ROZHOVOR Odborníčka na prírodnú kozmetiku vám poradí, ako sa opaľovať zdravo a v súlade s prírodou

Opaľovanie v lete

Pobyt na slnku si v lete dávkujte postupne (Zdroj: GettyImages)

Misia na leto je jasná. Treba prehriať pleť, získať zdravú farbu, načerpať potrebný vitamín D. Ak plánujete letnú dovolenku pri vode či na horách, myslite na bezpečné a tiež k pokožke i k životnému prostrediu šetrné opaľovanie. O zdravom opaľovaní sme sa porozprávali s Adélou Zrubeckou, odborníčkou na prírodnú kozmetiku a aromaterapiu.

Poraďte nám, ako pripraviť pokožku na opaľovaciu sezónu?

Na letnú sezónu je potrebné pripraviť sa už dopredu, a to zvnútra. Vhodný je zvýšený príjem karoténu, či už v podobe zeleniny, ktorá ho obsahuje, alebo v doplnkoch stravy, ako je napríklad rakytníkový olej. Karotén podporuje vznik kožného farbiva melanínu, ktorý stojí za „zdravou“ farbou opálenia. Južné národy ho majú, prirodzene, oveľa viac ako my. Pobyt na slnku by sme mali dávkovať postupne a vyhnúť sa priamemu slnku v čase najvyššieho žiarenia medzi 11. a 15. hodinou.

Nie nadarmo každý rok počúvame o škodlivosti UV žiarenia. Ako na našu pokožku pôsobí a prečo by sme sa ho mali vyvarovať?

Ultrafialové čiže UV žiarenie je elektromagnetické vlnenie s tak vysokou energiou, že je schopné štiepiť molekuly DNA a práve to môže viesť k rozvoju neprirodzeného bunečného bujnenia a vzniku melanómu. Kým agresívne UVC žiarenie je blokované ozónovou vrstvou, ďalšie dva druhy UVA a UVB žiarenia na Zem dopadajú a sú pre človeka nebezpečné. UVA žiarenie pôsobí celý rok, nezastavia ho ani mraky, sklo, ani naša koža, pod ktorou hlboko preniká až k jej bunkám a spôsobuje jej starnutie, vrásky, pigmentové škvrny a ovplyvňuje celý imunitný systém.

UVB žiarenie síce mraky či sklo zastavia, ale akonáhle nás zasiahne, hreje a spôsobuje popáleniny. Oba druhy UV žiarenia našu pokožku poškodzujú, zrýchľujú jej starnutie, znižujú imunitu a zvyšujú riziko rakoviny kože. Aby sme sa čo najlepšie chránili pred jeho účinkami, je pri opaľovacích prípravkov potrebné sledovať hodnotu UV faktoru.

Čím je vyššia, tým viac UV žiarenia absorbuje. Ochranný faktor (OF) zjednodušene vyjadruje násobok doby pre relatívne bezpečný pobyt na slnku, bez toho aby došlo k zápalu kože so začervenaním. Prípravok s SPF 10 by nám mal teda zabezpečiť bezpečnú dobu pobytu na slnku zhruba 100 minút.

Adéla Zrubecká
S odborníčkou sme sa porozprávali, ako sa opaľovať zdravo a v súlade s prírodou (Zdroj: Adéla Zrubecká)

Mnohí si predsa len chcú užiť slnečné lúče a načerpať vitamín D. Aké sú pravidlá zdravého opaľovania?

Opaľovacím prostredkom je potrebné natrieť sa dostatočne a včas, pri klasických krémov aspoň 20 až 30 minút vopred, aby sa dobre vstrebali, prírodné ochranné prípravky pôsobia okamžite. Napriek vodeodolnosti  je pri kúpaní a športe treba ochranu nanášať opakovane. Pozor tiež na pobyt na horách. UV lúče tu nehrejú a môžu spôsobovať popáleniny, bez toho aby sme pociťovali teplo.

Tiež vietor kožu ochladzuje a dodáva falošný pocit bezpečia, vo výške 1 500 m n. m. je intenzita žiarenia až o 20 % väčšia ako pri mori. Navyše, paluba lode, plachty či hladina vody odrážajú veľké množstva UV lúčov, čím zvyšujú svoju intenzitu. Aby sme sa opaľovali správne, ale aj zdravo, treba myslieť aj na zloženie opaľovacích prípravkov. Bežne používané ochranné látky môžu byť toxické, čo má negatívny vplyv nielen na našu pokožku, ale aj na prírodu.


Mohlo by vás zaujať: Túžite po krásnej bronzovej pokožke? Vďaka týmto tipom sa opálite bezpečne a rýchlo


Poradíte nám ako správne zvoliť vhodný SPF faktor k typu našej pokožky?

Voľba správneho SPF záleží na fototypu pleti, nadmorskej výške, vzdialenosti od rovníka aj ročnom období. Pre fototyp II a III, ktorý je bežný v našej zemepisnej šírke, je odporúčané použitie SPF 10 alebo 20, pri pobyte pri mori potom aspoň SPF 25. Rozdiel medzi vyššími faktormi je však minimálny, výrobok deklarujúci ochranný faktor 30 absorbuje 97 % UVB žiarenia , faktor 50 absorbuje zhruba o 1 % žiarenia viac. SPF 50 môže byť vhodné pre fototyp I, pri kožných problémoch či solárnej alergii. 100 % ochranný film však neexistuje.

V  ponuke opaľovacích produktov si dnes môžeme vybrať, či nám ochranu poskytne UV filter chemický, ktorý sa používa v bežných opaľovacích prostriedkoch, alebo môžeme zvoliť prípravky s prírodným, fyzikálnym UV filtrom. Aký je medzi nimi rozdiel?

Chemické UV filtre sú odolnejšie, vstrebávajú sa do pokožky a UV žiarenie pohlcujú, môžu mať toxický potenciál, často vyvolávajú alergické reakcie či ekzémy, ich nanočastice sa uvoľňujú do vody, a majú tak negatívny vplyv na morské živočíchy, ako sú koraly. Ich nevýhodou tiež je, že nadobúdajú účinnosť až niekoľko desiatok minút po nanesení.

Fyzikálne (prírodné) UV filtre, tiež ich môžete nájsť pod označením ako minerálne alebo mechanické, predstavujú pigmenty oxidu titaničitého a zinočnatého vo forme jemných zrniek rôznych veľkostí, ktoré sa nevstrebávajú do kože, zostávajú na jej povrchu a UV žiareniu odrážajú ako zrkadlo, ich nanočastice tak neprenikajú pod povrch kože. Sú navyše účinné ihneď po nanesení a vďaka svojmu pôvodu nemajú negatívny vplyv na životné prostredie.

Na záver by ma ešte ma ešte zaujímalo, na akú ochranu pred slnkom by sme okrem opaľovacieho mlieka nemali počas leta zabúdať?

Na priamu ochranu treba myslieť komplexne, žiarenie nezasahuje iba pokožkou, ale aj oči, vlasy, jemnú pokožku pier. Mali by sme teda nosiť pokrývku hlavy, slnečné okuliare, ľahké vzdušné oblečenie, ktoré chladí a nasaje pot, ktorý inak ruší účinky opaľovacích krémov.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame