Pre záchranu technickej pamiatky sa stretli odborníci z celého Slovenska: Aká bude jej budúcnosť?

Mesto Banská Bystrica chce obnoviť vzácnu technickú pamiatku (Zdroj: sk.wikipedia.org/Ladislav Luppa)

Odborníci z celého Slovenska sa stretli, aby spolu prebrali záchranu Medeného hámra v Banskej Bystrici. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová.

Ako uvádza, odborné fórum sa konalo na konci marca a venovali ho najvýznamnejšej technickej pamiatke v meste. Zúčastnili sa na ňom Pamiatkový úrad SR, Slovenská technická univerzita, Slovenská komora architektov, Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici i Banskobystrický samosprávny kraj. Prítomní boli aj viacerí historici, archeológovia, architekti, sociológovia a tiež odborníci na cestovný ruch. „Diskusii predchádzala spoločná obhliadka areálu priamo v teréne,“ ozrejmila.

Podľa generálneho riaditeľa Pamiatkového úradu SR Pavla Ižvolta je Medený hámor jednou z najvzácnejších pamiatok na Slovensku. „Verím, že odborné fórum vyslalo jasný signál o nevyhnutnosti čo najskôr urobiť základné zabezpečovacie práce proti ďalšiemu pustnutiu. Následne je potrebné postupovať v zmysle návrhu opatrení a harmonogramu, ktorý vznikol v spoločnej diskusii,“ skonštatoval.

Hovorkyňa spresnila, že nasledovať bude identifikovanie a odstránenie envirozáťaží, ako aj záchranné práce. Podľa jej slov, sa v súčasnosti samospráva snaží nájsť zdroje na sanáciu jednotlivých objektov i záchranu areálu tejto pamiatky. Budú to schémy financovania Medeného hámra v rámci samosprávy, v prípadnej spolupráci so štátom, Banskobystrickým samosprávnym krajom alebo súkromným sektorom.

„Žiadal som, aby Medený hámor preradili do kategórie národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany. Uvedomujeme si environmentálne záťaže, preto potrebujeme objekt riešiť komplexne,“ podotkol primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. „Aj z tohto dôvodu sme zorganizovali odborné fórum, aby sme získali partnerov, ktorí nám pomôžu narysovať cestu obnovy,“dodal.

V meste pod Urpínom sa už pred časom rozbehla iniciatíva za záchranu Medeného hámra – budov so štatútom národnej kultúrnej pamiatky. Mesto Banská Bystrica sa s návrhmi na nové využitie areálu, ktorý bol sídlom významného metalurgického podniku na spracovanie medi, obrátilo aj na verejnosť. V spolupráci s občianskym združením ZA! Medený hámor spustilo v júli v roku 2021 participatívny proces. Pozostával z dotazníkového prieskumu a rozhovorov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovenský kras plánuje vybudovať nové návštevnícke centrum: Prečo je tento projekt dôležitý?

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame