Znečistené ovzdušie: Vieme, akým spôsobom jeho vplyv na zdravie môžete znížiť aj vy!

znečistené ovzdušie

K zníženiu znečistenia ovzdušia môžete prispieť aj vy (Zdroj: Freepik/den-belitsky)

Znečistené ovzdušie má prirodzene nepriaznivý dosah na zdravie nás všetkých. Možno ho však znížiť vlastným správaním. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto odporúča, aby ľudia žili o čosi ekologickejšie – využívali verejnú dopravu, chodili pešo, nespaľovali odpad.

Vyhnite sa smogovým situáciám 

„V čase nadmerného znečistenia ovzdušia, tzv. smogových situácií, ktoré vyhlasuje Slovenský hydrometeorologický ústav, sa treba vyvarovať aktivitám, ktoré zvyšujú znečistenie ovzdušia, ako je lepenie, brúsenie, natieranie, prípadne obmedziť vetranie vnútorných priestorov, obmedziť pohyb a fyzickú aktivitu vonku,“ povedala Kvetoslava Koppová, hlavná hygienička pre odbor hygieny životného prostredia a zdravia.

Dosah znečisteného ovzdušia na zdravie človeka môžete znížiť vcelku jednoducho, napríklad aj zdieľaným používaním automobilov či využívaním verejnej dopravy, vlakov a bicyklov. Svoju uhlíkovú stopu dokážete znížiť aj konzumáciou sezónnych potravín, šetrením energií, zníženou konzumáciou mäsa či nakupovaním odevov z druhej ruky, prípadne odevov z ekologického hospodárstva.

Dbajte na vzduch aj v interiéri

Úrad taktiež neodporúča zbytočne spaľovať doma nahromadený odpad a zdôraznil, že na kvalitu ovzdušia je dôležité dbať aj pri športe. „Z hľadiska rozptylových podmienok sú pre šport menej vhodné miesta v hustej zástavbe, v údoliach, blízko frekventovaných ciest a v zástavbe, kde sa vykuruje uhlím či drevom,“ uviedla hygienička Koppová.

Znečistené ovzdušie sa podľa regionálneho hygienika RÚVZ Žilina Martina Kapasného týka nielen vonkajšieho, ale aj vnútorného priestoru v budovách. „Je potrebné zdôrazniť význam kvality ovzdušia vo vnútri budov, pretože v tomto prostredí trávime až 80 percent svojho času,“ doplnil. Kvalita vzduchu sa podľa neho dá zvýšiť dostatočným vetraním a obmedzením fajčenia v interiéri.

Zadovážiť si môžete aj čističku vzduchu. Na trhu nájdete množstvo druhov, ktoré dokážu vyčistiť a osviežiť vzduch vo vnútri vášho domova. Čističky disponujú rôznymi druhmi filtrov, najmä tých hypoalergénnych a pôsobiacich proti rôznym patogénom. Pomôže taktiež aj pravidelné upratovanie a utieranie prachu v domácnosti.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame