Uviazla vám v krku kostička? Týmto jednoduchým spôsobom ju dostanete von raz-dva!

uviaznutá kosť v hrdle

Vieme, ako dostať von zapichnutú kostičku v hrdle (Zdroj: Freepik/spukkato)

Vo väčšine prípadov je podľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR kostička nalepená na sliznicu, nie zapichnutá. Čo robiť pri tomto probléme odporúčalo OS ZSS na svojej sociálnej sieti.

Tuhá strava ako rýchla záchrana

Pri uviaznutej kostičke v krku sa odporúča zjesť kúsok chleba alebo varený zemiak. Potrava kostičku obalí a v žalúdku ju rozpustia žalúdočné kyseliny.

Kedy treba privolať lekára?

„Ak sa kosť zapichne tak, že spôsobuje nepríjemnú ostrú bolesť alebo ťažkosti pri dýchaní, vyhľadáme odbornú pomoc alebo zavoláme na 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ ozrejmilo.

Aj anestéziológ a intenzivista Milan Rebek z Nemocnice Agel Zlaté Moravce odporúča pri uviaznutej kostičke rýchlo preglgnúť tuhú stravu, aby sa kosť posunula ďalej do žalúdka, kde sa postupne rozloží pri trávení. „Ak by toto nepomohlo, tak je nutné vyšetrenie u lekára na krčnom oddelení,“ doplnil.

Toto by ste rozhodne robiť nemali

Záchranný a liečebný postup pri uviaznutej kostičke podľa neho závisí od jej veľkosti a miesta, kde uviazla. Zdôraznil, aby ľudia nevyťahovali kostičku pinzetou, respektíve aby sa o to ani nepokúšali. „Je vysoké nebezpečenstvo poškodenia okolitých štruktúr v tejto citlivej oblasti,“ ozrejmil.

Ako postupovať, keď vám zabehne iné jedlo?

V prípade, ak ľuďom zabehne iné sústo jedla, treba záchranný postup zvoliť podľa miesta, kde sa jedlo nachádza. „Ak ide o jedlo, ktoré stojí v tráviacej trubici, najčastejšie v pažeráku, je nutné toto zabehnuté jedlo zapíjať vodou, aby sa pohlo ďalej do žalúdka,“ vysvetlil Rebek.

Väčšie nebezpečenstvo podľa neho predstavuje vdýchnutie jedla do dýchacích ciest. „Ak nie je možný kašeľ a postihnutý sa dusí, použijeme štyri až päť silných úderov medzi obe lopatky do stredu chrbta,“ ozrejmil.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máme pre vás skvelé darčekové tipy pre milovníkov vína: Čomu sa na Vianoce potešia?

V prípade, že to nepomôže, odporúča použiť Heimlichov hmat. „Ak sa nám to do piatich minút nepodarí urobiť, postihnutý upadá do bezvedomia. Vtedy hneď voláme záchrannú službu číslo 155 a začíname s oživovaním, s kardiopulmonálnou resuscitáciou, až do príchodu sanitky záchrannej zdravotnej služby,“ dodal.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame