Kedy je najvyšší čas na výmenu zubnej kefky? Skontrolujte si tú svoju

Zubné kefky

Pravidelná výmena zubnej kefky je pre dentálnu hygienu dôležitá (Zdroj: GettyImages)

Viete, kedy ste si naposledy vymenili zubnú kefku? Pokiaľ si na to nedokážete spomenúť, je načase zbystriť pozornosť. Aj ten najkvalitnejší model zubnej kefky vám môže urobiť viac škody ako úžitku, ak ho používate dlhšie, než je potrebné.

Nie je navždy

Niektorí z nás majú problém rozlúčiť sa so svojou obľúbenou kefkou. Veď, už sme si na ňu zvykli, tak prečo ju nezodrať úplne. No práve! Čím dlhšie ju používate, tým sa u vás zvyšuje riziko vzniku zubného kazu, ako aj paradentózy. Sú to dva najčastejšie dentálne problémy, ktorým môžete zabrániť vhodnou prevenciou.

Radšej skôr ako neskôr

Odborníci odporúčajú meniť zubnú kefku raz za tri až štyri mesiace. Rovnako to platí pri používaní elektrickej kefky, kedy vám stačí vymeniť hlavicu. Väčšina elektrických kefiek vás na opotrebovanie upozorní farebnou zmenou. Keď vymizne modrá farba a zmení sa na bielu, je najvyšší čas vymeniť hlavicu.

Pokiaľ používate klasickú zubnú kefku, všímajte si stav štetiniek. Ak sa začínajú strapkať, alebo zaregistrujete iné poškodenie, vyhoďte kefku rovno do koša. Rozstrapkané štetinky môžu vašim ďasnám uškodiť. Máte veľa plomb či koruniek? Urobíte dobre, ak ju budete meniť ešte častejšie. O zubné výplne a korunky sa môžu zachytávať štetinky zubnej kefky, ktoré sa tak opotrebujú oveľa rýchlejšie.


Mohlo by vás zaujať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Živná pôda pre baktérie a vírusy

Zubná kefka sa môže ľahko premeniť na zdroj rôznych infekcií. Preto ju nezabudnite po každom umytí zubov, ktoré by malo trvať minimálne 2 minúty, poriadne opláchnuť pod prúdom tečúcej vody. Najlepšie je nechať ju voľne vyschnúť na vzduchu, aby nedochádzalo k množeniu choroboplodných zárodkov.

Mávate kefku v jednom pohári spolu s ostatnými členmi domácnosti? Dávajte pozor, aby sa vám vzájomne nedotýkala horná časť. Mohli by ste si tak nechtiac preniesť rôzne infekcie. Ak ste prekonali chrípku či iné ochorenie, kefku vymeňte za novú ihneď, ako vyzdraviete.

Zubný povlak aj zápach z úst

Stomatológ Keith Arbeitman sa pre portál Business Insider podelil so zaujímavou skúsenosťou. Počas 15-ročnej praxe videl množstvo chrupov a tvrdí, že ho už nemôže prekvapiť. Niektorí z jeho pacientov si nemenia zubnú kefku celé roky. Vzdajú sa jej až vtedy, keď im dá novú.

Šetriť na zubných kefkách pritom nemá zmysel. Pacienti, ktorí si pravidelne nemenia kefku, oveľa častejšie bojujú zo zubným povlakom, pretože kefka už nedokáže umyť zuby dostatočne efektívne. Zubný povlak môže spôsobiť nepríjemný zápach z úst, pričom môže viesť k vzniku zubných kazov či zápalov ďasien.


Mohlo by vás zaujať: Pre úsmev ako z reklamy kefka nestačí: Doplňte „zubnú výbavu“ o tieto pomôcky


Medzizubná kefka ako bonus

Pravidelné používanie medzizubnej kefky by malo patriť k bežnej hygiene. Vďaka nej si vyčistíte medzizubný priestor, do ktorého sa obyčajná kefka nevie dostať. Správnou technikou čistenia zubov znížite riziko vzniku zubného kazu, čo určite stojí za trochu námahy. V dnešnej dobe si môžete zaobstarať medzizubné kefky rôznych farieb a veľkostí. V prípade, že si neviete dať rady s výberom, obráťte sa na dentálneho hygienika alebo zubného lekára.

Ak je medzizubná kefka dávno vaším spoločníkom pri čistení zubov, nezabúdajte ju tak isto pravidelne vymieňať. Frekvencia výmeny závisí od toho, ako často ju používate. Zvyčajne ju stačí vymeniť každé dva až tri týždne.

Chcete zistiť, či ste si dostatočne vyčistili zuby? Prejdite jazykom po povrchu zubov. Ak sú hladké a necítite povlak, zuby by mali byť dokonale čisté.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame