Ako vybrať germicídny žiarič? Čistý a kvalitný vzduch bez hrozby baktérií či vírusov

Spokojná žena na gauči

Povieme vám, ako vybrať germicídny žiarič (Zdroj: GettyImages)

Problémy posledných mesiacov vzbudili v ľuďoch obavu o hygienickosť prostredia, v ktorom sa zvyknú zdržiavať. Sme doma v bezpečí pred baktériami a vírusmi? V snahe zabezpečiť si hygienicky čisté a zdravotne nezávadné prostredie enormne vzrástla predajnosť dezinfekčných prostriedkov aj čističiek vzduchu. Do pozornosti sa však dostal aj v našich podmienkach doteraz menej známy prístroj – germicídny žiarič. Ide o sterilizátor vzduchu a povrchov, ktorý využíva technológiu UV-C svetla. Pozrite sa spolu s nami, ako vybrať germicídny žiarič, aké sú výhody aj obmedzenia tohto prístroja.

Germicídne žiarenie

Germicídne žiarenie (alebo aj UV-C žiarenie) je súčasťou spektra krátkovlnného ultrafialového žiarenia. UV žiarenie môžeme rozdeliť do troch skupín. S UV-A a UV-B žiarením sme v “kontakte” každý deň. Prenikajú k nám v slnečnom žiarení a vplývajú napríklad na opálenie a predčasné starnutie pokožky. Treťou skupinou je UV-C žiarenie, ktoré má schopnosť rozrušovať a ničiť bunky, a to až na úrovni najmenších mikroorganizmov. Hubí vírusy, baktérie, roztoče, plesne aj huby a dokonca narušuje aj ich reprodukčný cyklus. Okrem toho však rovnako negatívne pôsobí aj na človeka, zvieratá a rastliny.

Človek vystavený UV-C žiareniu môže už aj po malej dávke ožiarenia utrpieť vážne poškodenie zraku. Našťastie, 100 % prirodzeného UV-C žiarenia pohlcuje zemská atmosféra, konkrétne ozónová vrstva. Sme pred ním v bezpečí, no rovnako tak dobré podmienky na šírenie a množenie majú aj škodcovia.

Technológia v germicídnych žiaričoch (inak aj UV-C sterilizátoroch) využíva UV-C žiarenie s vlnovou dĺžkou 253,7 nanometra. Pri dodržaní všetkých pravidiel používania je riziko ožiarenia mizivé, avšak na škodlivé mikroorganizmy, vrátane koronavírusu, vysoko účinné.

Germicídny žiarič a jeho využitie

V základnom princípe funguje germicídny žiarič ako sterilizátor vzduchu, ktorý vážne poškodzuje a ničí škodlivé patogény. Tie si na rozdiel od dezinfekčných prostriedkov na UV-C žiarenie nedokážu vytvoriť odolnosť, a teda aj pri pravidelnom používaní je účinnosť germicídneho žiarenia vždy vysoká. Súčasťou tohto špecifického žiariča je germicídna žiarivka vyžarujúca krátkovlnné UV-C žiarenie (253,7 nm).

Sterilizácia tohto typu má výborné uplatnenie v ambulanciách, čakárňach, laboratóriách, lekárňach, kozmetických salónoch aj v potravinárstve. Čoraz častejšie sa využíva aj na úradoch, v obchodoch, v školách a detských herniach, v kanceláriách či bežných domácnostiach. Jednoducho kdekoľvek, kde je dôležitý kvalitný a hygienicky čistý vzduch.

Základné druhy germicídnych žiaričov

Z hľadiska konštrukcie sa germicídne žiariče delia na priamo vyžarujúce (otvorené) a nepriamo vyžarujúce (uzavreté). Aké sú medzi nimi rozdiely?

  • Priamo vyžarujúce germicídne žiariče dezinfikujú vzduch v miestnosti a povrchy priamym žiarením. Počas pôsobenia žiariča sa v miestnosti nesmú nachádzať ľudia, zvieratá ani rastliny. Ožarovanie prebieha rýchlo a samotné germicídne účinky sú veľmi silné. Baktérie a vírusy sú zlikvidované nielen vo vzduchu, ale aj v kobercoch, sedačkách či vyšetrovacích kreslách a lôžkach. Ide o riešenie, ktoré je vhodné predovšetkým na sterilizáciu priestorov, ktoré pravidelne prichádzajú do kontaktu s biologickým a kontaminovaným materiálom. Prístroje pracujú napríklad niekoľko hodín počas noci, kedy sa v priestoroch nikto nenachádza.
  • Nepriamo vyžarujúce germicídne žiariče sú navrhnuté tak, aby aj pri nepretržitej prevádzke neohrozovali nič živé v miestnosti. Fungujú na princípe núteného prúdenia vzduchu. Vzduch je jednou stranou nasávaný do prístroja, prechádza cez uzatvorenú konštrukciu prístroja, kde je priamo ožiarený. Do miestnosti sa vracia sa naspäť vydezinfikovaný od mikroorganizmov. UV-C žiarenie pôsobí výhradne iba vo vnútri žiariča, neprestupuje do priestoru. Takéto riešenie sa s veľkým úspechom stretlo pri použití v domácich podmienkach, obchodoch a kanceláriách.

Mohlo by vás zaujať: Kýchanie, plný nos aj bolesť hlavy: Zatočte s alergénmi v domácnosti, poznáme účinné metódy


Aké parametre zvážiť? 7 základných krokov

Pri výbere germicídneho žiariča si dajte poradiť predovšetkým od skúsených odborníkov. Pomôcť vám však môžu aj tieto základné kroky:

  1. Starostlivo zvážte, či je pre vaše podmienky vhodnejší uzavretý alebo otvorený germicídny žiarič.
  2. V ďalšom kroku sa budete rozhodovať pre nástennú (stropnú) inštaláciu alebo voľne stojaci – čiže prenosný germicidný žiarič. Niektoré modely majú v popise “univerzálnu inštaláciu”, čo znamená, že si môžete vybrať, čo vám bude najviac vyhovovať, poprípade to neskôr aj zmeniť. Pre používanie v domácnosti sú najobľúbenejšie uzavreté mobilné germicídne žiariče, kde sa cena základných modelov pohybuje v intervale od 300 – 400 eur.
  3. Výkon žiariča závisí predovšetkým od miestnosti, v ktorej bude používaný. Ak ide o typ s priamym žiarením, zaujímajte sa o to, do akej vzdialenosti žiarenie dosahuje, napríklad do maxima 5 metrov od prístroja. Pri uzavretých žiaričoch je zase dôležitým údajom prietok vzduchu prístrojom – vyjadrený je v metroch kubických za hodinu, napríklad 60 m3/hod. Objem miestnosti vypočítate ako plocha × výška v metroch. Ak chcete dostatočne účinný prístroj, za hodinu by mal prečistiť objem vzduchu jedenkrát.
  4. Zíde sa tiež aj informácia o hlučnosti. Hlučnosť okolo 40 dB (ako zvuk dažďa) nie je príliš rušivá. Ideálna je však prevádzková hlučnosť < 20 dB.
  5. Ak chcete germicídny žiarič presúvať z izby do izby, zistite si jeho hmotnosť a skontrolujte prítomnosť koliesok v základni.
  6. Kvalitné germicídne žiariče majú vo výbave aj diaľkové ovládanie, s pomocou ktorého môžete nastaviť čas žiarenia, meniť otáčky ventilátora, ale tiež aj zistiť životnosť výbojok (na začiatku môže byť až 10 000 hodín).
  7. Samozrejmosťou by mali byť bezpečnostné prvky, ktoré prístroj automaticky vypnú z prevádzky pri otvorení krytu alebo náhodnom prevrhnutí.

Germicídny žiarič alebo čistička vzduchu?

Tiež máte pocit, že v ponuke obchodov je množstvo zariadení, ktoré vám sľubujú, že na 100 % vzduch u vás doma prečistia? Využime tento priestor na krátke porovnanie!

Germicídny žiarič vzduch efektívne zbavuje živých škodlivých mikroorganizmov, avšak nevyčistí ho od mechanických nečistôt. Práve preto je dlhodobo jedným z najobľúbenejších riešení čistička vzduchu. Cez niekoľko úrovní filtrácie vzduch zbaví prachu, peľov, výlučkov plesní, ale aj zápachu a cigaretového dymu.

Je mimoriadne vhodná do domácnosti s alergikmi, astmatikmi, malým bábätkom či ľuďmi s oslabeným imunitným systémom. Na vírusy a baktérie si však trúfnu až drahšie čističky vzduchu s účinným HEPA filtrom. Zaujímavosťou je, že najmodernejšie čističky vzduchu už majú zabudovaný uzavretý germicídny žiarič. Jeho výkon zatiaľ nebude taký vysoký, ako u samostatných zariadení, určite je to však zaujímavá alternatíva na zváženie, ak chcete komplexne zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý dýchate.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame