Recept na dnes: Ako pripraviť výborné domáce oškvarky?

tradičné oškvarky

Urobte si doma tradičné oškvarky (Zdroj: GettyImages)

Láka vás pripraviť si voňavé domáce oškvarky? Také, aké ste naposledy jedli už veľmi dávno? Nemusíte mať pred nimi rešpekt. Ich príprava nie je vôbec náročná a odmenou je chrumkavá dobrota a k tomu naviac, dávka chutnej domácej masti.

Základom je kvalitná prerastená slanina

Oškvarky a bravčová masť sú jedným z doplnkových produktov, ktoré prirodzene vznikali pri domácej zabíjačke. Pri zabíjačke dokázali domáci zúžitkovať takmer každú časť z brava. Okrem desiatok kilogramov mäsa sa však na kôpke hromadila aj lesklá biela prerastená slanina. Jej sadlová časť, uviaznutá medzi mäsom a kožou, je plná tuku. Vysmažením prerastenej slaniny vzniká lahodná bravčová masť. Aby vytápanie masti netrvalo dlho, stalo sa zvykom nakrájať sadlo na menšie rovnomerné kúsky. Biele kocky slaniny sa postupne menia na priesvitné, zmenšujú svoju veľkosť, až sa na nich vytvorí jemne hnedá chrumkavá kôrka a oškvarky sú na svete!

Bravčová slanina, ktorá je určená na škvarenie, je bežne k dostaniu v dobrých mäsiarstvach. Obsahuje 80 – 90 % tuku a za jeden kilogram zaplatíte priemerne 2 – 2,50 eur. Najčastejšie ide o slaninu z chrbta, prerastené odrezky z pliecka a stehna. Koža by nemala byť jej súčasťou, mäsité časti však nie sú úplne na škodu a dodávajú oškvarkom ešte lepšiu chuť.


Mohlo by vás zaujať: Objavte ľudovú kuchyňu: Skúste tieto takmer zabudnuté jedlá zo zemiakov


Začíname s prípravou

Ak s prípravou oškvarkov ešte nemáte skúsenosti, je lepšie vyskúšať si celý proces v menšom množstve, napríklad na 2 kg bravčovej slaniny. Ak je dobre prerastená, získate z nej približne 1,4 kg bravčovej masti a 0,4 kg oškvarkov. Na toto množstvo nemusíte zakladať oheň na záhrade, ani zavesiť kotlík na trojnožku. Zvládnete to aj v hrnci a na sporáku.

Ako pri príprave oškvarkov postupovať?

  1. Slaninu umyjeme pod tečúcou vodou, zľahka osušíme a nakrájame ju na rovnomerné úhľadné kocky – s veľkosťou približne 2 × 2 cm.
  2. Všetky kocky vložíme do hrnca s dostatočne širokým dnom a vyšším okrajom. Počas vytápania môže totiž masť aj peniť, preto je lepšie ochrániť sporák a kuchynskú linku pred nadmernou mastnotou.
  3. Pridáme 1 lyžičku soli a 50 ml vody, aby sa slanina zo začiatku nepripaľovala.
  4. Na miernom ohni a za stáleho miešania spracúvame celý obsah hrnca. Slaninové kocky postupne zmenšujú svoju veľkosť, uvoľnuje sa z nich totiž tuk – budúca masť.
  5. Naberačkou odoberáme masť do predpripraveného čistého skleneného pohára (so závitom) alebo do smaltovanej nádoby na masť. Ak chceme mať masť krásne čistú, je dobré použiť pri prelievaní sitko alebo kúsok pevnejšej gázy, aby sme zachytili všetky drobné kúsky slaniny. Masť je najskôr číra, jemne nažltlá. Až po dostatočnom vytuhnutí sa zmení na typicky bielu.
  6. Popri odoberaní masti sa venujeme aj budúcim oškvarkom. Akonáhle začnú chytať svetlo hnedú farbu, zmiernime oheň a pravidelne ich premiešavame. Na zvýraznenie ich farby sa používa trik s mliekom. Opatrne, takmer po kvapkách môžeme medzi oškvarky pridať zopár lyžíc mlieka. Treba však počítať s poriadnym šumením. Skúsení “vytápači” bravčovej slaniny sú však voči mlieku rezervovaní. Oškvarky sa totiž dokážu pri troche trpezlivosti vyfarbiť dozlatista aj bez mlieka a navyše majú potom dlhšiu trvanlivosť.
  7. Hotové oškvarky spoznáme okrem farby aj tak, že pod vareškou krásne šuštia. Vyberieme ich z hrnca, povytláčame prebytočnú masť, rovnomerne rozložíme na plech a necháme vychladnúť.
  8. Vychladnuté oškvarky priamo skonzumujeme alebo presypeme do uzatvárateľnej sklenenej nádoby a odložíme do chladničky. Oškvarky sú výborne s čerstvým chlebom, horčicou alebo uhorkou. Okrem toho sú nenahraditeľnou súčasťou oškvarkovej nátierky a tradičných pagáčov.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame