POROVNANIE Ako vybrať lacný dotykový mobil? Mal by mať toto

Mobilný telefón seniori

Nebojte sa prechodu zo starého tlačidlového telefónu na smartfón (Zdroj: GettyImages)

Prechod z tradičného tlačidlového telefónu na dotykový nie je vôbec tak zložitý, ako si myslíte. Princíp kapacitného displeja spočíva v tom, že tlačidlá sú na ňom len vtedy, ak ich naozaj potrebujete. Rozhranie vám inak ponúkne displej s mnohými aplikáciami, z ktorých si tie najdôležitejšie (kontakty, správy, fotogalériu či internetový prehliadač) viete pripnúť, aby ste ich mali vždy poruke.

Najprv si dotykové mobily rozdelíme do cenových kategórii, aby sme vedeli povedať, v akej cene budeme hľadať modely pre vás. Pozrieme sa na konkrétne parametre, ktoré je dôležité všímať si pred kúpou, ale aj funkcie navyše, ktoré môže uľahčiť váš každodenný život. Na záver sa pozrieme aj na konkrétne modely, ktoré kúpite do 200 eur.

Typy smartfónov podľa ceny

Smartfóny, alebo inteligentné mobily sa podľa ceny delia do troch hlavných kategórii. Každá z nich ponúka iné funkcie, aj keď v každej nájdeme rovnaké značky.

Základné modely

Medzi základné mobily patria smartfóny do 250 eur. Majú jeden až dva zadné fotoaparáty a slabší výkon. Napriek tomu maximálne vyhovujú ľuďom, ktorí prechádzajú z tlačidlového mobilu na dotykový a nechcú na úvod minúť veľa peňazí. Ponúkajú základné funkcie, ktoré zodpovedanú nižšej kúpnej cene.

Stredná trieda

Strednú triedu kúpite do 500 – 600 eur. Ide o mobily, ktoré by mali byť rozumným kompromisom medzi pomerne slušným výkonom a primeranou cenou. Zahráte si na ich aj náročnejšie hry, majú lepšie fotoaparáty, jasnejší displej a štandardom je aj odomykanie tvárou či odtlačkom prstu. Tu začína aj lepšia odolnosť proti vode či jemnému prachu.

High-end modely

High-end modelom sa hovorí aj vlajková loď. Sú to smartfóny, ktoré ponúknu všetky možné funkcie za pomerne vysokú cenu, často aj nad 1 000 eur. Samozrejmosťou je najnovší procesor, obrovský displej, tri až štyri zadné fotoaparáty či rýchle nabíjanie.

My sa v budeme orientovať na základnú triedu a teda mobily, ktoré kúpime do 200 – 250 eur. Aj v tejto kategórii sa totiž nachádzajú zaujímavé kúsky.


Mohlo by vás zaujímať: Závislosť na hraní hier: Kedy je čas strávený za počítačom alebo mobilom už príliš?


Čo si všímať, ak chcete lacný, ale výkonný mobil

Vnútro mobilu za 100 eur a za  1000 eur je veľmi podobné – majú rovnaké komponenty. Rozdiel je medzi ich výkonom a kvalitou spracovania samotného rámu. Na čo si dať počas výberu najväčší pozor?

Veľkosť a displej

Veľkosť lacnému mobilu sa bude pohybovať medzi 5 – 6,5 palcami. Ide o podstatne väčšie modely ako tlačidlové prevedenia, no v oblasti smartfónov ide o tie najmenšie alternatívy. K veľkosti displeja je však nutné zarátať aj rám mobilu, ktorý pri základnom type nie je najmenší. Ak chcete niečo šikovné, čo môžete pokojne ovládať jednou rukou, hľadajte mobil do veľkosti 5,5 – 6 palcov.

Od kvality displeja, resp. jeho rozlíšenia, sa odvíja viacero vecí. Za nižšiu cenu si viete kúpiť mobil s HD rozlíšením, no časom vás z neho môžu bolieť oči. Čím vyššie rozlíšenie, tým menej musí váš zrak doostrovať. Niektoré vyššie modely ponúkajú displeje s rozlíšením takmer 4K, no lacnejšie a menšie mobily „len“ Full HD. Toto rozlíšenie (konkrétne 1920 x 1080 palcov) však mimoriadne oceníte, aj keď nosíte okuliare.

Výkon

Dnes má už väčšina značiek vlastné procesory, takže konkretizovať, ktoré sú dobré a ktoré nie by zabralo veľa času. Zamerajte sa v tomto prípade na jadrá procesoru, ktoré o samotnom výkone veľa napovedia. Uistite sa, že procesor má aspoň 4 jadrá, aj keď dnes nájdete v tejto cenovej triede pokojne aj 8 jadier.

S výkonom sa spája aj operačná pamäť, ktorú nájdete pod skratkou RAM. Kým procesor určuje, koľko vecí dokáže smartfón urobiť, operačná pamäť hovorí o náročnosti aplikácie/hry, ktorú rozbehne. Na trhu nájdete mnoho modelov s 2 GB RAM, no ak môžete, snažte sa im vyhnúť. V nižšej cenovej triede nájdete aj 4 GB RAM, ktoré vám postačia na všetky základné úkony, ktoré budete od mobilu vyžadovať.

Pamäť

Samotná pamäť sa podobne ako RAM udáva v GB (teda gigabajtoch), preto si tieto dva údaje nepopleťte. Medzi najčastejšie veľkosti pamäte základnej triedy patrí 16 GB, 32 GB a 64 GB. Vyššiu pamäť nájdete len zázrakom.

Čo všetko sa do týchto mobilov zmestí? V prvom rade vždy odrátajte približne 4 – 6 GB na operačný systém, ktorý poháňa samotný mobil. Potom dostanete približne takéto výsledky (čísla sú orientačné a môžu sa líšiť od modelu k modelu):

16 GB: 2 000 fotiek alebo 2 hodiny videí alebo 1 200 piesní alebo 60 aplikácií a nenáročných hier – možná kombinácia 500 fotiek, 20 minút videa, 100 piesní a 18 aplikácií

32 GB: 5 000 fotiek alebo 5 hodín videí alebo 2 800 piesní alebo 150 aplikácií a nenáročných hier – možná kombinácia 1 000 fotiek, 1 hodina videí, 200 piesní a 30 aplikácií

64 GB: 10- až 12-tisíc fotiek alebo do 10 hodín videí alebo 6 000 piesní alebo 300 aplikácií a nenáročných hier – možná kombinácia 2 000 fotiek, 2 hodiny videí, 400 piesní a 50 aplikácií

Pamäť si často viete rozlíšiť pomocou microSD karty (v prípade, že má mobil microSD slot), ktorá stojí v závislosti od úložiska 10 – 20 eur. Nedajú sa však do nej inštalovať hry a aplikácie.

Fotoaparáty

Základné lacné modely ponúka spravidla jeden až dva zadné fotoaparáty a prednú kameru. Tú miesto priestrelu tvorí dnes kvapôčka v línií s rámom, ktorá je lacnejšia na výrobu. Hľadajte mobil, ktorý bude mať aspoň jeden zo zadných fotoaparátov (alebo ten jeden) aspoň 12 Mpx, aby ste mali dostatočne detailné fotky.

Predná kameru bude mať zrejme 5 alebo 8 Mpx, čo nie je veľa, ale ak ju nebudete využívať, vôbec sa tým nemusíte zaťažovať. Čím lepší je fotoaparát a čím lepšie fotí, tým viac miesta v mobile zaberú samotné fotky. Preto, ak fotíte radi a veľa, odporúčame siahnuť po zariadení s vyšším úložným priestorom.

Výdrž batérie

Aby vám batéria vydržala celý deň aktívneho používania, nemôže mať kapacita batérie menej ako 4 000 mAh (miliampérhodín). V prípade, že bude smartfón využívať aj malá dcéra alebo dokonca vnučka, vsaďte sa ešte vyššiu batériu, pokojne aj 5 000 mAh. Pamätajte, že najviac batérie spotrebujú hry, fotenie/nakrúcanie a internet.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sa zbaviť starého mobilu? Ak ho len tak vyhodíte, porušíte zákon


Funkcie

Vybrali sme štyri žiadané funkcie, ktoré ponúkajú aj niektoré modely v našej cenovej kategórii. Málokedy, ak vôbec, ich však nájdete v jednom modeli všetky naraz.

Odomykanie odtlačkom prstu/tvárou: V tlačidle prihlasovania alebo pod fotoaparátmi je umiestnená plocha pre odtlačok prstu. Predným fotoaparátom môžeme taktiež nastaviť odomykanie tvárou. Napriek tomu bude smartfón čas od času pýtať kvôli bezpečnosti PIN kód.

Dve SIM karty: Niektoré mobily ponúkajú aj hybridné Dual SIM. To znamená, že druhé miesto pre kartu môžete využiť pre vašu druhú SIM alebo pre microSD, ktoré vám dodá vnútornú pamäť.

Bezkontaktné platby: Tzv. NFC je funkcia, vďaka ktorej si môžete do aplikácie svojej banky uložiť vašu kreditnú kartu a tou platiť v obchodoch len pomocou mobilu.

Vodeodolnosť: Vodeodolnosťou sa mobily radi pýšia. Ak si ňou chcete byť istí, nájdete ju pod skratkou IP, za ktorou nasledujú dve čísla alebo znaky. Uistite sa, že druhé z nich nie je písmenko x, ale číslo 4, prípadne vyššie.

Výber lacných, no výkonných mobilov

Podľa Spotrebiteľského testu patrí medzi dobré základné smartfóny Huawei P40 Lite. Ponúka pekný displej, parádny fotoaparát, slušnú batériu, obrovskú pamäť a dobrý procesor. Pre niektorých je však príliš veľký a stojí od 220 eur.

Vo vyššej cene je tu ešte model Samsung Galaxy A22, ktorý podporuje 5G sieť. To využijú najmä Bratislavčania a Banskobystričania. Z pohľadu parametrov ide o špičku medzi smartfónmi základnej triedy a jeho cena začína na 200 eurách.

Ak hľadáte optimálny pomer parametrov, no nižšiu cenu, vsaďte na Xiaomi Redmi 9A. Jeho jedinou nevýhodou je nižšia operačná pamäť, ktorá ale nenáročnému používateľovi bude stačiť. Kúpite ho už od 100 eur.

V prípade, že uprednostňujete menší mobil, odporúčame Huawei Y5P. Avšak musíte si byť vedomí nižšieho rozlíšenia displeja, slabšieho fotoaparátu a menšej batérie. Do malého tela sa jednoducho nemôže zmestiť všetko. Poteší však obstarávania cena 100 eur.

Zdroj: plnielanu.sk, spotrebitelskytest.sk
Odporúčame