Závislosť na hraní hier: Kedy je čas strávený za počítačom alebo mobilom už príliš?

Hranie hier

Kedy ide pri hraní počítačových hier o závislosť? (Zdroj: Pixabay/Anton Porsche)

Závislosť na hraní hier. Dlhé roky sa viedli polemiky o tom, či príliš dlhý čas strávený za počítačom alebo mobilom môže viesť k závislosti. Dnes už poznáme odpoveď. Pre mnohých však zistenie nebude príjemné. Aj hranie hier na počítači alebo na mobile môže spôsobiť závislosť.

Moderné technológie, akými je počítač alebo mobilný telefón, patria k bežnej súčasti nášho života. Tieto výdobytky techniky majú veľa výhod. Uľahčujú nám prácu, umožňujú komunikovať na veľké vzdialenosti a v neposlednom rade ponúkajú možnosť, ako stráviť voľný čas.

Práve do tejto kategórie patrí aj hranie videohier na počítači a mobile. Ide o obrovský trh s prakticky nekonečnou ponukou zábavy pre všetky vekové kategórie. Za tie desiatky rokov sa vývojárom hier podarilo upraviť svoje produkty tak, aby boli lákavé pre užívateľov a nútili ich stráviť hraním hier dlhý čas.

Neraz však dôjde k situácii, že niektorí jedinci stratia kontrolu nad časom stráveným za počítačom alebo mobilom a stanú sa na hraní hier závislí.

Ako zistiť, že je človek závislý od hrania videohier?

Dlhé roky nebolo celkom jasné, či je možné vybudovať si závislosť na hraní videohier. V roku 2019 však Svetová zdravotnícka organizácia pridala do Medzinárodnej klasifikácie chorôb aj syndróm závislosti na hraní počítačových hier. Podľa nej ide o diagnózu v prípade, že sa nasledujúci vzorec správania opakuje minimálne dvanásť mesiacov:

  • uprednostňovanie hier pred ostatnými činnosťami a záujmami – hranie hier sa v živote človeka stáva prioritou číslo jedna. Neexistuje nič, čo by dokázalo jedinca odpútať od počítača, mobilného telefónu alebo hracej konzoly.
  • znížená kontrola nad hraním hier – človek stráca kontrolu nad reálnym časom. Hraním hier je schopný stráviť hodiny bez prestávky
  • pokračovanie v hraní hier aj napriek výskytu negatívnych dôsledkov – aj napriek uvedomeniu si negatívnych dopadov na osobný život nie je jedinec schopný odolať pokušeniu hrať hry.

K tomu sa pridávajú aj ďalšie charakteristické vlastnosti ako sú:

  • zmeny nálad – ide napríklad o výbušnosť alebo nervozitu, ktoré jedinec nedokáže kontrolovať.
  • abstinenčné príznaky – pokiaľ jedinec nedostane svoju “hernú dávku”, je nesvoj a prejavuje sa napríklad netrpezlivosťou, nepokojom, agresivitou či hnevom.
  • rast tolerancie – čas strávený za počítačom alebo mobilom neustále rastie až do bodu, kedy človek nedokáže fyzicky viac hrať, lebo potrebuje spať. Mnohí však pokračujú aj napriek tomu, že ich to už nebaví.

Závislosť na hraní hier ohrozuje najmä deti a mladistvých

Avšak kto má najväčší sklon k tomu, aby sa stal závislý na hraní hier? Podľa docenta Lukáša Blinka z Fakulty sociálnych štúdii Masarykovej univerzity v Brne inklinujú k závislosti najmä mladí ľudia, nakoľko majú zvýšenú impulzívnosť.

Je to spôsobené tým, že mozog človeka sa vyvíja až do 25 roku života, pričom tá časť mozgu (čelový lalok), ktorá je zodpovedná za kontrolovanie impulzívneho chovania, sa vyvíja ako posledná. Preto je v dospelosti šanca, že jedinec prepadne závislosti na hraní hier menšia.

Treba však dodať, že v prípade dospelých vie mať závislosť na hraní hier katastrofálne dopady. Kým podľa odborníkov väčšina detí zo závislosti na videohrách vyrastie, u dospelých tomu tak nie je a chorobné nutkanie hrať môže človeka držať celý život.

Príkladom môže byť napríklad závislosť na hraní hazardných hier. Tento druh psychického ochorenia je obzvlášť nebezpečné, nakoľko má reálne dopady na jedinca a jeho rodinu. Ide napríklad o rozpredaj majetku, drobné krádeže alebo prepadnutia. Všetko v snahe získať prostriedky na hranie. K športovému stávkovaniu navyše v minulom roku pribudli aj legálne slovenské online kasína. Na Slovensku aktuálne pôsobí 9 online kasín s licenciou.

Pozor na čas strávený hraním hier na počítači alebo mobile

Odborníci sa zhodujú na tom, že najdôležitejší prvok pri akejkoľvek závislosti je prevencia. V prípade závislosti na hraní videohier je to dvojnásobne dôležité. Kým v prípade povedzme alkoholizmu sa dá alkoholu rôznymi cestami vyhýbať, pri hrách je to prakticky nemožné.

Počítač alebo mobil patria k samozrejmostiam dnešného sveta. A pri ich každodennom používaní je len krôčik od toho, aby ich človek “zneužil” práve na hranie hier.

Základom je teda strážiť u seba a svojich blízkych čas strávený hraním hier za počítačom alebo mobilom. Nemožno však presne určiť, koľko minút denne je ešte v poriadku a čo už je cez čiaru. Všetko vychádza od každého jednotlivca.

Hranie hier na počítači by však nemalo výraznejšie zasahovať do bežného života. Jedinec by mal byť schopný vypnúť hru po určitej dobe a čas strávený “offline” by nemal byť sprevádzaný nervozitou a nepokojom, ktorý vie utíšiť iba opätovné hranie hry.

V prípade najohrozenejších skupín, ktoré sme spomínali vyššie, je dôležité, aby sa rodičia starali o zmysluplný program svojim deťom. Zároveň by mali ísť príkladom. Dieťa totiž často kopíruje správanie svojich rodičov. Pokiaľ vidí, ako po celý čas doma iba pozerajú do počítača alebo do mobilu, budú tento jav opakovať.

Hranie hier na počítači alebo mobile nemusí byť strašiak. Vie byť dobrým zdrojom relaxu, zábavy či vzdelania. Platí tu však staré známe, že všetko treba robiť s mierou.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: PR článok
Odporúčame