Päť spôsobov, ako môžete efektívne zmierniť úzkosť: Čo radia odborníci?

päť spôsobov na zníženie úzkosti

Spôsoby na zníženie úzkosti sú vždy efektívne, je len potrebné ich vykonávať pravidelne Zdroj: (Freepik/freepik)

V tomto neistom období je čoraz ťažšie zachovať si pokoj a pokračovať v každodenných činnostiach. Tu je päť spôsobov na zmiernenie úzkosti, ktoré sú vedecky podložené a pomôžu vám nájsť trochu duševnej pohody v týchto neľahkých časoch.

Počúvajte svoje telo

Najlepším spôsobom, ako rozpoznať, že sa váš nervový systém dáva do pozície boja alebo úteku, je počúvať svoje telo. Ak fyzické príznaky úzkosti bijú na poplach, rýchlo pôsobiace relaxačné techniky ju môžu prerušiť.

Ľahnite si na chrbát a položte si ruku na hruď a knihu na brucho. Potom dýchajte tak, aby sa kniha čo najviac hýbala, zatiaľ čo vaša ruka zostane nehybná. Robte to aspoň sedem minút. Myseľ sústreďujte na dýchanie.

Odolajte toxickej pozitivite

Možno si myslíte, že musíte úplne zahnať úzkosť a prinútiť sa pozerať sa na veci z lepšej stránky, no toto nefunguje. Výskum ukázal, že snaha potlačiť úzkosť alebo sa jej vyhnúť z dlhodobého hľadiska prináša len zhoršenie.

Namiesto toho, aby ste sa odsudzovali za to, že ste vystresovaní alebo úzkostní, zapojte proces seba-súcitu. Kedykoľvek skĺznete do sebaobviňovania, opýtajte si radu od človeka, ktorý vám je najbližší. Pamätajte, že je v poriadku cítiť úzkosť rovnako, ako je v poriadku hľadať úľavu.

Napíšte samému sebe láskavý list, ako by ste ho písali drahému priateľovi, a potom si ho podľa potreby prečítajte. Tieto prístupy sú oveľa účinnejšie pri znižovaní takéhoto druhu stresu.

Obmedzte sociálne siete

Pravdepodobne ste si všimli, že trávenie času bezmyšlienkovým prezeraním vášho Facebooku alebo iných sociálnych sietí vo vás vyvoláva väčšiu úzkosť, ako predtým. Vedci zistili, že časté overovanie správ počas pandémie bolo škodlivé – 2,5 hodiny alebo viac denne súviselo s výraznou úzkosťou.

Kvalitný spánok je kľúč

Sledujte si čas strávený na sociálnych sieťach, odstráňte aplikácie a používajte časovače na dodržanie vopred určeného obdobia stráveného na sieti. Prokrastinácia či nadmerné pitie alkoholu tiež zvyšuje úzkosť, rovnako ako nedostatočný a nekvalitný spánok. Majte to na pamäti, keď sa snažíte s úzkosťou bojovať.

Napokon, rozprávať sa sám so sebou v tretej osobe môže znieť hlúpo, ale oplatí sa to vyskúšať. Ukázalo sa, že táto metóda označovania sa vlastným menom ponúka určitý odstup od situácie v ktorej sa nachádzate, a tak sa na ňu môžete pozerať s väčším nadhľadom.

Zbytočne nad vecami nepremýšľajte

Naša myseľ sa často krúti okolo známeho „čo-keby“ a nakoniec sa obávame len tých najhorších scenárov. Ak chcete čeliť tejto tendencii, premýšľajte o najlepších a najpravdepodobnejších scenároch a potom si vytvorte stratégiu, ako by ste sa pripravili na najpravdepodobnejšiu situáciu, ktorá môže nastať.

Môžete si tiež predstaviť, ako by vaše súčasné starosti mohli vyzerať o deň, týždeň, mesiac alebo rok neskôr. Alebo si položte otázku, aké zlé sú veci na stupnici od 0 do 100, pričom nula je dokonalý svet a 100 najhoršia predstaviteľná udalosť.

Zapojte sa do niečoho zmysluplného

Najlepším dlhodobým liekom na úzkosť je robenie zmysluplných vecí, ktoré vás spájajú so svetom okolo vás. Vedci zistili, že stručné spísanie našich obáv a následné určenie hodnôt a plánovanie dlhodobých cieľov vedú k zníženiu obáv a úzkosti.

Skúste ísť do prírody, obdivovať umenie či hudbu. Ponorte sa do hry s deťmi alebo domácimi zvieratami, nájdite si nejaký projekt, do ktorého budete investovať svoj čas alebo jednoducho len pomáhajte druhým. Kľúčom je nájsť niečo, čo môžete ovládať a robiť práve teraz.



Zdroj: cnn.com
Odporúčame