Čítate radi knihy? Prekvapí vás, v čom všetkom vám tento koníček prospieva!

žena číta knihu

Čítanie kníh nám v mnohom prospieva (Zdroj: Unsplash/Laura Chouette)

Počas chladnejších dní nie je nič lepšie ako sa zababušiť do deky a ponoriť do pútavého príbehu, odohrávajúceho sa na stránkach kníh. Vedeli ste však, aké rôzne benefity má tento koníček na vaše zdravie a schopnosti? Prečítajte si o nich v našom článku a určite budete mať chuť navštíviť knižnicu.

Mentálne cvičenie pre mozog a pamäť

Pravidelným čítaním si stimulujete mentálne schopnosti mozgu, čo preukázali aj početné výskumy. Najvýznamnejší prínos tohto koníčka predstavuje zníženie rizika vzniku ochorení ako je Alzheimer alebo demencia. Čítanie povzbudzuje funkciu mozgu a udržiava ho aktívnym natoľko, aby si udržiaval svoju kapacitu a silu. Svoje telo si tak posilňujeme cvičením a mozog čítaním.

Keď čítate fikciu, musíte si zapamätať mená a charakter mnohých postáv. Udalosti v deji tak nie sú len zábavou, ale aj prostriedkom ako si posilniť pamäť. Náš mozog je naozaj výkonný a s každou novou spomienkou vytvára nové nervové dráhy a synapsie. Navyše si posilníte tiež krátkodobú pamäť.

Čítaním kníh sa dá znížiť stres

Každodenné starosti vás budú prenasledovať dovtedy, kým sa budete sústreďovať len na ne. Vďaka čítaniu dostanete priestor na to, aby ste sa zaoberali niečím zaujímavejším. Začítaním sa do skvelého príbehu zabudnete na stres a budete relaxovať, pretože vezmete svoju myseľ do úplne iného prostredia. A možno tam natrafíte na rady alebo riešenia, ktoré by mohli pomôcť aj vám.

Čas strávený čítaním osamote vám môže priniesť vytúžený pokoj, ďaleko od ruchu každodennosti. Zaujímavé je, že ľudia, ktorí trpeli vysokým krvným tlakom, afektívnymi poruchami (psychickými ochoreniami postihujúcimi náladu), alebo úzkosťou, sa dokázali pri čítaní úplne upokojiť. Čítanie motivačných alebo spirituálnych kníh je vhodné na celkové povzbudenie mysle a zlepšenie nálady.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako vyčistiť pomník? Žula znesie veľa, opatrne pri mramore!
kniha, deka, sviečka
Čítanie patrí k jesennej pohode (Zdroj: Unsplash/Kira auf der Heide)

Obohacujete svoje vedomosti

V minulosti čerpalo množstvo učencov vedomosti práve z kníh svojich predchodcov. Knihy sú však dôležité dodnes, pretože nie všetko je dostupné v digitalizovanej forme. V knihách sa toho o živote dozviete veľmi veľa, či už zvolíte knihy o sebarozvoji alebo fikciu. Obohatíte si tak svoj rozhľad a čo si z kníh vezmete, to vám zostane navždy.

Rozviniete si slovnú zásobu

Čítaním kníh si obohacujete slovnú zásobu, čo je dôležité pre profesijný aj akademický život. Vďaka kultivovanejšiemu vyjadrovaniu nadobudnete vyššie sebavedomie a budete pôsobiť vzdelanejšie. Okrem toho máte šancu naučiť sa cudzí jazyk rýchlejšie ako tí, ktorí tento koníček nemajú.

S lepšou slovnou zásobou sa zlepší aj vaša schopnosť písať. Nemusíte hneď písať román, no táto schopnosť sa vám zíde aj pri vybavovaní osobných a profesijných záležitostí. Pravidelným čítaním sa tak pre vás stáva písanie efektívnejšie a prirodzenejšie.

Posilníte svoje analytické myslenie

Pri čítaní detektívky ste určite vždy dopredu premýšľali nad tým, kto je zodpovedný za zločin a ako ho vykonal. Čím viac kniha napreduje, tým viac sa snažíte predvídať udalosti v deji a hádate ako všetko to všetko dopadne. Je to vlastne zábava, vďaka ktorej si bystríte mozog a posilňujete svoje analytické myslenie. Podvedome tak svoj mozog trénujete, aby premýšľal rýchlejšie, čo vám pomôže pri riešení problémov v práci alebo v osobnom živote.

žena a muž preberajú prácu
Vďaka knihám si môžete zlepšiť profesijné schopnosti (Zdroj: Freepik/shurkin_son)

Zlepšené sústredenie a koncentrácia

Kvôli pokročilej technológii ľudia zleniveli. Skoro všetko je rýchlo dostupné a my sa nemusíme veľmi sústreďovať na to, čo potrebujeme urobiť. Jedlo si objednáme cez telefón, šaty nakúpime online. Navyše si ani nemusíme nič pamätať, stačí, že si to pamätá náš mobil. Vďaka čítaniu kníh si dokážete znovu rozvinúť svoju schopnosť sústrediť sa. Stačí keď sa mu budete venovať 20 minút denne a uvidíte, že sa vaša koncentrácia zlepšila.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Deň voľna na zlepšenie psychickej pohody: Prečo je prospešné si ho vziať?

Vďaka príbehom sa učíte empatii

Ľudia, ktorí dlhodobo čítali fikciu, mali podľa výskumu vyššiu schopnosť porozumieť pocitom a presvedčeniu iných ľudí. Počas čítania totiž prežívali všetky udalosti spoločne s postavami v knihách a súcitili s nimi. Odborníci opísali tento jav ako súbor schopností podstatných pre budovanie, vedenie a prechovávanie sociálnych vzťahov. Teória mozgu, ako jav nazvali, je najviac rozvinutá u ľudí, ktorí čítajú pravidelne a dlhodobo.

Zdroj: plnielanu.sk, lifehack.org, healthline.com
Odporúčame