Pozor na podvodníkov: Poradíme vám, ako zvýšite svoju bezpečnosť na internete

Bezpečnosť na internete

Držte si týchto rád a internetoví podvodníci nebudú mať šancu (Zdroj: GettyImages)

Internet je miesto, na ktorom sa veľa dozviete. Nie je však dobre regulovaný a preto je ideálnym miestom pre podvodníkov. Máte svoje údaje dobre strážené? Reagujete na každý mail? A ako zistíte, že si naozaj píšete so svojím priateľom?

V článku sa dočítate:

Silné heslo

Základom bezpečnosti na internete je dobré heslo. Nie však také, ktoré si vy dobre pamätáte, ale také, aké podvodníci nevedia rýchlo prelomiť. Najbežnejšími heslami za rok 2022 na Slovensku boli jednoduché číselné kombinácie (1234, 0000), vlastné mená (dominik, patrik), známe značky (samsung, siemens, nokia), názvy krajín alebo futbalových klubov či iné všeobecné podstatné mená (srdiecko, neviem, nepoviem). Hacker ich prelomí už za pár sekúnd.

Silné heslo by malo obsahovať malé písmená, veľké písmená, čísla a znaky (napríklad $, € alebo @). Najlepšia je kombinácia všetkých štyroch a heslo by malo mať dohromady viac ako 10 znakov. Tieto heslá si pokojne napíšte na kúsok papiera, nie však do mobilu. Každý účet, či už je to prihlasovanie do emailovej schránky, na sociálnu sieť alebo do internetbankingu, by mal mať unikátne heslo. Skutočne silné heslo neprelomí hacker ani za týždne snaženia.

Vlastný internet

Ak potrebujete sťahovať alebo odosielať veľké súbory, ako napríklad videá, fotografie alebo programy, budete potrebovať rýchly internet, aby sa to dalo robiť rýchlo a efektívne. Vlastné pripojenie je základ. Na cudzích internetových pripojeniach a rôznych verejných sieťach totiž nemáte istotu, kam sa vaša aktivita ukladá.

K rýchlemu internetu vám poskytovatelia vedia ponúknuť rôznu viazanosť. Pozorne si preto preštudujete podmienky jednotlivých providerov a vyberte si z nich, čo vám najviac vyhovuje. My sme sa pozreli bližšie na UPC: na výber tu máte viazanosť na 24 mesiacov alebo internet bez viazanosti. So službou zároveň získavate aj ďalšie výhody, v tomto prípade sú to napríklad prémiový modem, UPC TV na 6 mesiacov a iné.∗ 

Mimo domu, teda vlastného internetu, sa pripojte do verejnej siete len v prípade, že vykonávate na mobile neškodné veci. Určite cez cudzie pripojenie neposielajte peniaze cez internetbanking, neprihlasujte sa na sociálne siete a nezadávajte svoje heslá. Všetka aktivita sa zaznamenáva a vy ani neviete, kam tieto informácie putujú.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Svokra ma celý život šikanovala, teraz jej to vraciam aj s úrokmi

Vírusy

Samostatnou kapitolou sú vírusy. Na to, aby sa nedostali do vášho počítača, tabletu alebo mobilu, budete potrebovať spoľahlivý antivírus. Nesiahajte však po bezplatných verziách ani po najlacnejších riešeniach. Nechajte si poradiť od známych, prípadne si pozrite na internete recenzie na spoločnosti, ktorí antivírusy sprostredkúvajú.

Ako odhaliť vírus v počítači alebo v mobile? Všímajte si, či je rýchlosť zariadenia stále rovnaká. Ak vám dlho otvára aplikácie, niečo nie je v poriadku. Tiež si skontrolujte pracovnú plochu na počítači a aplikácie v mobile. Ak medzi nájdete nejaké neznáme, ktoré ste si sami neinštalovali, určite sa obráťte na odborníka.

Podvodné správy a maily

Podvodným správam, ktoré obsahujú odkazy napríklad na výhru v lotérii, súťaž o nový mobil alebo kliknutie pre okamžitú zľavu, sa odborne hovorí malvéry. Ak na ne kliknete, odošlete svoje citlivé údaje podvodníkom, ktorí ich vytvorili. Týka sa to ako emailov, tak aj SMS správ.

Častými podvodnými správami sú SMS alebo maily, ktoré pripomínajú na prvý pohľad banku alebo poštu. Vyzývajú vás, aby ste zaplatili niekoľkoeurový poplatok. Keď na ne kliknete a vyplníte platobné údaje, automaticky ich pošlete podvodníkom. Banky ani pošta od vás nikdy nechcú posielať peniaze mimo ich oficiálne aplikácie alebo pobočky. Na tieto správy nikdy nereagujte.

Ukladanie údajov

Ľudia si bežne svoje prihlasovacie údaje ukladajú, aby ich nemuseli znova zadávať. Ak sa napríklad prihlásite na Facebook, prehliadač sa vás opýta, či si má zapamätať vaše údaje, aby ste meno a heslo nemuseli zadávať znova. To nie je problém. Ten nastane až v prípade, že sa to opýta prehliadač pri údajoch kreditnej karty.

Nikdy by ste tieto údaje nemali priamo ukladať, pretože neviete, kto sa k nim môže dostať. A to nielen heslá, ale napríklad aj číslo a exspirácia platobnej karty či osobné údaje ako rodné číslo, číslo pasu a občianskeho preukazu (pri kúpe leteniek cez internet). Tých pár sekúnd navyše pri opätovnom vyplňovaní vás stojí menej, ako vybielenie účtu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kedysi sledovala jednu televíziu celá rodina, dnes ju má každý v mobile: Do ktorej skupiny patríte vy?

Na prvý pohľad neškodné údaje

S ukladaním súvisí aj náš ďalší bod. Niektoré stránky počas registrácie od vás napríklad chcú, aby ste vyplnili kontrolnú otázku. Robí to každý emailový poskytovateľ. Medzi kontrolné otázky patria meno domáceho zvieraťa, priezvisko prvej triednej učiteľky alebo rodné priezvisko vašej matky.

Dbajte na to, aby ste pri každej registrácii zadávali inú kontrolnú otázku, ktorá má zároveň aj inú odpoveď. Ak totiž podvodník zistí odpoveď na otázku, ktorú máte zvolenú všade, tak sa aj všade dostane. V prípade, že sa rozhodnete nechať rovnakú otázku, voľne aspoň jej alternatívy – vynechajte diakritiku, doplňte číslo na koniec, začnite malým písmenom a tak ďalej.

Je to naozaj váš priateľ?

Na sociálnych sieťach by ste si mali dávať pozor na to, či osoba, s ktorou komunikujete, je skutočne tou, za ktorú sa vydáva. Podvodníci často zneužijú mená aj fotografie priateľov, aby sa dostali k ostatným ľuďom. Všímajte si na sociálnych sieťach nasledujúce veci:

  • Profilová fotografia: Ak viete, že ju priateľ má a teraz nie, ide o prvý znak podvodu.
  • Nezvyčajné komentáre: Táto osoba začne zdieľať príspevky alebo uverejňovať komentáre, ktoré sa rozporujú s jeho názormi. Môžu to byť aj generické odpovede ako „Dobrý príspevok“ alebo „Super“ či komentáre v cudzích jazykoch.
  • Nevyplnený profil: Ak viete, že kedysi uverejňoval/a fotografie či príspevky a dnes má prázdny profil, zbystrite pozornosť.
  • Meno: Nezabudnite skontrolovať aj meno, podvodníci k nemu často pridajú bodku, zdvoja písmeno, píšu bez diakritiky, malými písmenami a podobne.

Od týchto ľudí vám môžu začať chodiť ponuky ako odkazy na videá či na weby. Neotvárajte ich, ide pravdepodobne o podvod. Správy ignorujte a upozornite na nich známych.

Pravidelné aktualizácie

Spoločnosti, ktoré vyrábajú technologické zariadenia a ich softvéry, ponúkajú aktualizácie. Ide o reštartovanie zariadení, ktoré im pridá zopár nových vlastností. Sú zárukou zabezpečenia mobilov, tabletov alebo počítačov. Technika totiž nestíha pokroku a preto výrobcovia na nové internetové hrozby reagujú aktualizáciami už starších zariadení.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Toto je desať najväčších mýtov v starostlivosti o pokožku: Ktorým stále veríte?

Tie vám do zariadenia pridajú nové zabezpečovacie systémy a brány, cez ktoré sa k vám podvodníci nedostanú, alebo majú len mizivú šancu. Aktualizácie určite nepodceňujte a vždy ich stiahnite. Nájdete ich v nastaveniach, majú tam samostatnú priehradku.

Sociálne siete

Vráťme sa ešte raz k sociálnym sieťam, konkrétne k všetkému, čo na nich zverejňujete. Ak pridáte len pár fotografií ročne a je na nich šťastná rodinka, je to úplne v poriadku. Vyvarujte sa však fotkám z dovolenky v čase, keď ste ešte stále odcestovaní.

Dôvod? Sociálne siete sú verejné a tieto fotografie môže vidieť každý. Zbytočne tak hovoríte svetu, že odchádzate z domu, ktorý je nestrážený. Zlodeji takéto fotky berú ako pozvanie. Preto ich uverejnite až po príchode domov, čím sa vyvarujete zbytočným problémom.

V poslednom čase pribúdajú aj príbehy ľudí, ktorí naleteli cudzincom prosiacim o pomoc. Podvodníci sa vás prostredníctvom fiktívnej postavy amerického vojaka alebo sympatického neznámeho môžu snažiť presvedčiť, aby ste im poslali peniaze. Najčastejšie ide o príbehy zabudnutého dedičstva, výhry v lotérii, presmerovanie peňazí na charitu alebo pomoc človeku v núdzi, ktorý sa potrebuje dostať domov.

Spoja sa s vami cez sociálne siete (alebo aj email). V žiadnom prípade im nič neposielajte, na emaily neodpisujte a neklikajte na stránku, na ktorej by mala prebehnúť transakcia. Vyplnením vašich platobných a osobných údajov do takého formulára by ste mohli prísť o svoje peniaze, alebo by mohla byť zneužitá vaša identita.

Internetové hry

Online hry si vyžadujú rýchle internetové pripojenie, aby sa zabránilo oneskoreniu ovládania a obrazu a aby sa hra prehrávala plynulo a bez prerušenia. Môžu však byť aj rizikom, a to ako pre dospelých, tak aj pre deti. Sťahujte len licencované hry, ktoré od vás nebudú pýtať žiadne osobné údaje.

O bezpečnosti na internete hovorte aj s deťmi alebo s vnukmi. Aj niektoré licencované hry majú možnosť kúpenia hernej meny za skutočné peniaze. Vysvetlite im situáciu, aby neskôr nevzali z peňaženky vašu kartu a nenakúpili jej nekonečne veľa. Je lepšie urobiť osvetu vopred, ako žať už zhnitú úrodu.

Koľko znakov má v priemere vaše heslo?

Sledujte náš Facebook

∗Reklamná zmienka 

Advertisement
Zdroj: plnielanu.sk, cybercompetence.sk
Odporúčame