Od januára sa zvýšili preddavky na zdravotné poistenie: Koľko samoplatitelia zaplatia?

podnikateľ za počítačom

Samoplatcom sa zvýšia poplatky za zdravotné poistenie (Zdroj: Freepik/drobotdean)

Od januára si samoplatitelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) priplatia za preddavky na zdravotné poistenie. Minimálna výška je stanovená na 84,77 eura. Zdravotné poisťovne pripomínajú, že novú sumu za preddavok je potrebné zaplatiť do 8. februára.

„Poistné sa vypočítava z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov,“ ozrejmila zdravotná poisťovňa Dôvera. Samoplatitelia sú tak zo zákona povinní uhradiť minimálne mesačné poistné v sume 84,77 eura. U zdravotne postihnutých ľudí ide o čiastku 42,38 eura.

Pre SZČO predstavuje minimálny vymeriavací základ 605,50 eura a percentuálna sadzba je 14 percent, respektíve sedem percent pre osobu so zdravotným postihnutím. Maximálna suma určená nie je, nakoľko sa preddavok vypočítava zo skutočných príjmov.

„Samostatne zárobkovo činné osoby sa dozvedeli novú výšku preddavku platnú od 1. januára 2023 vo výsledku ročného zúčtovania za rok 2021. V niektorých prípadoch sa však už oznámená výška preddavku môže zmeniť, napríklad z dôvodu, že sa zmenil platiteľ poistného, alebo na základe nových skutočností vznikol nárok na zníženú sadzbu poistného,“ priblížila Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Zmena výšky preddavkov na poistné sa netýka zamestnancov a zamestnávateľov. Za zamestnanca vypočítava, vykazuje a platí preddavok na poistné zamestnávateľ zo skutočne zarobeného príjmu.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame