Máte problémy s trávením a je vám zle? Pomôcť môže ryža či banány, no týmto potravinám sa radšej vyhnite

tráviace ťažkosti

Vyvážená strava s množstvom ovocia a zeleniny môže pomôcť udržať váš tráviaci systém zdravý (Zdroj: Zdroj: Freepik/katemangostar)

Keď vás bolí brucho, máte kŕče alebo vám je na zvracanie, poslednú vec, ktorú chcete urobiť, je zjesť niečo, čo váš stav zhorší. Niektoré potraviny vám však môžu poskytnúť potrebné živiny, bez toho, aby ste sa cítili horšie.

Začnite s tekutinami

Ak sa vám nedarí udržať v sebe pevnú stravu, nemá zmysel pokúšať sa jesť. Vyskúšajte si radšej dať čistý vývar alebo pite kokosovú vodu. Obe veci obsahujú dôležité minerály, ako je draslík, vápnik a sodík.

Banány

Sú ľahko stráviteľné a majú veľa draslíka – dôležitý minerál, ktorý môžete začať strácať, ak máte hnačku alebo ste zvracali.

Ryža

Uistite sa, že je to obyčajná biela ryža. Hnedá alebo čierna ryža – vo všeobecnosti zdravá – je ťažšie stráviteľná, najmä pri podráždenom žalúdku. Škrobové potraviny s nízkym obsahom vlákniny, ako je biela ryža, môžu tiež pomôcť spevniť stolicu a zastaviť hnačku, ktorá môže prísť spolu so žalúdočnými ťažkosťami.

Jablkové pyré

Je ľahko stráviteľné a má veľa živín vrátane pektínu – druhu vlákniny, ktorá sa rozpúšťa vo vode. Môže pridať objem vašej stolici a pomôcť vám zbaviť sa hnačky.

Toast

Jednoduchý toast z bieleho chleba je lepší ako celozrnné výrobky bohaté na vlákninu, keď máte podráždený žalúdok. Celé zrno obsahuje druh vlákniny, ktorý je pre vás dobrý, keď nie ste chorý, ale môže zhoršiť boľavé brucho, najmä ak máte hnačku alebo nevoľnosť.

Ďalšie kroky

Ak váš žalúdok dokážete prijať tieto potraviny, môžete začať s vecami, ako sú pečené zemiaky a možno vykostené kuracie prsia bez kože. Keď sa budete cítiť lepšie a nezvraciate alebo nemáte hnačku do 24 až 48 hodín, môžete skúsiť pridať nejaké ovocie a zeleninu.

banány
(Zdroj: Freepik/KamranAydinov)

Čo by ste určite nemali jesť:

Mliečne výrobky

Mlieko, syr a zmrzlina sú neprípustné s podráždeným žalúdkom. Pre vaše telo sú ťažko stráviteľné, čiastočne preto, že majú vysoký obsah tuku. Obyčajný odtučnený jogurt môže byť niekedy v poriadku, ale začnite s malým množstvom a uvidíte, ako to pôjde.

Vyprážané jedlá

Majú veľa oleja a tuku, takže sú ťažšie stráviteľné a môžu ešte viac zhoršiť už aj tak podráždený žalúdok.

Sóda

Bublinky môžu byť problémom – ak vás naraz zasiahne veľa cukru, môže to hnačku zhoršiť – neexistuje rýchlejší spôsob, ako dostať cukor do krvného obehu, ako ho vypiť. Malé dúšky sódy však môžu byť v poriadku.

Korenené jedlá

Je to pravdepodobne posledná vec, na ktorú máte chuť s podráždeným žalúdkom – a má to svoj dôvod. Váš tráviaci systém sa možno bude musieť viac snažiť, aby ho strávil, a to môže zhoršiť vaše bolesti brucha. Držte sa nevýrazných vecí, kým sa nebudete cítiť lepšie.

Surové ovocie a zeleninu

Keď máte podráždený žalúdok, vláknina v ovocí a zelene, ktorá zvyčajne za iných okolností uľahčuje trávenie, môže veci zhoršiť. Najlepšie je počkať, kým sa nebudete cítiť lepšie a pridať ich späť do vašej stravy. Začnite s malými porciami varenej zeleniny a štiav.

Ak máte zápalové ochorenie čriev

Zápalové ochorenie čriev (IBD) zahŕňa Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. Tieto stavy sú založené na vašom imunitnom systéme a zahŕňajú oveľa viac ako len rozrušený tráviaci systém, čo môže byť jedným z príznakov. Jedlo nespôsobuje IBD a neexistuje jediná diéta, ktorá by pomohla každému s IBD. Ale môže vám pomôcť viesť denník potravín, aby ste sa dozvedeli, aké sú vaše spúšťacie potraviny, a potom sa im môžete vyhnúť.

Kedy zavolať lekárovi?

Každý občas dostane žalúdočnú nevoľnosť, ale porozprávajte sa so svojím lekárom, ak chudnete bez toho, aby ste sa snažili, nemáte veľkú chuť do jedla, ste unavení alebo máte kŕče, krvácanie, bolesť alebo iné príznaky, alebo vaše bolesti a problémy s trávením trvajú príliš dlho.

Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame