Známa diéta je plná tuku, sľubuje však výsledky! Aké pravidlá má a čo na ňu hovoria lekári?

Atkinsonova diéta

Atkinsonova diéta je pre tých, ktorí nemajú žiadne vážne zdravotné problémy (Zdroj: GettyImages)

Túto diétu prvýkrát predstavil doktor Robert Atkins, kardiológ a odborník na výživu v roku 1972. Napísal o nej knihu, ktorá sa stala bestsellerom a odvtedy je tento spôsob stravovania rozšírený po celom svete. Jej cieľom je stravovať sa tak, aby mal človek nízky prísun sacharidov a bohatý príjem tukov a bielkovín.

Pravidlá Atkinsonovej diéty

Táto diéta je rozdelená na 4 fázy:

1. fáza: Indukčná

Táto trvá 2 týždne a človek sa počas nej musí nastaviť na príjem maximálne 20 g sacharidov na deň. Je nutné prijímať vysoký obsah bielkovín a tukov a k tomu pridať nízko-sacharidovú zeleninu. Škrob, obilniny, ovocie a alkohol sú zakázané. Za tento čas by mal človek rýchlo pocítiť stravu na váhe, samozrejme, veľká časť zo straty na váhe je odvodnenie organizmu.

2. fáza: Balansovacia

Počas nej môžete postupne pridávať 5 g sacharidov denne, ale musíte dávať pozor, aby vám váha počas prvého týždňa tejto fázy smerovala nadol. Ak je tomu tak, na začiatku druhého týždňa tejto fázy môžete opäť pridať 5 g sacharidov na deň. Pokračujte, kým sa chudnutie nezastaví a vtedy znížte denný príjem na predchádzajúcu hodnotu. Ak už budete 4 až 5 kg od svojej vysnenej váhy, prejdite do fázy 3.

3. fáza: Dolaďovacia

V tejto fáze zostávate, kým nedosiahnete vysnenú hmotnosť. Zvyšujete príjem sacharidov o 10 g denne na jeden týždeň. Chudnutie už oveľa pomalšie ako predtým a vašou úlohou je zotrvať v hľadaní správnej hladiny sacharidov, pri ktorej bude vaša hmotnosť naďalej klesať.

4. fáza: Finálna

V poslednej fáze budete prijímať také množstvo sacharidov, ktoré vám nespôsobí spätný nárast váhy. Toto množstvo sa u každého z nás líši. Pohybuje medzi 30 až 90 g sacharidov na deň, v závislosti od denného pohybu a športových aktivít. Toto už musí každý odpozorovať sám na sebe a tomu prispôsobiť svoj jedálniček.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eva Řádková (@fit_s_evikem)

Povolené potraviny pri diéte

  • ryby: losos, pstruh, sardinky
  • mäso: bravčové, hovädzie, jahňacie, kuracie
  • plnotučné mliečne produkty: maslo, smotana, jogurt, syry
  • vajcia
  • nízkokalorická zelenina: špenát, kel, brokolica
  • orechy a semienka: vlašské orechy, mandle, makadámy, slnečnicové či tekvicové semienka
  • oleje: kokosový, panenský olivový, avokádový olej

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť

  • cukor: koláče, cukrovinky, zmrzlina, ovocné džúsy
  • zelenina s vysokým obsahom sacharidov: mrkva (iba v indukčnej fáze)
  • ovocie s vysokým obsahom sacharidov: jablká, hrušky, banány, hrozno (iba v indukčnej fáze)
  • škrob: zemiaky, batáty (iba v indukčnej fáze)
  • strukoviny: šošovica, cícer, fazuľa (iba v indukčnej fáze)

Čo si môžete dopriať na raňajky?

Keďže striktné obmedzenie sacharidov prichádza hlavne v prvej fáze, človek si neskôr môže dopriať svoje raňajkové klasiky. Praženica, volské oko so slaninou, ovsené vločky s jogurtom, ovsená kaša či ovocie, toto všetko je možné po prvej fáze konzumovať. Samozrejme si nesmiete gramy plánovaných sacharidov zabudnúť pripočítať k dennému príjmu. V prvej fáze je lepšie zvoliť rôzne variácie vajíčok.

Aké nápoje je možné konzumovať?

  • voda: nesladená voda, či už perlivá alebo neperlivá by mala byť základom
  • zelený čaj, čierny čaj (nesladený)
  • káva
  • víno: len veľmi zriedka, najlepšie suché víno bez pridaných cukrov

Výsledky Atkinsonovej diéty

Pri dodržaní vyššie uvedených pravidiel, fáz a povolených potravín by sa mali dostaviť výsledky aj u tých, ktorým doposiaľ nepomohli žiadne známe či neznáme diéty. Keďže počas tejto diéty si môžete dopriať veľa chutných jedál, o ktorých by si možno mysleli, že povolené nebudú, nie je tak náročné zvládať všetky fázy a tak sa dopracovať k stanovenému cieľu. Po dosiahnutí vytúženej váhy by ste sa mali pomaly vrátiť k nutrične vyváženej strave a naďalej dodržiavať zásady zdravého životného štýlu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Get your Free Book (@ketowoe)

Výhody a nevýhody tohto stravovania

Vďaka zníženému príjmu sacharidov a zvýšenému príjmu bielkovín a tukov často prichádza k zníženej chuti do jedla. Vďaka tomu budete jesť menej kalórií bez toho, aby ste o tom museli premýšľať. Podľa väčšiny doktorov nie je práve príjem vysoko tučných potravín to pravé. Podľa nich totiž zvyšujú riziko srdcovo-cievnych a nádorových ochorení. Táto diéta, keďže je bohatá na tuky a cholesterol, môže negatívne ovplyvňovať funkciu žalúdku, pečene a ľadvín. Niektoré nové štúdie naznačujú, že nasýtený tuk je neškodný a týmto vyvracajú iné domnienky odborníkov, že by práve tento druh mal patriť medzi nezdravé druhy diét.

Pre koho nie je diéta vhodná?

Dietá je reálne určená pre tých, ktorí nemajú žiadne zdravotné problémy! Rozhodne by ju nemali skúšať tí, ktorí majú problémy s ľadvinami a žalúdkom, osoby trpiace dnou, tehotné a dojčiace ženy. Ak si nie ste istí, pre istotu svoj zámer konzulujte s lekárom alebo certifikovaným výživovým poradcom.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Odporúčame