Proti kilám navyše treba bojovať: Nejde len o výzor – pozrite, ako ohrozujú vaše zdravie a život

(Zdroj: Gettyimages)

Už niekoľko rokov nám plavky a spodnú bielizeň hrdo predvádzajú aj modelky s hmotnosťou, ktorá neraz presahuje trojciferné číslo. Tak ako vzor extrémne chudých dievčat, medzi najšťastnejšie nepatrí ani vyzdvihovanie nadváhy či obezity. Mať 10 či 20 kíl navyše nie je z hľadiska zdravia v poriadku. Platí to, samozrejme, nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Nadmerná hmotnosť rozhodne nie je len estetický problém a vaše zdravie ovplyvňuje viac, ako by ste si možno mysleli.

Kilá pribúdajú, krvný tlak stúpa

Vysoký krvný tlak, odborne hypertenzia, predstavuje z dlhodobého hľadiska významnú záťaž pre celý srdcovo-cievny systém. Medzi jeho najväčšie spúšťače patrí práve obezita. Tukové zásoby sa nám totiž neukladajú len v podkoží, ale aj okolo orgánov a dokonca v stenách ciev. Tie vplyvom tukových buniek strácajú elasticitu, zužujú sa a krv nimi prúdi pod väčším tlakom ako u zdravého človeka. Čím dlhšie sa hypertenzia prehliada, tým sú dosahy na vaše telo vážnejšie, až môžu viesť k infarktu.

Zabúdate? Skontrolujte ručičku na váhe

Problém s výpadkami pamäti si iba málokto spája s kilami navyše. Pribúdajú však dôkazy, že nadmerná telesná hmotnosť súvisí so zmenami v štruktúre a vo funkciách mozgu. Prejavuje sa najmä zhoršenou epizodickou pamäťou. Tá zaznamenáva vlastné udalosti, ktoré zažijeme – miesto, čas, pocity. Vysoké hodnoty indexu telesnej hmotnosti (BMI) a obvodu pása súvisia aj s rizikom rozvoja demencie.

Kĺby dostávajú zabrať

Obéznych ľudí si iba málokto spája s aktívnym športovaním. Ľudia s kilami navyše totiž často trpia opakujúcimi sa a dlhotrvajúcimi bolesťami kĺbov, ktoré im znepríjemňujú aj chôdzu a jednoduché pohyby. Telo obalené tukovými vankúšmi vyvíja na kĺby a chrupavky podstatne vyšší tlak, a tak sa opotrebúvajú rýchlejšie.

žena sa drží za koleno
(Zdroj: Gettyimages)

Trpí aj váš žlčník a pečeň

Nadváha a obezita zvyšujú riziko vysokého cholesterolu, ktorý sa podieľa na ochoreniach žlčníka. Priveľa cholesterolu v žlči totiž podnecuje tvorbu žlčových kameňov. Rovnako je však v ohrození aj pečeň. Tuk, ktorý sa v nej hromadí, môže spôsobovať nebezpečné zjazvenie tkaniva. Nealkoholové stukovatenie pečene postihuje najmä obéznych a ľudí s nadváhou.

Vyššia hmotnosť rovná sa častejšie migrény

Pri obezite je riziko chronickej migrény päťkrát väčšie ako u človeka so zdravou hmotnosťou. Tukové tkanivo totiž uvoľňuje látky, ktoré spôsobujú zápal a spúšťajú mechanizmy súvisiace s úpornými bolesťami hlavy. Odborníci sa zhodujú, že záchvaty migrény sú u ľudí s obezitou častejšie a vážnejšie.

Nevládzete s dychom?

Nahromadené tukové zásoby bránia roztiahnutiu pľúc do plného rozsahu. Tuk im totiž zaberá miesto. To pre ľudský organizmus znamená menej kyslíka, a teda väčšiu únavu či slabší výkon. Zápalové látky z tukového tkaniva majú na svedomí aj ďalšie komplikácie – rozvoj astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Zabojujte s nadváhou a zlepšite kvalitu svojho života

Zoznam zdravotných rizík súvisiacich s nadváhou a obezitou je oveľa dlhší, než je uvedené. Rakovina prostaty, maternice či hrubého čreva, cukrovka, poruchy plodnosti aj ochorenia srdca – to sú tí najväčší strašiaci. Ich výskyt sa s rastúcou celosvetovou krivkou obezity priamoúmerne zvyšuje.

Cítite, že by ste so svojou postavou mali niečo robiť? Základom je výpočet indexu telesnej hmotnosti (BMI). Ten vám napovie, či aj vy trpíte nadváhou, predobezitou alebo obezitou. Následne kvôli zdravej a trvalej zmene hmotnosti neváhajte kontaktovať lekáravýživového poradcu alebo fitnestrénera. Pomôžu vám vytvoriť si vhodný režim a nastaviť zmeny v oblasti stravovania, pohybu či spánku. Obezita je choroba, za ktorú sa netreba hanbiť, práve naopak. Treba ju riešiť a požiadať o odbornú pomoc.

CHCEM ZISTIŤ SVOJE BMI

Advertoriál pripravený v spolupráci s Odvaztesa.sk.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame