Ocot v záhrade: Zatočí s chorobami, burinou aj škodcami

ocot v záhrade

Ocot si v záhrade poradí s plesňou aj škodcami (Zdroj: GettyImages)

Je účinný, lacný a ešte aj ekologický. Ocot využijete nielen pri varení v kuchyni či ako prírodný čistiaci prostriedok pri upratovaní, neoceniteľným pomocníkom je aj v záhrade.

Ak ho budete mať vždy po ruke, nebudete potrebovať žiadne pesticídy, herbicídy či insekticídy. Kým komerčné prípravky sú plné chemických látok a nepatria k najlacnejším, ocot je prírodný produkt, ktorý je, naopak, neškodný a cenovo dostupný. Stačí už len vedieť, na čo všetko ho môžete použiť.

Vyčistí kvetináče aj záhradné náradie 

Podobne ako doma pri upratovaní, jeho silnú čistiacu schopnosť využijete o v záhrade. Poradí si so znečistenými záhradnými pomôckami, ale tiež s hlinenými kvetináčmi či záhradným nábytkom. Hrdza a vápenné usadeniny pri ňom nebudú mať šancu, pre zvýšenie účinku ho môžete skombinovať s jedlou sódou.

Prospieva rastlinám

Ak chcete urýchliť rast vašich rastliniek, zmiešajte jednu šálku octu a dve šálky vody. Teraz stačí už len zaliať. Ocot dodá rastlinám výživu – oceníte ho najmä pri tých, ktoré milujú kyslejšiu pôdu, napríklad azalkách a rododendronoch.

Odstraňuje burinu

Zbaviť sa buriny nebýva jednoduché, no aj s tým si ocot poradí. Stačí ho naliať do rozprašovača a postriekať ním akýkoľvek burinu, vrátane tej, ktorá prerastá cez medzery na chodníku. Účinok by sa mal prejaviť už približne po troch dňoch. Okrem čistého octu môžete do rozprašovača pridať aj lyžicu citrónovej šťavy a dve lyžice mydla.

Odplaší mravce

Ocot je vynikajúci na odpudenie mravcov. Použite ho v čistej forme, alebo ho zmiešajte s vodou v pomere 1:1. Roztok nastriekajte v okolí mraveniska, rovnako ho môžete proti mravcom použiť aj v domácnosti.


Mohlo by vás zaujať: Na čistenie aj pre krásu: 10 spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti


Zatočí so záhradným hmyzom

Letné posedenia v záhrade či na terase dokáže poriadne znepríjemniť hmyz. Stačí, ak budete mať po ruke sprej, ktorý si vyrobíte zmiešaním 3 dielov vody, jedného dielu octu a lyžicou saponátu. Pred použitím nezabudnite rozprašovačom poriadne zatriasť, aby sa roztok dostatočne premiešal.

Vyženie slimáky

Bojujete v záhrade s nájazdmi slimákov, ktoré požierajú vašu úrodu? Zrieďte ocot vodou v pomere 1:1 a aplikujte roztok na záhony. Výsledok vás príjemne prekvapí.

Nedá šancu hlodavcom ani mačkám

Vedeli ste, že octový zápach neznášajú krtkovia, hlodavce ani mačky? Ak patria k návštevníkom vašej záhrady, stačí viaceré miesta postriekať octom. Prípadne v octe namočiť  staré kusy oblečenia a tie na 5 až 7 dní rozložiť v okolí záhrady.

Ochráni stromy pred voškami

Ak si na vaše ovocné stromy robia zálusk vošky, ocot sa o ne postará. Približne pol šálky jablčného octu zmiešajte so šálkou vody, 1/4 šálky cukru a lyžicou melasy. Naplňte vhodnú nádobu a už ju len stačí zavesiť na postihnutý strom.

Dá zbohom hubám aj plesniam

Ocot je veľmi účinný fungicíd, takže ním hravo ochránite rastliny pred hubami a plesňami. Zmes vytvoríte veľmi jednoducho: dve lyžičku octu povarte s harmančekovým čajom. Tekutinou naplňte rozprašovať a postriekajte ňou postihnuté rastliny.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame