Kým niektorých ľudí trápia problémy s lupinami celoročne, u iných sú výhradne zimnou nepríjemnosťou. Stav vlasovej pokožky sa v priebehu niekoľkých týždňov radikálne zhorší a nezostáva nič iné, ako rýchlo prijať opatrenia na zlepšenie stavu. Aké sú príčiny vzniku lupín v zime?
Lupiny nie sú ničím iným ako odumretými kožnými bunkami. Pokožka hlavy sa pravidelne obnovuje, no ak je opakovane narušená a dráždená, bráni sa zvýšenou produkciou buniek, ktoré sa zhlukujú pri korienkoch vlasov. Stačí sa prehrabnúť vo vlasoch a vaše ramená sú razom viditeľne zaprášené.
Zo zimy do tepla
Najčastejším dôvodom na vznik lupín sú prudké prechody medzi studeným exteriérom a vykúreným interiérom. Pokožka vlasov stráca svoju vlhkosť a nedokáže sa dostatočne brániť. Je nadmerne presušená, svrbí a po častom škriabaní vo vlasoch sa objavujú prvé ložiská s lupinami. Ak sa pri škriabaní navyše do pokožky zanesie infekcia, situáciu skomplikuje neskoršie výrazné vypadávanie vlasov.
Premnoženie kvasiniek
Súčasťou prirodzenej kožnej mikroflóry sú kvasinky Pityrosporum ovale, ktoré sú za bežných podmienok neškodné. Živia sa kožným mazom a nespôsobujú žiadne ťažkosti. Iná situácia nastáva vo chvíli, keď nájdu miesto s väčším výskytom mazu. Vlasy sa v zime a pod čiapkou výraznejšie mastia. Neprispieva tomu ani umývanie vlasov horúcou vodou, ktoré tiež zvyšuje produkciu mazu. V maze sa potom nadmerne rozmnožia kvasinky, pre ktoré je maz potravou. Výlučky kvasiniek sú dráždivé. Vlasová pokožka začne páliť, svrbieť a aby sa ubránila, nadmerne tvorí nové kožné bunky. Tie na povrchu rohovatejú a menia sa na lupiny.
Mohlo by vás zaujať: Získajte krásne vlasy bez lupín aj v zime: Ako sa zbaviť svrbenia a šupiniek?
Ďalšie príčiny vzniku lupín
Okrem toho sú však za vznikom lupín v zime aj ďalšie dôvody:
- strava bohatá na cukry a tuky s nedostatkom prirodzených zdrojov vitamínu B a zinku;
- používanie dráždivej vlasovej kozmetiky, resp. nadmerné používanie šampónu bez dostatočného vyplachovania;
- nepravidelné česanie, česanie nevyčistenou kefou / hrebeňom (roznášanie prípadnej infekcie), fénovanie horúcim vzduchom;
- hormonálne výkyvy, psoriáza (ak sa suché ložiská objavujú aj na iných miestach tela), dlhšie obdobie stresu a psychickej záťaže.
Tipy, ako sa zbaviť lupín a zlepšiť stav vlasovej pokožky
- Vymeňte vlasovú kozmetiku. Ak vás po umytí vlasov svrbí hlava, môže byť príčinou niektorá dráždivá zložka šampónu. Dokonca aj čisto prírodný šampón z byliniek môže spôsobiť nepríjemnú reakciu, ak vám niektorá z byliniek nesadla. Rokmi preverený žihľavový šampón alebo žihľavový odvar sú dobre tolerované a dokážu s lupinami zatočiť.
- Stavte na voľnú čiapku. Pod tesnou čiapkou sa totiž vlasy tlačia o pokožku a nadmerne mastia. Okrem toho sa zhoršuje cirkulácia krvi smerom do vlasovej pokožky. Ak sa navyše aj spotíte, pokožka sa zaparí a bude nepríjemne svrbieť. Nemáte vo zvyku nosiť čiapku? Dámam svedčia pletené čelenky, ktoré chránia aspoň časť hlavy pred chladom.
- Overeným pomocníkom na lupiny je ocot – vínny alebo jablčný. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1 a opatrne vmasírujte do pokožky hlavy. Oplachujte iba vlažnou vodou. Pach octu vyprchá po vysušení. Odmenou navyše sú aj krásne lesklé vlasy.
- Na najviac postihnuté miesta vo vlasoch môžete aplikovať kašičku zo sódy bikarbóny (neutralizuje pH pokožky a pokožku upokojuje). Alebo rozdrvte acylpirín, rozmiešajte ho s malým množstvom vody a naneste na najviac svrbiace miesta. Na upokojenie pomáha aj ľahká masáž čajovníkovým olejom.
- Pozor na mechanické dráždenie a ostré hroty hrebeňov. Neškriabte sa vo vlasoch a pri umývaní vlasov sa pokožky medzi vlasmi dotýkajte iba zľahka, bruškami prstov.
Zdieľať na
Zdieľaní