Zvládnite horúce dni v pohode: Dodajte telu dostatok tekutín

Muž

thinkstockphotos.com

Možno si myslíte, že horúčavy zvládate bravúrne a závraty, únavu či vracanie pripisujete niečomu celkom inému. Riešenie vašich problémov všakmôže byť celkom jednoduché. Dôležitý je najmä dostatočný príjem tekutín. Vyhýbať sa tiež treba nadmernej záťaži, starší a chronicky chorí ľudia by mali aktivity obmedziť na minimum. Vysoké teploty môžu spôsobiť vážne kolapsové stavy, len od piatka do nedele (7.6.) skolabovalo na Slovensku 275 ľudí.

Keď sú teploty privysoké

,,Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Skalická. Odborníci počas horúcich dní odporúčajú dodržiavanie pitného režimu, výber ľahšej stravy, ako aj nosenie odevu svetlých farieb z prírodných materiálov, vzdušného a voľného strihu.

V horúcich dňoch treba vypiť viac

Dospelý človek by mal počas horúčav vypiť aspoň tri litre nápojov, ba aj viac. Neodporúčajú sa však tie s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku pre zamestnancov musí byť podľa legislatívy samozrejmosťou, pričom zamestnávateľ ju zabezpečuje na vlastné náklady.


Mohlo by vás zaujať: Dostatok vody pre lepšie zdravie: Koľko jej denne potrebujete práve vy?


Najlepšia je voda

,,Ideálna je obyčajná voda. Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je tiež ich teplota – vhodnejšie sú vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd,“ upozornila Skalická. Najmä starší ľudia často nepociťujú smäd, hoci pijú veľmi málo. Príbuzní by preto mali dohliadať na ich dostatočný príjem tekutín.

Ak voda nechutí

Existuje dosť ľudí, ktorým piť veľa tekutín nevyhovuje alebo naň zabúdajú. Ak patríte medzi nich, stavte okrem nápojov aj na pokrmy, ktoré telu dodajú tekutiny.

  • polievky – nie veľmi slané
  • ovocie (melón, jahody, grapefruit)
  • zelenina (šalátová uhorka, paradajka, reďkovky)

Mohlo by vás zaujať: Čaj, voda alebo pivo? Zistite, aký je váš ideálny pitný režim!


Ako pomôcť človeku pri kolapse?

Kolapsy podľa záchranárov ohrozujú častejšie ženy, ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom i starších ľudí. Pri kolapse človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie. Prvá pomoc spočíva v uložení postihnutého do tieňa a podaní vody. Takúto osobu treba nechať ležať, aby znova neodpadla a volať na tiesňovú linku 155.


Koľko tekutín denne zhruba v letných mesiacoch vypijete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame