Zdravšia náhrada medu do čaju, kávy aj koláča: Vyskúšajte čakankový sirup, je vhodný aj pre diabetikov

Sladenie čaju

Vyskúšajte na sladenie čaju čakankový sirup (Zdroj: GettyImages)

Rozhodli ste sa, že prestanete sladiť bielym rafinovaným cukrom? Blahoželáme, je to nepochybne správny krok k lepšiemu zdraviu aj krajšej postave. Na trhu je dnes dostatok rôznych vhodných náhrad, od hnedého a kokosového cukru až po stéviu. No a, samozrejme, zabudnúť nesmieme na med, ktorý patrí k obľúbeným sladidlám. Chceli by ste vyskúšať aj niečo iné, čo má zaručene priaznivé účinky na organizmus? Potom je tu pre vás čakankový sirup.

Ide o jemné sladidlo, ktoré perfektne nahradí cukor, a prípadne i spomínaný med. Dochutí čaj, mlieko, koláče, dezerty aj iné sladké pokrmy. V čom spočíva tajomstvo jeho úspechu v podobe čoraz širšieho okruhu priaznivcov?

Čakankový sirup ako superpotravina

Samotnú čakanku a jej liečivé účinky poznali už starí Egypťania. Bylinka s jasne modrými kvetmi obsahuje bielkoviny, železo, horčík, vápnik, mangán, vitamíny A, B, C, E a K, betakarotén, a je aj zásobárňou probiotickej vlákniny (inulín). Čakanka podporuje trávenie, pomáha pri chorobách pečene a žlčníka, zlepšuje metabolizmus a detoxikuje organizmus.

Prečisťuje pečeň, uľavuje pri obličkových kameňoch a pri ochoreniach močových ciest, upokojuje nervovú sústavu, využíva sa tiež  pri angíne a zápaloch horných dýchacích ciest. Zvonku je výborná pri kožných vyrážkach, opuchlinách a vredoch. Pokojne by sa tak dalo povedať, že čakanka je superpotravinou s mnohými pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus.

Rôzne podoby využitia

Potravinári čakanku poznajú veľmi dobre a používajú ju pri výrobe rôznych produktov. K najznámejším patrí čakanková káva „cigorka“, ktorú obľubujú najmä ľudia citliví na kofeín. Vláknina inulín z čakanky sa zasa pridáva do tyčiniek a sušienok. Čakankový sirup je medzi sladidlami v podstate novinkou.

Vyrába sa z koreňa rastlinky, ktorý sa vykopáva na jeseň, najčastejšie v októbri. Sirup má nízky glykemický index, obsahuje menej kalórií ako biely cukor a je bohatý na vlákninu. Je to zároveň prirodzene bezlepková potravina bez konzervačných látok a umelých príchutí. A aké sú ďalšie benefity čakankového sirupu?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako sa chrániť pred srdcovo-cievnymi ochoreniami? Podľa odborníkov pomôžu tieto opatrenia

Posilňuje imunitu: Čakankový sirup podporuje rast dobrých baktérií v črevách a priaznivo na trávenie vplýva a vysoký obsah vlákniny. To sa odzrkadľuje na lepšej imunite, keďže platí vedecky overený fakt, že naša imunita sídli v črevách. No a keďže čakanka pôsobí aj protizápalovo a detoxikuje organizmus, sladenie čakankovým sirupom nám môže pomôcť zostať zdravými v čase chrípok a prechladnutí.

Pomáha pri chudnutí: Obsahuje len približne polovicu kalórií medu či cukru, presnejšie 160 kcal v 100 g čakankového sirupu. Ak to so sladením čakankovým sirupom nebudeme preháňať, svoju štíhlu líniu nijako neohrozíme. Navyše, čakankový sirup je ideálny aj po športovej aktivite, pretože telu dodá okamžitú energiu a nezaťaží pritom trávenie.

Môžu ho aj diabetici: Vzhľadom na nízky glykemický obsah je čakankový sirup vhodný aj pre diabetikov 1. a 2. typu. Môže pomôcť prirodzene znížiť hladinu glukózy v krvi a pôsobí aj ako účinná prevencia takzvanej „stareckej cukrovky“.  Samozrejme, aj tu platí, že všetko treba konzumovať s mierou. Odporúča sa neprekračovať dennú dávku sirupu, ktorá je 10 – 20 gramov.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame