Nebezpečný detox: Ospevovaná očista má vedľajšie účinky, títo ľudia nech sa jej vyhnú!

Ospevovaný detox vám môže aj uškodiť (Foto: GettyImages)

Možno aj vy premýšľate nad tým, že by ste chceli svoje telo zbaviť škodlivých látok a podporiť jeho správne fungovanie. Skôr, než začnete s nejakou detoxikačnou kúrou, nenechajte sa zlákať len vidinou lepšieho zdravia či krajšej postavy. Sú ľudia, ktorí si detox pochvaľujú, no iným môže veľmi uškodiť. Ako teda postupovať, aby ste neohrozili vaše zdravie?

Fanúšikovia si detox pochvaľujú

Veľa ľudí tvrdí, že sa po detoxe cítia sústredenejší a plní energie, pričom tieto prínosy spájajú s ničením toxínov. Detoxikačná diéta však vylučuje vysoko spracované potraviny, ktoré obsahujú tuhé tuky, pridaný cukor a ďalšie škodlivé látky. Jedným z dôvodov, prečo sa cítia lepšie, môže byť vyradenie vysokokalorických potravín na niekoľko dní. Zároveň môžu prijímať viac vody, vitamínov a minerálov, ktoré im predtým v jedálnom lístku chýbali. Takže únava, bolesti hlavy a iné ťažkosti, ktoré mohli pociťovať predtým, sa po ukončení detoxikácie môžu na nejaký čas vytratiť.


Mohlo by vás zaujať: Zelená pre detox: Vyskúšajte očistiť organizmus a chudnúť zároveň


Títo ľudia by sa mu mali radšej vyhnúť

Na druhej strane mnoho ľudí uvádza, že sa počas detoxikácie a aj po nej cítia veľmi zle. Niektorí by nemali začať s vybranými detoxikačnými režimami bez toho, aby sa najskôr poradili s lekárom. Iní by ich nemali robiť nikdy. Diéty môžu vážne obmedziť príjem energie a živín, čo predstavuje ohrozenie ich zdravia. K rizikovým skupinám patria najmä deti, dospievajúci, podvyživené, tehotné alebo dojčiace ženy a ľudia, ktorí majú problémy s hladinou cukru v krvi. Nevhodné sú aj pre osoby po operácii, úraze, prekonaní choroby a ďalších stavoch, kedy je telo vyčerpané a potrebuje dostatok živín.

Možné vedľajšie účinky a riziká

Pokiaľ nie ste limitovaní zdravotnými ťažkosťami a vykonávate detoxikáciu pomocou určitej stravy na pár dní, nemusíte sa báť rizika. V opačnom prípade sa môžu objaviť nežiaduce účinky, ako napríklad:

  • Únava: väčšina detoxikačných kúr neposkytuje dostatok energie, môže sa tak spomaliť váš metabolizmus a trávenie. Neustále vás môže trápiť hlad a únava.
  • Tráviace ťažkosti: kŕče, plynatosť alebo nevoľnosť.
  • Výkyvy hladiny cukru v krvi: najmä kúry založené na pití ovocných štiav môžu byť veľmi nebezpečné pre ľudí trpiacich cukrovkou.
  • Vysoký obsah dusičnanov: detoxikačné šťavy môžu obsahovať veľké množstvo zeleru, repy a ďalších druhov zeleniny, ktoré sú síce zdravé, ale nie v nadmernom množstve. Ich príjmom sa do tela dostáva priveľa dusičnanov, čo môže viesť k častým bolestiam hlavy.
  • Chýbajúce živiny: dlhodobé hladovanie a jednostranná strava môže spôsobiť nedostatok vitamínov, minerálov a ostatných dôležitých živín pre správne fungovanie organizmu.

Ak vás láka očistná diéta najmä preto, že chcete schudnúť, uvedomte si, že očista nie je podmienkou na stratu hmotnosti. Krátkodobý úbytok na váhe je spôsobený najmä tým, že telo stráca vodu, nie želané tuky. Výstrelky v strave neponúkajú dlhodobé riešenia. Oveľa rozumnejším prístupom je jesť zdravšie a zlepšovať svoj životný štýl. Detoxikačná diéta vám môže poslúžiť skôr ako návod, ako začať robiť vhodnejší výber potravín každý deň.


Mohlo by vás zaujať: Detoxikácia so zelenými potravinami: Prečistia telo a zbavia kíl navyše


7 tipov na bezpečnú očistu od toxínov

Ak chcete pre svoje telo urobiť niečo prospešné, skúste ho prečistiť takto:
– konzumujte stravu založenú na čerstvom ovocí a zelenine, celých zrnách a chudých zdrojoch bielkovín
– jedzte stravu v primeranom množstve a vo vyváženom pomere
– snažte sa vyhýbať alkoholu, cigaretám a rafinovanému cukru
– konzumujte čo najmenej potravín a nápojov, ktoré sú zafarbené, aromatizované, dochutené a konzervované syntetickými látkami, čiže vysoko spracovaných produktov
– obmedzujte potraviny a nápoje, o ktorých sami viete, že škodia vášmu zdraviu
– pite dostatok tekutín, predovšetkým vody a bylinných čajov
– používajte prírodnú kozmetiku alebo si ju vyrobte sami doma


Aké skúsenosti s detoxom máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame