7 byliniek na menopauzu: Ktoré zmiernia návaly a ktoré zlepšia chuť na sex?

žena s čajom v ruke

Bylinky môžu byť veľkí pomocníci v menopauze (Zdroj: GettyImages)

Obávaná menopauza je prirodzenou etapou v živote každej ženy a prináša so sebou množstvo zmien. Pre mnohé môže byť toto obdobie náročné, keďže niektoré symptómy dokážu poriadne potrápiť. Na zmiernenie príznakov existujú rôzne lieky, nájdete však aj zdravé a účinné prírodné prostriedky, ktoré vám pomôžu zlepšiť zdravie a každodenný život.

Niektoré ženy si príchod menopauzy takmer ani nevšimnú, iné však dokáže klimaktérium poriadne „rozhádzať“. Najčastejšími príznakmi menopauzy sú návaly tepla, nočné potenie, poruchy spánku a výkyvy nálad. Kolísanie hormónov sa prejavuje tiež zvýšenou tvorbou vrások, zníženým libidom, zvýšeným cholesterolom a osteoporózou, čo nielen znepríjemňuje život, ale aj zhoršuje zdravie. Prinášame vám preto prehľad niektorých bylín, ktoré vám môžu v tomto náročnom období účinne pomôcť.

Šalvia lekárska

Táto populárna bylinka je známa svojimi liečivými účinkami na mnohé neduhy. Okrem riešenia klasických ochorení a viróz je vynikajúca aj na zmiernenie návalov tepla a nadmerného potenia, ktoré sú častými príznakmi menopauzy. Obsahuje fytoestrogény, ktoré pomáhajú vyrovnať hormonálnu rovnováhu a znížiť frekvenciu a intenzitu návalov tepla. Pomáha aj pri bolestivej a dlhotrvajúcej menštruácii a napomáha duševnej rovnováhe.

Pripravte si z nej chutný čaj zaliatím jednej polievkovej lyžice sušenej šalvie. Nápoj nechajte lúhovať 10 až 15 minút a popíjajte denne 1 až 2 šálky. Šalvia je veľmi účinná bylinka, preto to s ňou nepreháňajte a po 2 – 3 týždňoch užívania si dajte prestávku.

Byliny na menopauzu
V období menopauzy dokážu účinne pomôcť tie správne bylinky (Zdroj: Freepik/freepik)

Ďatelina lúčna

Je to bylina bohatá na fytoestrogény. Napomáha zmierniť návaly tepla, nočné potenie a má priaznivý vplyv na hustotu kostí, čo zmenšuje riziko osteoporózy. Zlepšuje náladu, duševnú pohodu aj spánok a navyše pôsobí aj ako prevencia proti rakovine prsníka. Izoflavóny v ďateline napodobňujú účinky estrogénu v tele, čo celkovo zlepšuje hormonálnu rovnováhu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Skonzumujte denne toto množstvo olivového oleja: Viete, čo to urobí s vaším zdravím?

Na prípravu čaju môžete použiť čerstvé alebo sušené kvety. Zalejte jednu polievkovú lyžicu kvetov vriacou vodou a nechajte 10 – 15 minút lúhovať. Podobne ako pri šalvii platí – nepreháňať to s užívaním a nepiť viac ako dve šálky denne.

Maca peruánska

Maca je tradičná peruánska bylina, známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami, ktorá sa používa na zvýšenie energie, zlepšenie nálady a podporu hormonálnej rovnováhy. Obsahuje množstvo živín, ktoré podporujú celkové zdravie a dokážu zmierniť symptómy menopauzy. Okrem iného zmenšuje návaly tepla, zmierňuje nočné potenie a zlepšuje spánok. Je známa aj pre svoje priaznivé účinky na zlepšenie libida a celkovo sexuálneho zdravia. Pozitívny je aj jej vplyv na hustotu kostí a znižuje tiež riziko osteoporózy.

Maca je dostupná v rôznych formách, vrátane prášku, kapsúl a extraktov. Prášok si môžete pridať do smoothies, jogurtov, alebo raňajkových cereálií. Odporúčaná denná dávka sa líši, ale bežne sa pohybuje od 1,5 do 3 gramov denne.

Ľubovník bodkovaný

Je známy svojimi antidepresívnymi vlastnosťami a pomáha zmierňovať výkyvy nálady a úzkosti, ktoré často sprevádzajú menopauzu. Obsahuje látky, ktoré zvyšujú hladinu serotonínu, čím zlepšuje náladu a celkový pocit pohody. Pomáha pri gynekologických problémoch, stabilizuje hladinu hormónov a zlepšuje spánok. Treba však brať do úvahy, že je to veľmi účinná bylinka a môže zle účinkovať v kombinácii s niektorými liekmi, preto je potrebné konzultovať jej použitie s lekárom.

Užíva sa najčastejšie vo forme čaju, ktorý si pripravíte zaliatím jednej lyžičky sušenej bylinky vriacou vodou a necháte lúhovať 10 – 15 minút. Za deň si môžete dopriať maximálne dve až tri šálky. Po šiestich týždňoch užívania si dajte aspoň dvojtýždňovú prestávku.

Bylinkové čaje na menopauzu
Bylinkové čaje sú prírodný a šetrný spôsob riešenia menopauzy (Zdroj: Freepik/freepik)

Indický ženšen – ashwagandha

U nás je to relatívna novinka, no v tradičnej indickej medicíne sa používa už tisíce rokov. Často ju prezývajú aj bylina mladosti, má množstvo pozitívnych účinkov nielen v období menopauzy, ale aj na celkové zdravie. Ashwagandha je adaptogénna rastlina, čo značí, že dobre pôsobí proti stresovým signálom. Tradične sa používa v ajurvéde na zvýšenie odolnosti organizmu voči stresu a na regulovanie hladiny hormónov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľký prehľad o riasach a ich blahodarných účinkoch: Prečo by ste ich mali jesť viac?

Okrem toho zmierňuje úzkosti, podporuje dobrú náladu a zlepšuje kvalitu spánku, čím pomáha zvýšiť celkovú energiu a vitalitu. Tradične sa používa aj na zlepšenie sexuálneho zdravia a zvýšenie libida. Ashwagandha je dostupná v rôznych formách, vrátane kapsúl, prášku či tinktúr. Najčastejšie sa používa prášok, ktorý si môžete pridať do smoothies, jogurtov alebo cereálií.

Kotvičník zemný

Táto bylinka je známa nielen svojimi adaptogénnymi vlastnosťami, ale aj ako užitočný pomocník v období klimaktéria. Podporuje hormonálnu rovnováhu a pomáha zmierňovať príznaky menopauzy, ako sú návaly tepla, zmeny nálad, či nízke libido. Má pozitívny vplyv aj na kvalitu spánku, pôsobí proti úzkostiam a rieši aj problémy s cholesterolom a priberaním.

Výživové doplnky s kotvičníkom nájdete vo forme kapsúl, tabliet, tinktúr, alebo čaju. Je však potrebné ho užívať s prestávkami, ideálne striedať týždeň s doplnkami a týždeň bez nich. Ak užívate lieky, alebo máte zdravotné problémy, konzultujte jeho užívanie so svojím lekárom.

Vitex jahňací

Bylina známa aj ako mníšske korenie pomáha zmierňovať symptómy menopauzy tým, že podporuje hormonálnu rovnováhu. Vitex je užitočný pri riešení problémov s nepravidelným menštruačným cyklom a zmenami nálady. Pôsobí na hypofýzu, čím podporuje produkciu progesterónu a reguluje menštruačný cyklus. Taktiež znižuje návaly tepla, nočné potenie, problémy so spánkom a bolesti hlavy. Užíva sa vo forme kapsúl, tinktúr alebo čaju.

Pozor na nežiaduce účinky

Bylinky sú účinným a prirodzeným spôsobom, ako zmierniť príznaky menopauzy a zlepšiť kvalitu života. Je však dôležité konzultovať ich užívanie s lekárom alebo odborníkom na prírodnú medicínu, najmä ak pravidelne beriete lieky alebo máte zdravotné problémy. Predídete tak možným interakciám a nežiadúcim vedľajším účinkom. Prírodné doplnky v kombinácii s celkovým zdravým životným štýlom sú výborným spôsobom, ako vrátiť iskru a energiu do každodenného fungovania aj počas menopauzy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trpíte v lete kvôli kŕčovým žilám? Takto si s nimi poradíte aj bez operácie

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame