POROVNANIE Vyberáme záhradný slnečník: Tieto vám vietor neprekotí!

Slnečník

V letných mesiacoch oceníte v záhrade a na terase slnečník (Zdroj: GettyImages)

Záhrada je miestom, kde sa zrelaxujete a užijete si voľné chvíle. A to najmä počas letných mesiacov. Na slnku sa však v týchto týždňoch nedá dlho vydržať, preto je na mieste zaobstarať si záhradný slnečník, ktorý poskytne tieň počas horúčav. Ako si vybrať čo najlepší model, ktorý je ako šitý k vášmu posedeniu?

V prvom rade si musíte všímať samotnú konštrukciu – nielen z čoho je rám slnečníka vyrobený, ale aj či je lepšia stredová alebo bočná tyč, prípadne stanové prevedenie. Na čo slúži jeho tvar a kedy je vhodnejšie siahnuť po okrúhlom, štvorcovom či obdĺžnikovom? No a napokon, ako ho zaťažiť tak, aby ste s ním celé leto nemali žiadne starosti?

Konštrukcia  /  Tvary  /  Ostatné detaily


Mohlo by vás zaujímať: Neviete, ako sa zbaviť otravných vošiek v záhrade? Vyrobte si doma tento postrek, ničivý hmyz bude razom fuč!


Konštrukcia určuje stabilitu aj možnosti používania

Samozrejme, pri výbere záhradného slnečníka je najprv nutné pozerať na jeho konštrukciu, od ktorej sa odvíjajú mnohé ostatné vlastnosti. Tradične sa delia na slnečníky so stredovou a bočnou tyčou, no dnes sú populárne už aj tzv. stany, ktoré majú  minimálne štyri nosné nohy. Výber správnej konštrukcie je najdôležitejším krokom a neexistuje všeobecné tvrdenie, ktorá je najlepšia – každý na posedenie môže mať iné požiadavky.

So stredovou tyčou

Konštrukcia so stredovou tyčou je stále najpopulárnejší aj najpredávanejší variant. Mnohé záhradné stoly majú totiž v strede kruhový výrez práve na stredovú tyč tienidla. To ale nie je jediný dôvod. Nakoľko jeho ťažisko je v strede a navyše je uchytený ešte aj stolom, ponúka maximálnu stabilitu.

Ide však aj o cenu. Takéto slnečníky skladajú prakticky len z tyče a tienidla, sú lacnejšie než ďalšie dve alternatívy. Taktiež sa s nimi oveľa ľahšie manipuluje, nakoľko sa otvárajú veľmi podobne ako dáždnik. Ich fungovanie však vie byť problematické, keď slnko poobede nesvieti presne nad vami ale zboku, pretože niektoré modely nemajú funkciu otáčania tienidla do bokov.

Drahšie verzie slnečníkov so stredovou tyčou viete dokonca otočiť do mierneho uhla k slnku, aby aj v poobedných hodinách tienili na celej ploche záhradného sedenia. Pri nich musíme spomenúť oveľa nižšiu variabilitu využitia, nakoľko tyč sa vo väčšine prípadov nedá ohnúť a manipulovať môžete len vrchným hríbikom.

S bočnou tyčou

Bočná tyč sa stáva čoraz viac populárnou. Oproti stredovej ponúkajú tieto slnečníky množstvo výhod aj napriek vyššej cene. Sú oveľa flexibilnejšie – viete si vybrať, ako veľmi bude tienidlo otvorené, do ktorej stany ho nahnete, v akej výške sa bude nachádzať a v prípade večerného západu slnka ho môžete otočiť horizontálne aj vertikálne úplne na bok. To všetko vďaka mohutnej konštrukcii.

To ponúka všestrannosť jednak proti slnku, ale aj proti dažďu. Absencia stredovej tyče tento typ slnečníka neobmedzuje, kde musí stáť. Uložiť ho viete mimo stola, dokonca aj do značnej diaľky a o tienenie sa postará dlhá tyč. Konštrukcia sa totiž podobá na šibenicu, takže má až dve tyče, ktorými tienidlom manipulujete ako do výšky, tak aj do priestoru.

Ani tento variant nie je dokonalý. Kvôli robustnej konštrukcii budete potrebovať viac miesta na jeho uloženie, aspoň jeden štvorcový meter. Bočná tyč znamená aj zmenu ťažiska, takže v prípadne náhleho nárazového vetra existuje väčšia pravdepodobnosť prevrátenia. Na záver musíme spomenúť vyššiu cenu, ktorá vie v niektorých prípadoch tiež odradiť.

Stanové prevedenie

Maximálnu stabilitu aj tienenie zaručia stanové slnečníky. Ich konštrukcia sa skladá z minimálne štyroch nôh. Môžete si vybrať, či chcete mať len tienidlo navrchu alebo niektorú zo „stien“ zakryť. Pre pravidelné oslavy môže ísť o parádnu vychytávku, do takéhoto sedenia nenaprší ani počas nečakaných prehánok.

Pri takomto slnečníku však musíte siahnuť poriadne do vrecka. U nás nie príliš rozšírené typy síce ponúkajú mnohé výhody, aké tyčové slnečníky nemajú, no stále sú veľmi vysoko nacenené. Rovnako si pripravte aj poriadne nervy, pretože budete stavať konštrukciu, na ktorú následne upnete tieniacu látku. Na stavanie si vyhraďte aspoň 2 – 3 hodiny času.

„Zákazníci sa najčastejšie zaujímajú o cenu, nie o prevedenie,“ hovorí Stanka z miestneho záhradníctva. „Ak by som mala porovnať konštrukciu, zrejme viac sa predáva stredová tyč. Veľa záleží od samotného posedenia. Na menšie posedenie so štyrmi stoličkami je to ideál. Ľudia už pri kúpe stola uvažujú nad slnečníkmi. Snažíme sa im poradiť, aby vyberali veľkosť tienidla aspoň takú veľkú, aký je samotný stôl.“


Mohlo by vás zaujímať: POROVNANIE Poradíme vám pri výbere bazénu: Je pre vás lepší nadzemný alebo zapustený?


Rôzne tvary na rôzne príležitosti

Po konštrukcii sa zamerajte na tvar. Každý je vhodný na inú príležitosť.

Kruh

Nikdy nenájdete presný kruh, ale mnohouholník. Toto prevedenie ponúkajú slnečníky s bočnou aj stredovou tyčou a je najpredávanejšie. Sú výborné nielen do záhrady, ale aj počas pobytu v prírode, pretože sú vďaka okrúhlemu tienidlu skladnejšie. Ide však aj o vec vkusu.

Štvorec

Štvorcové sú elegantné a doplnia symetrické priestor. Ak máte štvorcovú terasu a štvorcový stôl, okrúhle tienidlo nie je vhodné už len dizajnovo. Vďaka tomu, že svoj priemer využíva naplno a nezaobľuje hrany, poskytuje maximálne možné rozpätie tieňa. Je zložitejší na prepravu, nakoľko sú rozmery väčšie a teda je aj ťažší.

Obdĺžnik

Tento typ má už menšie využitie. Napriek atypickému tvaru ho odporúčame pre dlhšie stoly, ktoré vie rovnomerne pokryť tieňom. Rovnako po ňom siahnite aj v prípade, že potrebujete zakryť balkón či terasu. Bývajú drahšie a aj ťažisko sa pri nich mení, preto pozor, kam ho umiestňujete.

Stanka ďalej prezradila: „Najlepšie je zvoliť tvar tienidla tak, aby čo najlepšie kopíroval tvar stola spoločne s posedením. Aj pre obdĺžnikové stoly sa teda hodí štvorcový tvar, nakoľko na oboch stranách stola ešte potrebujeme tieň pre sediacich. Zákazník by sa však mal riadiť aj svojou intuíciou a ak chce mať záhradu peknú, sledovať aj dizajn.“


Mohlo by vás zaujímať: ROZHOVOR O rastlinách, ktoré vám svojou krásou vyrazia dych: Sumy za netradičné izbovky sa šplhajú aj do výšky tisícok eur!


Dolaďte detaily

Ak viete, aký typ konštrukcie a tvar tienidla vám najviac vyhovuje, máte v podstate vyhrané. Už ostávajú len detaily, ktoré však vedia byť podobne dôležité ako už spomínané parametre.

Farba

Výber farby nie je len subjektívny. Samozrejme, ak sa vám nepáči daný odtieň, nekupujte si ho. Tmavšie farby vytvoria lepší tieň, pretože cez ne neprenikne svetlo, no na druhú stranu absorbujú viac tepla a preto nebude pod slnečníkom vždy príjemne. Svetlé farby zasa odrazia teplo, no nie svetlo. Odporúčame radšej krémové farby, prípadne skúsiť kombináciu tmavých a bledých pásikov.

Poťah odolný proti vode

Na kvalitu tienenia má dopad aj samotný poťah. Ak chcete tienidlo bez problémov čistiť, budete chcieť látku s teflónovou úpravou. V prípade, že sa vyskytne nečakaná prehánka alebo sa vám nechce po každej káve sklápať slnečník, vyberajte poťah, ktorý je odolný proti vode. Tá stečie po jeho povrchu a veľmi rýchlo sa suší.

Poriadne zaťažte stojan

Na záver budete okrem samotného slnečníka potrebovať aj niečo, čím ho zaťažíte. Najmä pri väčších slnečníkoch odporúčame štyri žulové alebo betónové dlaždice a veľkosti 0,5 x 0,5 metra. Väčšie modely majú na podstave pripravené aj výrezy s rovnakou veľkosťou. Menšie s nádržkou stačí po vrch naplniť pieskom.



Zdroj: plnielanu.sk, akoapreco.com
Odporúčame