náš životný štýl. Sedavé zamestnanie, dlhodobé státie, nekvalitná strava, nedostatok tekutín, málo pohybu, obezita, časté užívanie alkoholu, stres a v neposlednom rade aj naše kúpeľňové návyky ako zadržiavanie stolice či dlhé vysedávanie na toalete výrazne prispievajú k tvorbe nepríjemných uzlíkov.

Ako ich spoznáte

Pozornosť zvýšte pri pocitoch tlaku v konečníku, pri svrbení, pálení, či inom podráždení análneho otvoru. V okolí konečníka môže tiež dôjsť k opuchu, alebo k vzniku uzlíkov. Hlavne vonkajšie hemoroidy, ktoré sa nachádzajú v análnom otvore a sú dobre viditeľné, sú spájané so silnými bolesťami, keďže ich pokrýva koža obsahujúca receptory bolesti. Svrbenie, štípanie, opuch a nepohodlie často znemožňujú dlhšie sedenie aj státie.

Vnútorné hemoroidy, ktoré vznikajú vo vnútri konečníka tak, že ich zvyčajne nie je vidieť ani cítiť, nebývajú bolestivé, keďže v sliznici, ktorá ich pokrýva sa nevyskytujú receptory bolesti. Avšak pri podráždení počas vyprázdňovania môžu krvácať. Nadmerné straty krvi môžu prerásť až do anémie – stavu, keď je znížené množstvo červeného krvného farbiva (hemoglobínu) v krvi a znížený počet červených krviniek.

Krvácanie navyše môže byť príčinou aj závažnejších ochorení ako vredov, divertikulitídy, zápalového ochorenia čriev a nádorov, ktoré treba pred liečbou vylúčiť. Pri vnútorných hemoroidoch môže dôjsť k ich prolapsu – natiahnutiu von z konečníka, kedy ich možno nahmatať, a tak spôsobujú ďalšie nepohodlie.

Domáca liečba

Pri náhlom objavení sa hemoroidov často pomáha konzervatívna liečba v podobe mastí, krémov a čapíkov s obsahom látok, ktoré zlepšujú funkciu ciev v konečníku, majú protizápalový účinok a často aj lokálne anestetikum, ktoré pomáha uľaviť od bolesti. Treba mať na pamäti, že väčšina z nich hemoroidy nelieči, vedie však k odstráneniu nepríjemností. Miernu bolesť, opuch a zápal hemoroidov môžete často zmierniť aj pomocou domácich procedúr, pri ktorých by mali príznaky hemoroidov ustúpiť do niekoľkých týždňov.

Na zahojenie drobných trhliniek je rýchlym a účinným prostriedkom kokosový olej, aloe vera a zinková masť. Uľaviť dokáže aj sedací kúpeľ (aspoň 15 minút, viackrát denne) z dubovej kôry. Obsahuje triesloviny, má vynikajúce sťahujúce účinky a napomáha hojeniu pokožky. Sedavý kúpeľ si môžete pripraviť aj z hamamela virgínskeho – severoamerického kríku, ktorý vďaka svojim upokojujúcim účinkom dokáže zmierňovať pálenie a svrbenie pokožky. Pomôžu aj studené obklady, ktoré zmierňujú opuch.


Mohlo by vás zaujať: Zlatá žila je delikátny problém: Vyriešte ho pomocou prírody!


Kedy navštíviť lekára

Ak nastane krvácanie z konečníka prípadne bolesti v konečníku, s návštevou lekára neváhajte. Je potrebné vylúčiť zdroj krvácania aj z inej lokality čreva, ako sú len hemoroidy. Bolestivé pocity môžu okrem hemoroidov vznikať aj pri trhlinkách a fistulách alebo abscesoch v oblasti análneho kanála. Keď sa zistí príčina bolestí, odporučí sa cielená liečba.

Ťažšie stavy si vyžadujú chirurgické zákroky, ktoré hemoroidy úplne odstránia. K najpopulárnejším patrí odstránenie laserom (Longova metóda), ligácia (podviazanie gumeným prstencom, čím sa odstráni prívod krvi a hemoroid odumrie), sklerotizácia (injekciou sa do hemoroidov dostane roztok, ktorý poškodí ich krvné cievy), kryoterapia (použitie tekutého dusíka) alebo infračervená fotokoagulácia (tepelné zmenšovanie hemoroidov).

Ako predchádzať vzniku zlatej žily

  1. Konzumujte jedlá s vysokým obsahom vlákniny. Strava bohatá na vlákninu, ako napríklad zelenina, ovocie, celozrnné výrobky alebo orechy sú dobrou prevenciou zápchy a tvrdej nepriechodnej stolice, ktorá podporuje rozvoj a dráždenie hemoroidov.
  2. Vyhýbajte sa pálivým jedlám, kofeínu, alkoholu a fajčeniu, ktoré môžu stav zhoršiť.
  3. Pite veľa tekutín. Dostatočný príjem tekutín predstavuje dôležitú súčasť nielen prevencie ale aj liečby hemoroidov. Dbajte na to, aby ste denne vypili aspoň 1,5 litra tekutín. Vhodná je čistá voda, bylinkové čaje či zriedené ovocné šťavy.
  4. Nenamáhajte sa pri vyprázdňovaní. Prílišné tlačenie a zadržiavanie dychu pri vyprázdňovaní vyvíja väčší tlak na žily v konečníku. Rovnako sa vyhnite vysedávaniu na toalete.
  5. Nezadržiavajte stolicu. Choďte na záchod hneď ako pocítite nutkanie na stolicu. Čím dlhšie budete čakať, tým viac môže stolica vyschnúť, stvrdnúť a bude ťažšie dostať ju von.
  6. Hýbte sa. Nezanedbávajte pravidelný pohyb. Zabránite tak zápche a znížite tlak na žily konečníka. Vyhnite sa dlhému sedeniu a státiu, robte si pravidelné prestávky.
  7. Nedvíhajte neprimerane ťažké bremená, ktoré vyvíjajú tlak na žily.

Aj keď už hemoroidy máte, je dôležité udržiavať mäkkú a pravidelnú stolicu príjmom vlákniny a probiotík, pitným režimom a pohybovou aktivitou. Ďalej dodržiavať hygienu po stolici, najlepšie použitím bidetu alebo sprchou vlažnou a neskôr studenou vodou, prípadne vlhčenými utierkami. Pri bolestivých stavoch je lepšie ostať doma v polohe ležmo na bruchu a veľa nesedieť.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame