Priveľa spánku spôsobuje mŕtvicu, primálo zhoršuje pamäť: Koľko je tak akurát?

Spiaci muž

thinkstockphotos.com

Ideálna dĺžka oddychu sa podľa rôznych zdrojov líši – najmä čo sa týka minimálneho času, ktoré telo na regeneráciu potrebuje. Dnes je však jasné, že telu škodí nielen primálo spánku, ale aj priveľa.

Spať pridlho sa nemusí vyplatiť

Vypnúť ráno budík a pokračovať v spánku sa môže zdať byť neškodné. Podľa vedcov z Newyorskej univerzity tomu tak ale nemusí byť, pretože riziko mŕtvice sa zvyšuje o 146 percent, ak človek spí viac ako osem hodín denne. Spať menej je tiež nebezpečné, ale len o 22 percent.

Experti sledovali v rokoch 2004 až 2013 celkovo 288 888 dospelých rôzneho veku a pôvodu a s rôznymi životnými návykmi a analyzovali, ktoré faktory prispievajú k mozgovej mŕtvici. Zo štúdie, ktorá bola teraz zverejnená v Los Angeles, vyplýva, že najlepšou prevenciou mŕtvice je sedem osemhodinový spánok a polhodinové hodinové cvičenie trikrát šesťkrát týždenne.

Mozgová mŕtvica je treťou najčastejšou príčinou úmrtí po chorobách srdca a rakovine. Jej riziko zvyšuje:

  • fajčenie
  • nadváha
  • nedostatok pohybu
  • zlé stravovacie návyky

Mohlo by vás zaujať: Spíte menej ako 6 hodín denne? Pozrite, čo robíte svojmu telu


Ideálny oddych

Už viac štúdií ukázalo, že pre väčšinu ľudí je zdravšie spať medzi siedmimi ôsmimi hodinami. Napríklad minuloročná štúdia Harvardskej univerzity zistila, že tento počet hodín spánku znižuje pravdepodobnosť diabetu druhého typu u žien. Vedci z Warwickskej univerzity zas dospeli k záveru, že menej ako šesť hodín a viac ako osem hodín spánku zhoršuje pamäť a schopnosť rozhodovania. Odborníci tiež tvrdia, že ľudia spiaci denne šesť osem hodín budú zrejme žiť dlhšie a budú zdravší ako , ktorí spia menej ako šesť hodín.

Krátky spánok ovplyvňuje inzulín

Vedci zistili, že príliš málo spánku priamo ovplyvňuje hladinu inzulínu, hormónu, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Nie sú si ale istí, prečo je problematické spať príliš dlho. Podľa jednej teórie dlhý spánok znižuje jeho kvalitu. Iná teória tvrdí, že dlhším spaním sa skracuje doba aktivity cez deň.


Mohlo by vás zaujať: 5 vecí, ktoré ničia váš spánok: Odstráňte ich a konečne nerušene spite!


Ideálny bez prerušení

Prerušovaný spánok môže narušiť pamäť či zvýšiť úroveň stresu. K tomu je náchylný ten, ktorého biologické hodiny sú pravidelne narušované, ako napríklad dojčiace matky, či ľudia pracujúci na smeny.


Koľko hodín spánku si denne bežne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Daily Mail
Odporúčame