Kedysi sledovala jednu televíziu celá rodina, dnes ju má každý v mobile: Do ktorej skupiny patríte vy?

Online televízia

Online televízie sú dnes dostupné pre každého (Zdroj: GettyImages)

Televízia je médium, bez ktorého si nevieme predstaviť život. Denne k nej spolu s rodinou zasadnú státisíce Slovákov, aby si pozreli nielen spravodajstvo, ale najmä večerný program. Ten však vo veľkom začali predeľovať reklamy a na výslnie sa dostali strímovacie služby (cez internet). Patríte stále medzi konzumentov reklamných maratónov, alebo si radi vyberáte, čo budete sledovať?

V článku sa dočítate:

Rozmach televízorov

Aj keď prvé televízory vznikali v 20. rokov 20. storočia, túto technológiu si nemohol dovoliť hocikto. Ani by ste na ňom celý deň nič nevideli. Rozmach televízorov prišiel až po druhej svetovej vojne. Nemali diaľkové ovládanie a ešte stále ponúkali len čiernobiely obraz a mono zvuk.

Sledovalo sa len večer

Televízie vysielali najmä večer. Programy nebežali počas celého dňa ako dnes. Programovú štruktúru tvorili správy zo štúdia, neskôr aj z terénu, a večerný program bol v podobe prevažne domácej produkcie. Televízie boli zároveň produkčnými spoločnosťami, ktoré obsah vytvárali. Dnes sú to externé produkčné spoločnosti, ktoré televíziám predávajú vysielacie práva.

Všetko zmenilo rozdelenie Československa

Príchod 80. a neskôr aj 90. rokov vo veľkom ovplyvnil trh s televíznym vysielaním na Slovensku a v Čechách. Zatiaľ čo v Spojených štátoch už komerčné televízie naplno vysielali, u nás nemali miesto. Až voľný trh, ktorý demokracia priniesla, dovolil vznik aj príchod súkromných spoločností.

Príchod komerčných televízií

Po osamostatnení Slovenska začali v 90. rokoch vznikať prvé komerčné televízne spoločnosti. Niektoré časom zanikli, iné fungujú dodnes a majú aj sekundárne a terciárne kanály zamerané za užšie publikum. Tieto televízie vysielajú na základe licencie, ktorú im Rada pre vysielanie udelí. Slovenská televízia vysiela na základe osobitého zákona.

Komerčné televízie nedostávajú príspevky zo štátu ako verejnoprávna televízia. Sú odkázané na príjem z reklamy, ktorý im dovoľuje produkovať ďalší obsah a kupovať si práva na vysielanie zahraničného obsahu. Reklamu dnes umiestňujú počas vysielania programov, nie medzi nimi, aby divák neprepol, ale sledoval pokračovanie aj po reklame.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Píska vám často v ušiach? Tomuto javu sa hovorí tinitus, vieme, ako ho vyliečiť

Dnešné moderné technológie

Televízia sa však za posledné roky výrazne zmenila. Televízne vysielanie je značne obmedzené a to ako neustálymi reklamami, tak aj pevnou vysielacou štruktúrou. Toto všetko vedia eliminovať strímovacie služby, prípadne sčasti aj archív a internetové vysielanie. Majú obrovské výhody a určite si ich zamilujete aj vy.

Internetová televízia vo vrecku

Strímovať znamená sledovať cez internet. Jediné, čo sa mení, je technológia, akou ste pripojení k televízii. Miesto satelitu alebo zastaralých antén sa pripojíte jednoducho internetom vo vašej telke. Nepotrebujete na to žiadny kábel, chytré televízory majú zabudovaný prijímač Wi-Fi signálu.

Zároveň pri internetovej TV nie ste obmedzovaní sledovaním programu len na televíznej obrazovke. Umožňuje divákom sledovať svoje obľúbené programy kedykoľvek a kdekoľvek na svete s pripojením na internet. Stačia vám na to pokojne aj mobilný telefón, tablet či notebook. Pripájate sa priamo cez webstránku a sledujete lineárne vysielanie alebo si predplatíte knižnicu titulov, ktoré máte odomknuté na vami vybrané obdobie.

Poskytovatelia internetu vám dnes vedia ponúknuť rôzne balíčky, napríklad v UPC si môžete zvoliť  internet v balíčku služieb s internetovou alebo digitálnou televíziou. Takéto kombinovanie služieb vám môže priniesť úsporu ceny za služby alebo nájmu za modem či set-up box.∗ 

Obľúbený obsah na dosah ruky

Podstatou týchto služieb je ich variabilita a nelineárnosť. Nech už si vyberiete hocijakú strímovaciu službu, knižnicu tvoria stovky filmov aj seriálov, z ktorých si môžete pozrieť čokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Nie ste obmedzení len titulmi, ktoré sa televízne spoločnosti rozhodli zaradiť do programu v dané dni a konkrétne vysielacie časy.

Film aj seriál si napríklad môžete rozpozerať cestou do práce, pokračovať v pozeraní cestou domov a dopozerať doma na televízore. Systém si pamätá, kde ste skončili, čo máte rozpozerané a čo ste dopozerali. Podľa toho vám vyberie do odporúčaní aj iné filmy či seriály, ktoré by sa vám mohli páčiť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľká noc sa tento rok predraží: Koľko miniete za potraviny a ako ušetriť?

Začnete sledovať a neviete skončiť

Dnešnými technológiami sa mení aj postup vydávania nového obsahu. Kiná síce stále fungujú a produkujú veľké peniaze, no strímovacie služby si začínajú vytvárať vlastný obsah, ktorý si pozriete len v ich knižnici a nikde inde. Navyše, už nemusíte čakať dni či týždne na všetky diely obľúbeného seriálu, niektoré služby ich sprístupnia všetky a bez čakania. 

Predstavte si, že by ste si mohli pozrieť novú sériu vášho obľúbeného dramatického seriálu alebo sitcomu nielen bez čakania na nové epizódy, ale aj bez reklám. Niektoré internetové televízne služby ponúkajú obsah bez reklám alebo s minimálnym počtom reklám, čo je pre mnohých divákov veľkou výhodou.

Samozrejme, sledovanie všetkých epizód bez prestávky nie je povinnosť, tie epizódy vám nikam neutečú. Vy sami si môžete vybrať, kedy ich budete pozerať, ako dlho a či sa k niektorej epizóde ešte vrátite. A kedykoľvek budete potrebovať od obrazovky odbehnúť, jednoducho stlačíte pauzu a znova program kedykoľvek pustíte v momente, kde ste prestali sledovať.

Odporúčania na mieru

Internetové televízie chcú, aby bol váš zážitok z pozerania čo najlepší. A práve preto si môžete celú knižnicu prispôsobiť. Môžete si označovať, ktoré filmy sa vám páčia a ktoré nie. Vďaka tomu budete mať lepšie odporúčania. Ak natrafíte na film alebo seriál, ktorý si chcete pozrieť neskôr, jednoducho si ho uložíte v súkromnej knižnici a už ho nemusíte viac hľadať.

Tieto služby ponúkajú aj založenie detských účtov, čo je vždy v cene balíka. Deťom sa v knižnici budú zobrazovať animované filmy a seriály, prípadne hrané projekty určené pre detské publikum. Nemusíte sa báť, že by sa dieťa dostalo k obsahu, ktorý by nemalo vidieť. Rozprávky sú spravidla dabované.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Horúce buchty, šarkany, bosorky aj noc bez spánku: Ako oslavujú Veľkú noc v zahraničí?

Ponuka internetových televízií je skutočne rozmanitá. Nájdete tu domáce filmy, seriály, zahraničnú produkciu, animované filmy, staré klasiky, kultové snímky, dokumenty a množstvo ďalšieho obsahu. Stačí len vybrať titul a začať sledovať.

Vlastné príbehy

Nakoľko sú internetové televízie nelineárne, môžu ponúkať prakticky akýkoľvek obsah pre každého. Vo veľkom začali pridávať okrem tradičných filmov a seriálov aj minihry, ktoré zabavia mladších divákov, ale často aj tých dospelých. Máte ich zarátané v cene služieb a je len na vás, či ich vyskúšate alebo nie.

Veľkou témou posledných rokov je však aj interaktívny obsah. Ide o film alebo seriál, v ktorom vy určujete, čo sa stane v príbehu. Na ovládači od televízora vyberáte z možností, čo majú postavy robiť a podľa toho bude dej pokračovať. V nedávnej šou o prežití v divočine si mohli diváci vyberať, ako by sa zachovali a zistili, či bola ich prvotná úvaha správna alebo nesprávna. Interaktívny obsah ponúkajú najmä zahraničné služby, no obsahuje aj dabing a titulky.

Čo vás prinúti vypnúť televíziu?

Všetky technológie sa časom menia a vyvíjajú. Televízia nie je výnimkou. Kedysi ľudia nesledovali ani to málo, čo v nej vysielali, dnes sa od nej nevedia odtrhnúť. Internetová televízia umožňuje divákom interagovať so svojimi programami, napríklad hlasovaním, komentovaním alebo zdieľaním svojich názorov na sociálnych médiách.

Aká je jej budúcnosť, to nevie predvídať asi nikto. No ak chcete využívať všetky výhody dnešných technológií, stačí si predplatiť niektorú zo strímovacích služieb. Stojí pár eur mesačne. Takto môžete dať zbohom satelitom či káblovému vysielaniu. Na strímovanie vám postačí len dostatočne rýchly internet a zariadenie s Wi-Fi.

Preferujete klasické televízne vysielanie alebo internetovú televíziu?

Sledujte náš Facebook

Reklamná zmienka 

Advertisement
Zdroj: plnielau.sk, medium.com, insider.com
Odporúčame