Naučte sa správne nosiť a sterilizovať respirátor: S našimi trikmi vám poslúži opakovane!

Respirátor

Aj respirátory nám môžu poslúži aj opakovane (Zdroj: GettyImages)

Rúška v interiéroch nahrádzame respirátormi. Tie sú podľa odborníkov na miestach s vyššou koncentráciou ľudí, ako sú obchody či mestská hromadná doprava, bezpečnejšie. Dôležité však je nosiť ich správne a starať sa o ne tak, aby chránili nás, aj naše okolie. My vám poradíme, ako.

Mnoho ľudí nosí respirátor opakovane, kým sa neznehodnotí. Pritom ide zväčša o jednorazovú pomôcku, ktorú treba po niekoľkohodinovom používaní zlikvidovať. V niektorých prípadoch je ale predsa len možné životnosť respirátora predĺžiť, a použiť ho tak viackrát.

Dbajte na kvalitu

Na ochranu pred koronavírusom by ste mali používať respirátory triedy FFP2. Ide o strednú triedu s účinnosťou minimálne 94%, ktorá chráni pred pevnými a kvapalnými škodlivými prachmi, aerosolami a dymom. Zachytáva nielen baktérie a vírusy vrátane SARS-CoV-2, ale napríklad aj tuberkulózu. Ak si chcete zaobstarať naozaj kvalitný respirátor, mal by vyhovovať platným normám, pochádzať od overeného predajcu a v balení by nemal chýbať návod na použitie alebo bezpečnostné pokyny v slovenskom jazyku.

Respirátor musí mať čitateľné označenie jeho triedy (FFP2, FFP3) aj názov normy a rok jej vydania (EN 149: 2001). Mal by tiež obsahovať označenie CE s číslom. Toto číslo označuje subjekt, ktorý je zodpovedný za sledovanie kvality výroby daného respirátoru. Všetky tieto označenia musia byť zreteľné a trvalé – vytlačené na respirátore, alebo ak kupujete viac kusov v jednom balení, aspoň na škatuli. K ďalším dôležitým informáciám patria údaje o výrobcovi, dovozcovi alebo dodávateľovi, údaje o spôsobe použitia a údržby výrobku či údaje o zložení. Aby ste mali záruku kvality, mali by ste ho kupovať v lekárni, alebo v overenom eshope.


Mohlo by vás zaujať: Chráňte sa pred koronavírusom: Tieto veci môžu znížiť riziko nákazy


Nosenie má svoje pravidlá

V balení každého respirátora by ste mali nájsť návod, ako si ho správne nasadiť, prípadne tiež bezpečnostné inštrukcie, napríklad, ako dlho vám vydrží. Niektoré rúška sú vhodné na opakované použitie, označujú sa písmenom R. Ak ide o vyslovene jednorazovú ochrannú pomôcku, nesie označenie NR.

Už pri kúpe dbajte na výber správnej veľkosti. Respirátor vám nesmie byť ani príliš tesný, ani príliš voľný. Pred použitím si dôkladne umyte ruky. Vyberte ho z obalu, roztvorte ho a priložte vydutou časťou k tvári. Zafixujte elastickými popruhmi za uši tak, aby vám zakrýval ústa, nos a časť brady. Kovovú sponu v hornej časti nezabudnite prstami vytvarovať tak, aby kopírovala tvar vášho nosa.

Veľký pozor je treba dávať pri skladaní pomôcky z tváre. Pred manipuláciou s ním si opäť umyte ruky. Uchopte elastické popruhy za ušami a respirátor zložte. Držte ho len za spomínané popruhy, samotného respirátora sa nedotýkajte. Následne ho uložte do pripraveného obalu, zabezpečte ho a vyhoďte. Nakoniec si opäť dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky.

Otázne opakované použitie

Respirátor FFP2 má maximálnu účinnosť 8 hodín, teda jednu pracovnú zmenu. Záleží však nielen na dobe používania, ale aj na prostredí, v ktorom ho nosíme a taktiež na tom, ako sa oň staráme. Väčšina respirátorov je deklarovaná ako jednorazová pomôcka, ktorú treba po použití vyhodiť. Na povrchu sa môžu množiť baktérie a navyše sa vplyvom vlhkosti v dychu či filtráciou nečistôt z okolia postupne znižuje jeho filtračná účinnosť.

Hoci výrobcovia opakované použitie neodporúčajú, ak to výslovne nie je uvedené na obale, za určitých okolností takáto možnosť vylúčená nie je. Podľa Štátneho zdravotného ústavu by sme však mali k nej pristupovať len za mimoriadnej situácie, v prípade bezprostredného nedostatku osobných ochranných prostriedkov. Použitie by pritom malo byť len na obmedzené obdobie a za predpokladu, že povrch respirátora nebol kontaminovaný infekčnými časticami.

Sterilizácia pomôcky

Ešte na jar minulého roka, keď bol veľký nedostatok respirátorov, pracovníci Fakulty jadrového a fyzikálneho inžinierstva ČVUT prišli s radami, ako v prípade núdze respirátor sterilizovať pre opakované použitie. Upozornili však, že sterilizácia postupne znižuje účinnosť respirátora, a tak by sme k nej mali siahať uvážlivo. Podľa ČVUT je sterilizáciu možné vykonať

– teplom – horúcou parou alebo v mikrovlnnej rúre
– pasterizáciou – suchým ohrevom pri teplote 60 – 70 °C
– UV žiarením – napr. UV lampou (horské slnko)
– dezinfekčným prostriedkom
– ozónom.


Mohlo by vás zaujať: Zničí koronavírus teplejšie počasie? Odpoveď môže byť pozitívna, hrozí však niečo horšie


Dezinfekcia teplom

Vysoké teploty dokážu zničiť vírusy i baktérie. Ide pritom o najdostupnejší spôsob sterilizácie rôznych predmetov. Pri pasterizácii môžeme respirátor vložiť do rúry a niekoľko desiatok minút ohrievať pri teplote 60 až 70 °C. Je potrebné dodržať toto teplotné rozmedzie, pretože spodná hranica je dôležitá pre likvidáciu vírusu, horná zasa znižuje riziko vznietenia materiálu.

Inou možnosťou je dezinfekcia horúcou parou alebo v mikrovlnke. To je možné realizovať len pri respirátoroch bez kovových častí a za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení. Postup je nasledovný: do plastovej misky dáme 50 ml vody, na ňu položíme plastovú mriežku alebo dierované nekovové veko a na vrch položíme použitý respirátor tak, aby bol uložený vonkajšou stranou nadol.

Misku vložíme do mikrovlnnej rúry a ohrievame pri výkone 1100 W asi 90 sekúnd, pri výkone 800 – 1000 W približne 180 sekúnd a pri 500 – 700 W cca 300 sekúnd. Počas procesu sa musí odpariť polovica objemu vody. Ak sa odparí menej, je pre úspešnú sterilizáciu potreba viac času. Sterilizácia v mikrovlnke je pomerne jednoduchá, zároveň však treba myslieť aj na riziko vzplanutia respirátora a celý proces preto treba mať pod dohľadom!

UV žiarenie

Ak máte UV lampu alebo takzvané horské slnko, môžete respirátor osvietiť z každej strany po dobu troch minút. Ultrafialové žiarenie hubí baktérie aj vírusy. Pozor však na to, aby UV žiareniu nebola dlhšiu dobu vytavená pokožka – hrozí riziko popálenín.

Dezinfekčný prostriedok

Dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu likvidujú baktérie aj vírusy. Dajte si však pozor znižujú zároveň účinnosť filtrov! Vyskúšať môžete roztok Sava a vody – 10 ml Sava na 1 l vody a následne opláchnuť čistou vodou a dôkladne vysušiť, aby nedošlo k zbytočnému vdychovaniu alkoholových výparov.

Stačí ich sedem?

So zaujímavým spôsobom, ako zaobchádzať s respirátormi, prišla aj iniciatíva odborníkov Sníh. Tá tvrdí, že si stačí zaobstarať len 7 respirátorov, na každý deň v týždni teda budete mať iný respirátor. Po uplynutí týždňa, kedy je respirátor umiestnený na vzduchu a suší sa, vírus v ňom podľa ich názoru prestane byť aktívny a možno ho použiť opäť.

Sedemdňové sušenie by malo byť realizované v miestnosti, pri izbovej teplote. Stačí si pripraviť rad siedmich háčikov či klinčekov pre každú osobu domácnosti a umiestniť ich na suché miesto bez ďalších predmetov. Pomôcť môže napríklad chodba, kancelária, neodporúča sa kuchyňa ani kúpeľňa, kde je vyššia vlhkosť. Namiesto háčikov je možné používať aj stojan na bielizeň a respirátory upevňovať kolíčkami.

Dôležité je, aby medzi pripnutými respirátormi boli dostatočné rozostupy a aby počas sušenia nemali k danému miestu prístup deti, keďže respirátory môžu byť počas doby sušenia infekčné. Potom už stačí len dodržať 7-dňový cyklus sušenia a opäť použiť až po uplynutí týždňa. Sušiaci cyklus by ste nemali opakovať viac ako päťkrát. Ak je pomôcka poškodená, alebo bola vystavená nadmernej záťaži, vyhoďte ho ešte pred uplynutím piatich cyklov sušenia.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame