Ako dlho spať, aby sme sa ráno cítili fit? Pozrite si tabuľku podľa veku

Dĺžka spánku

Pri spánku jej dôležitá nielen jeho kvantita, ale aj kvalita (Zdroj: GettyImages)

Spánok je pre ľudský organizmus nenahraditeľný. Telu poskytuje oddych a regeneráciu, pomáha mu zotavovať sa zo zranení a chorôb. Ak si dlhodobo nevieme dožičiť dostatok spánku, môže sa to negatívne prejaviť v rôznych oblastiach nášho života.

Imunita, obezita aj pamäť

Aj jedna jediná prebdená noc dokáže s nami zamávať. Keď sa dobre nevyspíme, môže nám počas dňa všetko padať z ruky, môžeme byť nevrlí a nesústredení. Dlhodobejší nedostatok spánku spôsobuje napríklad oslabenie imunitného systému, spomalenie metabolizmu a nadváhu, úzkosť, stres a depresiu či slabú koncentráciu a problémy s pamäťou.

Potreby spánku sa menia

To, koľko hodín spánku vaše telo potrebuje, závisí od viacerých faktorov. Patrí k nim celkový zdravotný stav, každodenná aktivita, a v neposlednom rade i vek. Inú potrebu spánku má batoľa, inú dospievajúci adolescent a celkom inú senior. Pre každú vekovú kategóriu existuje optimálna dĺžka spánku, ktorú by mal človek svojmu telu dopriať, aby si zachoval fyzické aj duševné zdravie.


Mohlo by vás zaujať: Priveľa spánku spôsobuje mŕtvicu, primálo zhoršuje pamäť: Koľko je tak akurát?


Rozhoduje aj kvalita

Odpoveď na otázku, ako dlho by sme mali spať, ponúkli odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR. „Všeobecné odporúčania The National Sleep Foundation, týkajúce sa spánku, sú rozdelené do deviatich vekových skupín,“ uvádza úrad. Všeobecné odporúčané hodnoty sa, samozrejme, môžu u jedincov líšiť, pretože nezohľadňujú individuálne potreby. Aj preto úrad v prehľadnej tabuľke uvádza nielen optimálnu odporúčanú dĺžku spánku, ale aj počet hodín, ktorý je ešte pre danú vekovú skupinu vhodný, a neodporúčaný počet hodín spánku.

Odborníci z ÚVZ SR zároveň zdôrazňujú, že okrem kvantity spánku je dôležitá aj jeho kvalita – môžete spať dostatočne dlho, no ak bude váš spánok často prerušovaný, na regeneráciu organizmu postačovať nebude.

Spíte dostatočne dlho? Pozrite si tabuľku:

(Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR)


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame