Darovaná krv zachraňuje životy: Zásoby týchto krvných skupín sú momentálne nedostatočné

Darovanie krvi pomôže mnohým pacientom (Zdroj: Freepik/suriyawutsuriya)

Darovanie krvi je v medicíne mimoriadne dôležité. Ak patríte k vhodným darcom, skúste aspoň raz za čas prekonať strach a absolvujte túto procedúru. Pomôžete tak niekomu, koho život je v ohrození. Momentálne je navyše stav zásob niektorých krvných skupín nedostačujúci.

Národná transfúzna služba (NTS) SR eviduje znížený stav zásob krvných skupín A a B s negatívnym Rh faktorom. Zásoby ostatných krvných skupín sú zatiaľ stabilné. Pre TASR to uviedla riaditeľka marketingu a komunikácie NTS Martina Frigová.

„Za posledný týždeň sme zaznamenali na našich odberných pracoviskách nižší počet darcov s krvnými skupinami A Rh negatív a taktiež B Rh negatív, čo sa prejavilo na zníženom stave zásob pri týchto krvných skupinách. Pri všetkých ostatných krvných skupinách je stav zásob dostatočný,“ ozrejmila. Nemocničné zariadenia na Slovensku sú podľa jej slov zásobované na základe ich objednávok bez obmedzení.

Darcom krvi sa môže stať každý v rozmedzí 18 až 60 rokov. Vážiť musí minimálne 50 kilogramov a taktiež musí spĺňať základné zdravotné požiadavky. Zatiaľ čo muži môžu darovať každé tri mesiace, ženy až každé štyri. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi nájdete na webovej stránke www.ntssr.sk. Na odber sa dá objednať aj on-line na webe alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame