Cestovať po meste lacno a rýchlo? So skútrom je to možné

Skúter v meste

freedigitalphotos.net

Desiatky minút v rannej kolóne sediac v aute alebo stojac v preplnenom autobuse či električke. Ráno sa ponáhľate do práce, popoludní zas za rodinou, no nikdy to nie je tak rýchlo, ako by ste chceli. Existuje však jedna alternatíva, ktorá zmierni problémy s parkovaním, urýchli vašu dopravu a nie je ani drahá – skúter.

Takmer pre každého

Obrovskou výhodou skútra je to, že ho môže mať takmer každý. Skúter s objemom do 50 ccm môže viesť už aj vodič vo veku 15 rokov, silnejší s objemom 125 ccm od 16 rokov. Silnejšie kubatúry neuvádzame, na lacné vozenie sa po meste viac ani netreba. A pozor na tohtoročnú novinku. Pri klasickom vodičskom preukaze na automobil ste mohli kedysi osedlať aj motorku do objemu 50 ccm, po novom až do 125 ccm. Nesmie však mať manuálne radenie, preto sa to týka práve skútrov. Výkon skútra ale nesmie byť vyšší ako 11 kW a vodičský preukaz musíte mať aspoň 2 roky. Ich najväčšia výhoda? Obstarávacia cena a spotreba.

Predstavíme si niekoľko skútrov objemu 50 aj 125 ccm. Rozdiel je pochopiteľne v dynamike. Tie s menším objemom dosiahnu maximálnu rýchlosť okolo 45-50 km/hod, nie sú príliš vhodné na jazdu vo dvojici. Tú zvládnu až silnejšie stroje, ktoré majú maximálku na úrovni okolo 80 km/hod, sú robustnejšie a pohodlnejšie. Ďalším rozdielom je spotreba, pri menších predstavuje cca 2 litre/100 km a pri väčších okolo 3 litrov/100 km. Len pre predstavu, pri takejto spotrebe vás bude stáť cesta do práce 5 km vzdialenej a nazad len 30, respektíve 45 centov. To je ešte lacnejšie ako mestská doprava a zaručene budete rýchlejší. Niekoľko z nich si predstavíme.


Tiež by vás mohlo zaujať: Motorka po štyridsiatke: Kríza, druhá puberta či záľuba vašich snov?


Yuki 50 Fairy

Yuki 50 Fairy

Pri skútroch sa stretnete so značkami, o ktorých ste možno ešte ani nepočuli. Mnoho z nich pochádza z Číny a žiaľ, nemajú veľmi dobrú povesť. Yuki je jednou z nich. Tento skúter má priemer kolies 12 palcov, vpredu kotúčovú brzdu a zdvihový objem 50 ccm. Má nosnosť 150 kg a jeho nádrž pojme 4,8l paliva. Nie je to veľa, ale pri presunoch po meste benzínku nebudete navštevovať príliš často. Aj keď možno budete musieť niekedy zájsť do servisu, poteší však príjemná cena. Tá je len 857 eur.


Tiež by vás mohlo zaujať: F1 na vlastnej koži: Splňte si dávnu túžbu už tento rok!


Motorro Sonny 50

Motorro Sonny 50

Ďalšia neznáma značka zato so zaujímavou cenou. Za 990 eur dostanete malý skúter s dvojtaktným jednovalcovým motorom. Pri malých motorkách platí pravidlo čím jednoduchší motor, tým lepšie. Oprava tak bude jednoduchá a hlavne lacná. Nádrž tohto skútra je až 6 litrov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najrýchlejší muži sveta: Tieto legendy treba poznať


Honda Vision 50

Honda Vision 50

Ak chcete vsadiť na osvedčenú značku, Honda je dobrou voľbou. Tento skúter ponúka väčšie, 14 palcové kolesá, takže prejazd nerovnosťami bude pohodlnejší. Nádrž s objemom 5,5 litra umožní dojazd až 286 km, čo predstavuje spotrebu len niečo viac ako 1,9 litra na 100 km. Pohodlný skúter kvalitného výrobcu však stojí o niečo viac, pripravte si 1 690 eur.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nové verzus ojazdené auto: Čomu dáte prednosť vy?


Yuki 125 Fairy

Yuki 125 Fairy

Prechádzame do kategórie objemu 125 ccm. Tento model je v podstate rovnaký ako ten s objemom 50 ccm, jediný rozdiel je motor a s ním aj lepšia dynamika. Na tomto stroji dosiahnete rýchlosť až 85 km/hod no vozenie vo dvojici môže byť pohodlnejšie, poobzerajte sa aj inde. Ak však budete jazdiť osamote a chcete najlacnejší skúter s objemom 125 ccm, Yuki 125 Fairy bude váš len za 1 012 eur.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Tauris Avenida 125 4T

Tauris Avenida 125 4T

Tento skúter ponúka vzduchom chladený, 4 taktný motor s výkonom takmer 6 kW. Je vhodný najme pre tých z vás, ktorí si potrpia na štýl. Vyzerá byť drahším, ako v skutočnosti je. Jeho nádrž pojme až 6,8 litra paliva a o bezpečné zabrzdenie sa stará dvojica kotúčových bŕzd. To všetko za 1 499 eur.


Tiež by vás mohlo zaujať: Wartburg a Trabant: Nemecké automobilové legendy, na ktoré sa nezabúda


Piaggio Fly 125

Piaggio Fly 125

Tradičný taliansky výrobca skútrov má v sortimente skútrov objemu 125 ccm výrazné postavenie. S takýmto strojom sa nemusíte báť, že ostanete niekde stáť, že sa niečo nečakané pokazí. Všetky značky skútrov, ktoré si od týchto riadkov opíšeme ponúkajú prvotriednu kvalitu a spracovanie. Skúter s výkonom takmer 9 kW má len 12 palcové kolesá, preto je ako stvorený do mesta. 6,5 litrová nádrž vás nenechá v štichu ani pri dlhších výletoch. A zaplatíte za neho 2 290 eur, za ktoré dostanete kvalitný skúter a nie niečo, na čo sa bojíte vysadnúť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Autá vašej mladosti: Zaspomínajte si na legendy východného bloku


Honda SH125i 2013

Honda SH125i 2013

A znova tu je Honda. Tento skúter nebude mať problémy ani s dvojicou pasažierov, v cene dostanete dokonca kufor s objemom 35 litrov. Môžete ísť na nákup, na piknik za mesto alebo si urobíte romantický výlet vo dvojici. Kolesá majú priemer až 16 palcov a sú ako stvorené pre kľukaté okresné cesty za mestom. Na svoje pomery ponúka Honda aj rozmernú nádrž, tá pojme až 7,5 litra paliva. Keď si uvedomíte, že sa výrobcovi podarilo vyrobiť motor s neuveriteľnou spotrebou len 2,1 litra/100 km, možno aj zabudnete, ako sa vôbec tankuje. Cena je 2 690 eur a nebudete z nej ľutovať ani cent.


Tiež by vás mohlo zaujať: Jazdite s rozumom, jazdite lacnejšie: 10 tipov, ako ušetriť za benzín


Vespa LX 125 3V

Vespa LX 125 3V

Vespa je synonymum kvalitného talianskeho skútra. Pre mnohých ide o tie najkrajšie, najštýlovejšie a najlepšie skútre vo vesmíre. Musíme dať za pravdu. Retro dizajn v spojení s najmodernejšími technológiami si nezameníte s nijakým iným skútrom. VoVespe dostanete jednoduchý jednovalec s výkonom rovných 8 kW. Voziť sa budete na 12 palcových kolesách a s 9,2 litrovou nádržou budete s úsmevom míňať všetky benzínové stanice. Vespa je pre tých, ktorí sa chcú líšiť a ukázať svetu, že majú štýl. V tomto prípade vás štýl bude stáť 3 330 eur.


Najlepšie informácie o autách a motorizme nájdete na podkapotou.sk


Piaggio X10 125

Piaggio X10 125

Znovu dobre známy výrobca. Myslíte si, že skútre sú len malé, pomalé a nepohodlné? Hlavne tie do objemu motora 125 ccm? Piaggio s modelom X10 tieto predstavy rúca. Skúter je jednoducho majestátny, robustný a obrovský. Rozmerný štít rozráža vzduch tak, že ani nebudete vedieť, že vôbec jazdíte. Tento skúter je vhodný aj pre cestovateľov, stovky kilometrov dlhé trasy pre neho nebudú najmenší problém. Maximálna rýchlosť je až 105 km/hod a výkon motora je na maximálnej prípustnej hranici, 11 kW. X10 nie je žiaden drobec, jeho nosnosť je 203 kg a hmotnosť až 385 kg. Na záver údaj o palivovej nádrži, ktorá sa vysmeje všetkým ostatným, jej objem 15,5 litra je skrátka bezkonkurenčný. Rovnako aj cena, tá je 5 190 eur.

Veríme, že sme vám ukázali všetky výhody skútrov. Dnes sú už niekde úplne inde ako staré Babety a Pioniere. Sú plnohodnotným dopravným prostriedkom, rýchlym ,praktickým a vo veľa prípadoch ešte lacnejším, ako mestská doprava. Veď uznajte, na úspornom skútri so spotrebou 2l/100 km by vás najkratšia cesta južným Slovenskom z Bratislavy do Košíc stála len 12 eur. Iste, väčšina z nich nie je na také trasy stavaná, no aspoň vidíte, ako veľmi sa skúter oplatí. A možno máte tip na užitočný a krásny darček na Vianoce.


Ste majiteľom skútru? Ktorý model by ste na základe vlastných skúsenosti doporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, oficiálne stránky výrobcov, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame