Zostávate v robote pridlho? Pozor na tieto riziká

Práca

isifa.com

Aj vy patríte medzi tých, čo z práce nevytiahnu päty skôr, ako nemajú čistý stôl? A to dokonca bez ohľadu na to, či už padla? Prílišná zodpovednosť môže byť občas na škodu. Čas strávený v práci by sme si mali strážiť, aby nám nezasahoval do času určeného na oddych.

Vedci z londýnskej univerzity dlhodobým prieskumom zistili, že nadčasy môžu človeka priviesť až k depresii. Ich štúdie sa zúčastnilo 2000 ľudí, z toho 1626 mužov a 497 žien. Ich vekový priemer bol 47 rokov, takže podchytili mladých ľudí bez záväzkov aj starších ľudí s vlastnými rodinami. 11% zúčastnených pracovalo denne 11 a viac hodín. Už prvé vyšetrenie u týchto ľudí zistilo psychické problémy. 3,1% dokonca už malo ťažkú depresiu. A hoci sklony k depresii mali aj ľudia pracujúci 7-8 hodín denne, hlbším skúmaním sa zistilo, že u nich tento nábeh súvisí s typom práce.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte prácu? Prezrite si stovky ponúk na www.kariera.sk.


Súboj bez víťaza

Jedna z výskumníčok Marianna Virtanen varuje, že hoci takto zodpovední ľudia majú u zamestnávateľov zelenú, lebo prinášajú firme zisky, je od nich krátkozraké podporovať ich v takomto výkone. Človek podľa nej v takomto nasadení dlho nevydrží a po čase firma príde o vyškoleného špičkového zamestnanca, ktorého musí nahradiť niekým novým. A tak to, čo firma predtým získala, opäť stráca, kým si zaučí novú silu.

Súkromie na odstrel

Podobnú štúdiu robili výskumníci v Londýne už v roku 1985. Vtedy však nenašli priame súvislosti medzi nadčasmi a depresiou. Z výskumu vyplynulo len to, že nadmerne pracujúci človek je v súkromí viac konfliktný, čo vedie k rozvratu jeho mimopracovného života. Časom mu teda nezostáva nič iné iba práca, ktorej sa ešte väčšmi oddáva a depresii podlieha na základe citovej samoty.


Tiež by vás mohlo zaujať: Šanca pre dlhodobo nezamestnaných: Čo tak rozbehnúť vlastný biznis?


Dnes je už v hre aj iné ako psychické zdravie

V 2010 roku sa prieskum opäť zopakoval na 6000 člennej vzorke. Výsledky okrem depresie potvrdili vplyv nadčasov na srdcovo-cievne ochorenia. Vedci to pripisujú jednak nadmernému stresu, ale aj nedostatku pohybu a celkovo zlej životospráve. Preto radia, aby si ľudia čas v práci lepšie zadelili a nepripravovali sa o čas určený na ich zotavenie. Okrem toho by nemali zabúdať pravidelne jesť. V neposlednom rade odporúčajú si vo voľnom čase zamestnať myšlienky nejakými záľubami, aby s nimi práca nechodila domov ani potajomky.

Zdroj: isifa.com, isifa.com, Pippa
Odporúčame