Alergie: Peľová sezóna liesky už prešla svojím vrcholom na celom Slovensku, na čo si ešte treba dať pozor?

alergie

Alergie ľudí vedia potrápiť najmä počas peľovej sezóny (Zdroj: Freepik/koldunov)

Alergie nás vedia nepríjemne potrápiť počas celého roka, no špeciálnym obdobím je hlavne jar, kedy začína kvitnúť a produkovať peľ väčšina agresívnych alergénov. Často sa jedná o rôzne rastliny, kry či stromy, ktoré spôsobujú ľuďom alergické reakcie v rôznej intenzite a dĺžke.

Sezóna liesky vrcholí

Sezóna liesky už prešla svojím vrcholom na celom území Slovenska. Z alergiologického hľadiska sú aktuálne najvýznamnejšie druhy stromov ako jelša, lieska a breza. TASR o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Podľa Janky Lafférsovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici na strednom, východnom a severnom Slovensku môžu každodenné koncentrácie peľu liesky dosahovať veľmi vysoké hladiny. Deje sa tak najmä vďaka peľu z horských oblastí.

Pribúdať bude peľ z viacerých drevín

„Peľ jelše sa udrží vo vyšších koncentráciách najmä v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území výraznejšie poklesne,“ spomenula. Dodala, že vyššie denné koncentrácie peľu jaseňa, topoľa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité sa očakávajú na celom území Slovenska. Pribúdať bude aj peľ z brestu, duba a vŕby. „Pokles denných hladín peľu môže byť lokálne ovplyvňovaný najmä ochladením a zrážkovou činnosťou,“ podotkla.

Odborníčka zdôraznila, že teplé a veterné dni priniesli v predošlom kalendárnom týždni vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území našej krajiny. Najvyššie denné koncentrácie peľu liesky zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Bratislave. Okrem liesky pokračovala peľová sezóna jelše, drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa a topoľa. Pribudol peľ brezy a hrabu.

Ako môžete alergiu zmierniť? 

Odborníci často radia zbaviť sa všetkých alergénov, to však pri pobyte na čerstvom vzduchu nie je tak celkom možné. Peľ sa usádza takmer všade – v koži, očiach, nose aj v dýchacom ústrojenstve. Alergici majú vodnaté nádchy, pociťujú svrbenie a kýchanie, majú pocit zdurenej nosnej sliznice a červené oči. S nárastom koncentrácie peľu sa tieto príznaky môžu zhoršovať.

Pokiaľ trpíte takýmito príznakmi, existuje pár tipov, ako ich zmierniť. Alergie vedia byť nevyspytateľné, no dá sa s nimi bojovať. Častejšie sa prezliekajte, sledujte peľové spravodajstvo, častejšie sa sprchujte, dodržujte diétu a chráňte si čo najviac nos a oči. Pomôcť môže aj zaznamenávanie si alergických reakcií do denníka, obmieňanie sprejov do nosa či obmedzenie alkoholu a fajčenia. Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame