Vytvorte si doma atmosféru Vianoc už teraz! Prečítajte si, ako na nás podľa odborníkov vplýva sviatočná výzdoba

dedko s vnučkou zdobia stromček

Vianočná atmosféra má pozitívny vplyv na našu náladu (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Myslíte si, že robiť vianočnú výzdobu už koncom novembra je ešte príliš skoro? Sú však ľudia, ktorí na včasné zdobenie nedajú dopustiť, pretože im prináša radosť. Koniec koncov, prvú adventnú nedeľu už máme za sebou a sviatočná atmosféra sa odvšadiaľ naplno šíri. Dokonca aj podľa psychológov sme šťastnejší, keď si domov krásne vyzdobíme. Viac sa o tom dozviete v našom článku.

Kúzlo Vianoc si budete vychutnávať dlhšie

Ľudia, ktorí si domovy ozdobia už pár týždňov pred Vianocami, prežívajú nadšenie z očakávaných sviatkov dlhšie ako ostatní. Táto činnosť v nich prirodzene prebudí pocity šťastia a povznesie ich náladu. Pre stránku Today to potvrdila psychologička Deborah Serani.

„Zdobenie vytvára neurologickú reakciu, ktorá vyvoláva šťastie.“ uviedla. „Myslím si, že čokoľvek, čo nás vytrhne z bežných činností, ktoré robíme deň za dňom, dostane naše zmysly do pozoru a tie potom vyhodnotia, či je to príjemné alebo nie.“ Dodala, že vďaka vianočnému dekorovaniu v tele prudko vzrastie množstvo dopamínu – hormónu šťastia.

Čo v nás prebúdza pozitívne pocity?

Odborníčka tvrdí, že na zvýšenie hladiny hormónov šťastia môžu vplývať hlavne žiarivé svetlá a jasné farby. Do úvahy preto prichádza chromoterapia, čiže terapia farbami. Táto terapia totiž dokáže ľuďom dodať energiu aj zvýšiť pocit šťastia.

Vysvetlenie však môže byť oveľa jednoduchšie – samotná atmosféra Vianoc. Veď kto by sa neusmial pri pohľade na stromček, ktorý sa prvýkrát rozsvieti? Existuje dokonca nový vedecký odbor, neuroarchitektúra, ktorý si dáva za cieľ zistiť, ako nás ovplyvňuje prostredie.

Pri pohľade na vianočné dekorácie sa často pousmejeme (Zdroj: Freepik/morganval)

Svoju rolu ale určite zohráva aj faktor nostalgie. „Pre množstvo z nás predstavujú Vianoce kúzelný čas, čas nevinnosti a čas radosti.“ povedala Serani. Ak sú vaše spomienky na sviatky z detstva šťastné, je pravdepodobné, že sa budete snažiť tento pocit obnoviť. Istotne ho tak budete chcieť prežívať čo najskôr, a preto s výzdobou nebudete čakať na poslednú chvíľu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Na čo netreba zabúdať pri kúpe vianočných darčekov? S našimi radami zvládnete ich výber bez stresu!

Vytvorte si novú tradíciu

Naproti tomu sú tu však ľudia, ktorí takéto spomienky nemajú. Tí potom vnímajú všadeprítomné vianočné dekorácie veľmi negatívne. Pokiaľ k nim patríte, skúste sa riadiť podľa tohto tipu od psychologičky a expertky na šťastie Elizabeth Lombardo: „Začnite s novou tradíciou. Napríklad sa vyberte niekam na výlet, choďte do kina s rodinou alebo sa staňte dobrovoľníkom v charitatívnej organizácii. Pomôže vám to vytvoriť novú spojitosť. Keď znovu nastane čas sviatkov, podvedome sa budete sústreďovať na novšie, šťastnejšie spomienky.“

Na záver je tu ešte jedna výhoda skoršej výzdoby príbytku. Vaši susedia vás budú považovať za priateľských. Podľa jedného výskumu totiž ľudia automaticky vnímali vonkajšie vianočné dekorácie za znamenie, že obyvatelia domu sú spoločenskí.

Zdroj: plnielanu.sk, today.com
Odporúčame