POROVNANIE Poradíme vám pri výbere bazénu: Je pre vás lepší nadzemný alebo zapustený?

Ako vybrať bazén

Výber bazénu závisí najmä od vašich finančných možností (Zdroj: GettyImages)

Povedať si, že chcete bazén, je síce jednoduché a vybudovať ho je maličkosť. Ide však o nemalú investíciu, ktorá nekončí počiatočnými vysokými nákladmi. Filtrácia v bazéne beží totiž neustále a chémia sa tiež pridáva pomerne často. Ak sa uspokojíte s lacnejšou alternatívou bazéna, pokojne do nej choďte, takáto kúpa vás môže vyjsť aj na 100 eur. Avšak pri kúpe zapusteného bazénu ide cena raketovo hore – pokojne aj nad 10-tisíc eur. Všetko závisí od niekoľkých faktorov.

Tri základné typy bazénov

Prvé, o čom sa pri výbere bazénu rozhodujeme, je jeho typ. Čo tým myslíme? No jednoducho si musíte povedať, či chcete mať hladinu vody nad úrovňou zeme alebo v jednej úrovni s terénom. Podľa toho delíme bazény na tri základné typy – nadzemné, polozapustené a zapustené.

Nadzemný bazén

Nadzemné bazény sú jednoznačnou voľbou pre väčšinu ľudí. To však neznamená, že aj pre vás. Princíp spočíva v ich prenosnosti, pretože majú celú svoju konštrukciu nad úrovňou zeme. Vďaka tomu nemusíte na záhrade kopať jamy, stačí nachystať pevný základ a podložku.

Sú cenovo prístupnejšie a najmenšie a najlacnejšie zoženie pokojne aj do 100 eur. Majú však svoje limity. Kvôli menej odolnej skladacej konštrukcii nie sú hlbšie ako 120 centimetrov Nájsť veľký nadzemný bazén pre mnohočlennú rodinu tiež nemusí byť také ľahké. Potešia sa mu najmä deti a zaručene aj vaše peňaženka. Ide o lacnú, no obľúbenú alternatívu.

Plusy: rýchla montáž, výrazne nižšia obstarávacia cena, jednoduchá údržba, nie je nutné zasahovať do vzhľadu záhrady

Mínusy: konštrukciu (pevnú alebo gumenú) budete často meniť (približne každé dva roky), menšia hĺbka aj veľkosť, niektorým sa nemusí páčiť vzhľad


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Praskla vám nafukovačka alebo bazén? Takto ich opravu zvládnete ľavou zadnou


Polozapustený bazén

Polozapustené modely majú časť svojho objemu v zemi. Je preto kvôli nim nutné zašpiniť si ruky a vyhĺbiť aspoň menšiu jamu. Je však na vás, či chcete mať pod zemou len dvadsať centimetrov alebo rovno celý meter. Princíp spočíva v tom, že konštrukcia trčí zo zeme, no nie tak výrazne ako pri nadzemných bazénoch.

Takýto bazén maximálne vhodný na záhrady s nerovným terénom, nakoľko bude zapustený len sčasti v zemi. Taktiež z praxe vieme, že sa doň ľahšie vchádza či skáče. Vykopanie jamy (pokiaľ to nechcete robiť ručne) zvyšuje jeho obstarávaciu cenu, ale aj celkovú hodnotu nehnuteľnosti.

Plusy: dlhšia životnosť oproti nadzemným bazénom, ľahší prístup, vhodné do svahovitého terénu, flexibilná hĺbka jamy

Mínusy: vyššia obstarávacia cena, nutné úpravy záhrady, bez ohrevu bude zem chladiť vodu – pri väčšej ploche nutnosť ohrevu

Zapustený bazén

Zapustený bazén má celý svoj objem pod úrovňou terénu. Vďaka tomu je vysoko odolný, vydrží pokojne aj desiatky rokov a je možné si zvoliť jeho veľkosť, tvar aj hĺbku podľa seba. Nehnuteľnosť vďaka nemu naberie na hodnote a nemusíte sa už viac starať o menenie gumovej či kovovej konštrukcie.

S pokojnou prevádzkou však ruka v ruke stúpajú obstarávacie náklady. Tie sa často vedia vyšplhať aj k niekoľkým tisícom, či dokonca až k desiatkam tisíc eur. Odporúčame ho veľkým rodinám, prípadne vášnivým plavcom. Ide o investíciu, ktorú je nutné pravidelne využívať, pretože bez dohľadu schátra.

Plusy: dlhá životnosť, pri zakrytí sa dá využívať celoročne, nenarúša estetiku záhrady, pridá nehnuteľnosti na hodnote, možnosť rôznych funkcií (napríklad protiprúd, osvetlenie a podobne)

Mínusy: vysoká obstarávacia cena aj prevádzkové náklady (ohrev, filtrácia), dlhá čakacia doba, zaberie veľa priestoru


Mohlo by vás zaujímať: Napustili ste si už tento rok bazén? Odborníci varujú, na tieto veci si dajte obrovský pozor


Aké veľkosti sú dnes in?

Ak už vieme, aký typ si vyberieme, mali by sme sa zamerať na veľkosť. Zmerať si možnú dĺžku a šírku priestoru, do ktorého ho chceme umiestniť, je samozrejmosť. Toto je však len približná veľkosť – je k nej potrebné započítať zopár desiatok centimetrov na umiestnenie filtrácie, prípadne rebríka. V prípade zabudovaného bazénu si nechajte k dobru aj dva-tri metre.

Štandardná veľkosť väčšiny rodinných bazénov je 4 x 4 metre. To však hovoríme o menších, zvyčajne nadzemných alebo polozapustených bazénoch. Ich objem je 15 – 30 kubických metrov v závislosti od hĺbky. Tento objem musíte napustiť vodou, čo dokáže pridať na obstarávacej cene.

„O nadzemné bazény je stále väčší záujem ako o zabudované,“ prezradil nám v predajni špecialista Igor. „Ľudia si poväčšine vyberajú gumené plášte, no menia ich po pár rokoch. Záujem stúpa aj o väčšie a hlbšie bazény. Nároky ľudí sú každým rokom väčšie a bazény sa stále predávajú, aj napriek zdražovaniu. Zákazníkom radím, aby si miesto väčšieho nadzemného bazénu kúpili polozapustený. Cenu to príliš nezvýši,“

Aký význam majú rôzne tvary?

Mnohých iste zaujíma, aký je rozdiel medzi oválnym bazénom a obdĺžnikom? Spýtali sme sa Igora: „Oválne lepšie cirkulujú vodu. Menšie bazény s malou filtráciou a dvomi hadicami (prívodom a odvodom vody, pozn. redakcie) vytvoria v bazéne vír. Pri väčších bazénoch s viacerými odvodmi na filtráciu je to prakticky jedno a preto si ľudia volia radšej hranaté rohy. Vedia pri tom využiť viac miesta.“

Dnes sú veľmi populárne aj tvary tzv. fazule. Tieto tvary vedia oddeliť sekcie bazéna, napríklad priestor na vírivku alebo hlbšie dno. Ak by sme to mali zhrnúť, oválny tvar vyberajte pri nadzemných bazénoch, ostatné pri polozapustených a zapustených. Toto je však všeobecná rada, rozhodnúť sa, pochopiteľne, musíte sami.


Mohlo by vás zaujímať: Rodinný dom v Rusovciach už na pohľad púta pozornosť: Pozrite na ten bazén v záhrade!


Hĺbka bazéna spraví skutočne veľa

V neposlednom rade si pri výbere bazéne treba jasne povedať, aké hlboké bude jeho dno. Pri nadzemných bazénoch je fixné, pri zapustených však nie a môžete si vybrať aj rozpätie. Ak sa chcete v bazéne len zabávať s deťmi, odporúčame niečo medzi jedným metrom až metrom dvadsať. Pre plavcov je vhodný aj meter päťdesiat či hlbšie – v tomto prípade je dôležitejšia dĺžka bazéna než dno.

Na rozdiel medzi hĺbkou sme sa spýtali aj odborníka na bazény Igora: „Najviac sa predávajú bazény s hĺbkou meter dvadsať. Toto dno môžete mať ako v nadzemnom, tak aj v zapustenom bazéne. Ak chcú zákazníci hlbšie dno, musia si zvoliť zapustené bazény, nadzemné také nemajú. Veľmi populárnym sa stáva flexibilná hĺbka. Viac ako dva metre je už veľmi zriedkavé a ak takúto zákazku máme, tiež je súčasťou flexibilnej hĺbky.“

Filtrácia ako odmysliteľný doplnok

Ešte pred koncom vám aspoň v krátkosti zhrnieme dva najpoužívanejšie typy filtrácii a predstavíme základné rozdiely medzi nimi.

Kartušová filtrácia

Kartušové filtrácie majú slabší výkon a sú vhodné pre nadzemné bazény s objemom do maximálne 10 kubických metrov. Fungujú na princípe plastového valca, ktorý je obklopený kartušou (filtračným papierom) a pri točení zachytáva nečistoty z vody. Pri nepretržitej prevádzke budete tento filter meniť niekoľkokrát za týždeň. Kartušová filtrácia je však oproti pieskovej oveľa lacnejšia.

Piesková filtrácia

Ak uvažujete nad väčším bazénom (teda viac ako 8-10 kubických metrov), určite si zaobstarajte pieskovú filtráciu. Oproti kartušovej je oveľa výkonnejšia, nečistoty tu zachytáva špeciálny piesok. Ten stačí raz týždenne pretrepať a raz ročne vymeniť. Na pieskovú filtráciu viete napojiť aj vysávač na bazénové dno, no ten vie byť doslova žrútom elektriny. Stojí často podobne ako samotný nadzemný bazén.

My už len dúfame, že sa aj vďaka našim radám budete lepšie vedieť rozhodnúť, aký bazén si toto leto zaobstaráte!



Zdroj: plnielanu.sk, waterair.com
Odporúčame