12 zaujímavosti o Titanicu: Čo ste o ňom určite nevedeli?

Titanic

Luxusný zaoceánsky parník je azda najznámejšou loďou sveta (Zdroj: GettyImages)

Titanic netreba špeciálne predstavovať. Luxusný zaoceánsky parník sa do najväčšieho povedomia verejnosti dostal vďaka rovnomennému filmu, v ktorom zažiarili Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. A pred pár dňami, bohužiaľ, aj kvôli tragédii ponorky Titan, ktorá sa k nemu mala ponoriť. Čo všetko sa o stroskotanej lodi oplatí vedieť?

Dalo sa ľadovcu vyhnúť?

K obrovskej tragédii došlo 14. apríla 1912 o 23:40. Dôvodom bola zrážka lode s ľadovcom. Otázkou zostáva, či sa ľadovcu dalo vyhnúť. Ten sa totiž na danom mieste pohyboval údajne už od roku 1000 pred Kristom. Mimochodom, Titanic je jedinou loďou, ktorá sa potopila kvôli ľadovcu.

Nepochopiteľné konanie

Nie je žiadnym tajomstvom, že prežiť mohlo oveľa viac pasažierov, ak by na lodi bol dostatok záchranných člnov. Prvý záchranný čln vypustili až hodinu po náraze ľadovca. Viac ako polovica člnov nebola plne obsadených.

Navždy stratení

Pri potope lode zomrelo viac ako 1 450 ľudí. Smutne však vyznieva fakt, že sa podarilo nájsť iba 333 tiel. Ostatní pasažierov pohltilo more spolu s luxusnou loďou.

Dekorácia v podobe komína

To, ako vyzerá Titanic, si vie vybaviť azda každý. Robustná bielo-čierna loď, ktorej dominujú štyri obrovské komíny. Zaujímavé však je, že jeden z nich nikdy nefungoval. Bol tam iba z dekoratívnych dôvodov.
 

Na loď sa nedostal každý

Plavbu loďou, ktorú vtedy označovali za nepotopiteľnú, si nemohol dovoliť každý. Suita v prvej triede stála v tej dobe 870 libier. V prepočte na dnešnú meno je to približne 100 000 dolárov.

Ľudia cestovali aj so zvieratami

Podľa informácii sa na Titanicu nachádzalo 12 psov. Bohužiaľ, rovnako ako množstvu ľudí, ani im sa nepodarilo všetkým prežiť. Zachránení boli traja. Prežil pekinský palácový psík Sun Yat-Sen, ktorý patril vydavateľskému magnátovi Henrymu S. Harperovi. Pes zomrel až o 13 rokov neskôr, čiže v roku 1925. Ďalšími dvomi preživšími psami boli pomeriani.

Kde sa našiel vrak?

Príbeh Titanicu fascinuje množstvo ľudí na celom svete. Nečudo, že mnohí chceli nájsť aj jeho vrak. To sa skutočne aj podarilo. Prvé časti boli objavené 1. septembra 1985. Udialo sa tak v hlbinách Atlantiku, vrak sa našiel približne štyri kilometre pod hladinou. Tým, že leží v medzinárodných vodách, nemá žiadneho majiteľa a teda nikomu nepatrí.

Netypická baktéria

Trosky lode a zvyšok toho, čo z Titanicu zostalo, pomaly požiera špecifická baktéria. Predpokladá sa, že Titanic úplne zmizne práve kvôli tejto baktérii, ktorá požiera hrdzu, mikroorganizmus je nazvaný Halomonas titanicae. 

Prečo doteraz nevytiahli vrak lode?

Odpoveď je pomerne jednoduchá. Vrak lode je zaborený v bahne, je už natoľko poškodený, že pri pokuse o vytiahnutie by sa úplne rozpadol na márne kúsky.

Koľko trvá ponor k vraku?

Ako informuje portál novinky.cz, samotný ponor trvá približne 8 až 10 hodín. Medzi milovníkov hlbokomorského prieskumu patrí i režisér filmu Titanic James Cameron. K vraku lode zamieril až 33-krát.

Vykradnutie lode

V roku 1987 uskutočnila francúzska výprava opätovné potopenie k vraku lode. Vytiahli z neho množstvo predmetov. To sa však stretlo s obrovským odporom pozostalých, ešte stále žijúcich cestujúcich a tiež verejnosti. Francúzska výprava bola označená za vykrádačov hrobov. Ešte v tom roku bolo v USA vydaný zákon, ktorý zakazuje vystavovanie a predaj predmetov z Titanicu.

Expedície k vraku

Spoločnosť OceanGate Expeditions oznámila ešte v roku 2021, že pripravuje expedíciu k vraku. Zúčastniť sa jej mohol prakticky každý, stačilo, ak mal cez 250-tisíc dolárov. O jej konci vie celý svet. Pri implózii ponorky zahynuli v júni 2023 všetci piati pasažieri. Dodnes videlo vrak Titanicu približne 250 ľudí.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, novinky.cz, zoom.iprima.cz,/eu.usatoday.com
Odporúčame