Čo sú to geriatrické syndrómy a prečo je takmer nemožné znížiť riziká ich vzniku?

starší muž a doktor

Geriatrické syndrómy bývajú súčasťou starnutia (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Hoci geriatrické syndrómy nie vždy priamo ohrozujú život pacienta, výrazne vplývajú na kvalitu jeho života. Kvôli tomu ich následkom býva často pokles jeho nezávislosti. Minimalizovať riziká vzniku týchto syndrómov je však takmer nemožné. Upozornila na to riaditeľka nemocnice v Bánovciach nad Bebravou a primárka tamojšieho oddelenia dlhodobo chorých Mina Bobocká.

Geriatrické syndrómy sa radia do skupiny príznakov, ktoré spolu súvisia, sú špecifické pre seniorský vek, na ich vzniku sa podieľa viacero faktorov a majú chronický priebeh. Podľa odborníkov medzi ne patria syndróm krehkosti, hypermobility, imobility, instability, svalovej slabosti alebo sarkopénie, syndróm anorexie a malnutrície, maladaptácie, inkontinencie, dehydratácie a intelektové poruchy.

„Najväčším problémom týchto syndrómov je, že vznikajú ako následok starnutia organizmu. Samozrejme za ich rozvinutím stoja aj iné faktory, napríklad prekonané ochorenia a úrazy, psychologické a sociálne aspekty jednotlivca a v neposlednom rade vplyv prostredia a životný štýl,“ priblížila lekárka.

Uviedla tiež, že keďže ide o slabnúci, vekom poznamenaný organizmus, v mnohých prípadoch nie je možné odstrániť príčinu vzniku týchto syndrómov, čas totiž lekári vrátiť nedokážu.

V geriatrii síce existujú odporúčania, ako vzniku geriatrických syndrómov predchádzať, no problémom býva ich zaradenie do reálneho života seniorov. „Pod vznik syndrómov sa často podpíše depresia po strate životného partnera, osamelosť, ale tiež napríklad nežiaduce účinky liekov, zlá finančná situácia a s ňou priamo súvisiaca nevhodná životospráva, nedostatok pohybovej aktivity, poruchy zraku, bolesti kĺbov, dom, kde treba chodiť po schodoch a podobne,“ vymenovala Bobocká.

Podľa nej vzniká geriatrický syndróm už len ako následok súhry mnohých faktorov, ktoré sa však nedajú ovplyvniť spätne a často nie je možné odstrániť ani ich vplyv v budúcnosti. „Ťažko napríklad poviete pacientovi, aby nechodil po schodoch, keď býva na druhom poschodí bez výťahu, alebo aby jedol dostatok ovocia a zeleniny, keď si ho nemá za čo kúpiť a už si ho nevládze dopestovať,“ skonštatovala.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Liečba diabetikov bez adekvátneho stravovania zlyháva: Hodnoty cukru v krvi pomôže zlepšiť úprava jedálnička

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame