Pozor, niektorá kozmetika je na slnku škodlivá! Ak chcete peknú pokožku bez pigmentových škvŕn, stavte na naše rady

Kozmetika a pigmentové škvrny

Ako používať kozmetiku, aby vám na slnku nespôsobila pigmentové škvrny? (Zdroj: GettyImages)

Chrániť si pokožku pred slnkom krémom s ochranným faktorom by malo byť pre nás samozrejmosťou. Pravidelná starostlivosť a používanie krému proti vráskam sú pre zdravie pokožky dobrý základ. Pred slnkom ju však obyčajný krém neochráni. Niektoré kozmetické produkty v kombinácii so slnečným žiarením jej môžu dokonca ublížiť. Ak sa chcete vyhnúť pigmentovým škvrnám či spáleniu pokožky, dôkladne si prečítajte zloženie vašej kozmetiky.

Pigmentové škvrny ako estetický problém

Každý z nás túži po krásnej, zdravej pokožke. Na jej kvalite sa podieľa viacero faktorov: životný štýl, starostlivosť, hormóny, vek aj genetika. Na vznik pigmentových škvŕn vplýva pigment melanín. Ak sa v pokožke nerozkladá rovnomerne, na rôznych častiach tela sa objavia tmavšie fľaky. Najčastejšie na tvári, dekolte a rukách. Nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, ide teda len o estetický problém. Ale kto by si chcel po lete rátať nové „starecké škvrny“ na koži?

Tieto zmeny postihujú najmä ženy okolo tridsiatky, a to v dôsledku UVA žiarenia, ktoré preniká hlboko do kože. Okrem pigmentových škŕn má na svedomí i slnečné alergie a predčasné starnutie pleti. Škvrny sa môžu objaviť aj pri hormonálnej nerovnováhe, v tehotenstve, po pôrode alebo pri užívaní niektorých liekov.

A akoby to nestačilo, na vine môže byť aj kozmetika. Mnoho účinných látok v kozmetických produktoch zvyšuje citlivosť pleti na slnečné žiarenie. Paradoxne, väčšina z týchto zložiek sa používa práve na odstraňovanie pigmentových škvŕn a pre pokožku je veľmi užitočná. V prípade nesprávneho použitia však hrozí presne opačný efekt.


Mohlo by vás zaujať: Ktoré typy kože sú na slnko citlivejšie? Títo ľudia by sa vôbec nemali slniť, hrozí riziko, že sa vždy spália!


Pri ktorých zložkách kozmetiky byť opatrný?

1. Vitamín A (retinol)

Tento vitamín je nevyhnutný pre zdravý vývoj buniek a telo si ho tvorí prirodzene z provitamínu betakaroténu. Keď príde retinol do styku s pokožkou, enzýmy v tele ho transformujú do kyseliny retinovej. Tá urýchľuje regeneráciu buniek, podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, vyblednutie pigmentových škvŕn a redukciu akné.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pokožka trpí aj v lete: Ak vás trápi suchosť či podráždenie, skúste tieto rady!

Hoci retinol podporuje mladistvý vzhľad pokožky, v lete si naň dávajte pozor! Znižuje odolnosť pokožky voči slnečným lúčom, ktorá je tak náchylnejšia na spálenie, hyperpigmentáciu či tvorbu vrások.

Použitie: Či už používate čistý retinol, alebo je súčasťou vášho krému, robte tak len vtedy, keď sa neplánujete opaľovať. Ideálne je nanášanie krému večer. Ak ste ho použili cez deň, natrite sa širokospektrálnym opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom.

2. Vitamín C

Tento skvelý antioxidant je obľúbenou zložkou v kozmetike. Rozjasňuje, hydratuje, zjednocuje tón pokožky, urýchľuje jej hojenie, podporuje tvorbu kolagénu, redukuje vrásky, pigmentové škvrny a jazvičky po akné. Neutralizuje voľné radikály, čím pokožku chráni pred oxidačným stresom a poškodením slnečným žiarením. Vie uľaviť aj vtedy, keď už slnko škody napáchalo – pri spálení pokožky.

Ak ste počuli, že vitamín C v lete nesmiete používať kvôli tvorbe pigmentových fľakov, nedajte sa hneď odradiť! Samotný vitamín C nie je náhradou za prípravok s ochranným faktorom. Bez použitia prípravku s SPF naozaj hrozí spálenie pokožky alebo vznik tmavých fľakov, pretože sa zvyšuje jej citlivosť na slnečné žiarenie.

Použitie: Prípravok s vitamínom C naneste na vyčistenú pleť pred použitím produktu s ochranným faktorom (30+). Pri dlhšom pobyte na slnku nezabudnite krém s SPF nanášať opakovane. Antioxidanty + ochranný faktor = najlepšia ochrana pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia.

3. AHA a BHA kyseliny

Tieto kyseliny sú čoraz obľúbenejšie u žien po tridsiatke. Urýchľujú zlupovanie odumretých buniek kože a stimulujú tvorbu nových. AHA kyseliny sú rozpustné vo vode, zatiaľ čo BHA kyseliny v tukoch. Práve preto sú tie prvé vhodné pre suchší typ pleti a druhé zase pre mastnejšiu pleť. S kyselinami sa možno najčastejšie stretnúť v čistiacich géloch, peelingoch či maskách.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie kozmetické ingrediencie, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť

Chemický peeling je profesionálne kozmetické ošetrenie AHA a BHA kyselinami, dokáže redukovať vrásky aj pigmentové škvrny. Najlepšie je absolvovať ho od jesene do jari. V lete sa to neodporúča. Pleť sa za pomoci kyselín zbavuje odumretých buniek, preto je oveľa citlivejšia na slnečné žiarenie.

Použitie: Ak ich používate doma vo forme peelingu, nanášajte ho len večer. Pokožka sa môže v noci prirodzene regenerovať. Počas dňa nezabúdajte na krém s vysokým SPF! Ak sa však chystáte na dovolenku, pre vaše dobro určite peeling na nejaký čas vynechajte.

4. Vonné látky

Mnoho kozmetických prípravkov s obsahom éterických olejov môže spôsobiť fototoxickú kožnú reakciu, vyvolať podráždenie alebo trvalo poškodiť pokožku, čo sa prejaví neskôr v podobe pigmetových fľakov. Príčina spočíva v tom, že niektoré vonné látky získavané z rastlín zvyšujú citlivosť pokožky na slnečné žiarenie – fotosenzibilitu. Ide najmä o látky s vysokým potenciálom vzniku alergie, ako je citral, kumarín, linalool, farnezol či geraniol.

Použitie: Ak máte citlivú pokožku, používajte radšej neparfumovanú kozmetiku. Vášho obľúbeného parfumu sa v lete nemusíte vzdať, len s ním zaobchádzajte trochu inak. Aby ste sa vyhli nepríjemnej kožnej reakcii v kombinácii so slnkom, nastriekajte si ho na oblečenie alebo vlasy. Vôňa v nich navyše vydrží dlhšie ako na pokožke.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame