Predvianočná kúra ovocnými šťavami: Prečistia organizmus aj pomôžu schudnúť

Smoothie

pixabay.com

Vianoce sa už nezadržateľne blížia. Niekedy si v tomto období jedla doprajeme viac, ako je nám treba. Často nám totiž „jedia oči“ miesto žalúdka. Čo keby sme na to naše telo pripravili skôr, ako nebezpečným chutiam na lákavé dobroty celkom prepadneme? Následky – hlavne na váhe – potom nemusia byť také tragické.

Ľahšie podliehame chorobe

Väčšina ľudí pociťuje na jeseň výrazný pokles energie. Trápia nás častejšie bolesti hlavy, únava, smútok a ďalšie psychické problémy. Viac sa prejavujú žalúdočné vredy, zápaly a chrípka.

Okrem liekov a výživových doplnkov si pomáhame aj sladkosťami. Tie nám síce pozdvihnú náladu, no postupne sa v organizme hromadia škodlivé látky. Výsledok sa spätne odrazí na našom zdraví a žiaľ, väčšinou aj na telesnej hmotnosti.

Lepšia prevencia ako liečba

Aby sme zabránili toxínom napáchať na našom tele vážne škody, mali by sme piť pravidelne čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Ide o ľahko stráviteľné, zásadité tekutiny, ktoré sú ideálnymi prostriedkami na detoxikáciu organizmu.

Majú mimoriadne čistiace a regeneračné účinky na vnútorné telesné orgány. Ak si ich doprajete namiesto jedla, poskytnete vnútornostiam blahodarný odpočinok. Niektorí ľudia pijú pravidelne jeden deň v mesiaci iba tieto šťavy. Volajú to „očistný deň“ alebo „detox“. Ozdravujú pritom nielen svoje telo, ale aj dušu.


Mohlo by vás zaujímať: Čerstvá ovocná či zeleninová šťava vás nakopne: Začať s odšťavovaním sa vyplatí


Sila čerstvej šťavy

„Prv, než niečo vypiješ, použi svoj rozum“, uviedol Dr. Norman Walker, ktorý celý život propagoval liečbu ovocnými a zeleninovými šťavami. Podľa neho sú výživou a liekom súčasne. Vysoká účinnosť súvisí s tým, že ich telo dokáže rýchlo stráviť. Preto by sa mali piť pomaly, v dúškoch.

Sila čerstvej šťavy spočíva vo vysokom obsahu vitamínov, minerálov, enzýmov a rastlinných farbív. Ich nedostatok v strave je príčinou mnohých ochorení. Čerstvé šťavy sú teda nielen výbornou prevenciou, ale podporia aj skoré uzdravenie. Vypudia z organizmu jedovaté a odpadové látky, umožnia mu doplniť rezervy, dodať energiu. Napomôžu k zníženiu hmotnosti a zlepšujú stav pokožky.

Ovocný cukor ako čistička

Správne fungujúce črevá sú predpokladom celkového zdravia. Ovocný cukor v šťave je výbornou potravou pre „dobré“ črevné baktérie, ktoré sa starajú o zdravie čriev. Okrem toho sa do krvi vyplavuje pomaly. Preto je lepší ako rafinovaný cukor, ktorý spôsobuje prudký nárast inzulínu v krvi a jeho náhly pokles.


Mohlo by vás zaujímať: Doplňte energiu v teplých letných dňoch: Ideálne sú výživné kokteily


Vyskúšajte domáce šťavy

Grapefruitová šťava

Grapefruit má veľkú liečebnú hodnotu. Obnovuje telesnú silu, zlepšuje trávenie, prečisťuje pečeň, zvyšuje vitalitu a odolnosť organizmu. Chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. V ňom obsiahnuté živiny pôsobia antioxidačne, antimikróbne a antikarcinogénne. Denná konzumácia jedného pohára čerstvej šťavy dokonca znižuje riziko rakoviny pľúc.

Citrónová šťava a pomarančová šťava

Sú výnimočné hlavne vysokým podielom vitamínu C. Tento silný antioxidant chráni pred infekciami, škodlivými látkami z prostredia, nedostatkom spánku či stresom. Čerstvo vytlačené šťavy znižujú hladinu cholesterolu v krvi, detoxikujú telo cez pečeň a slúžia ako prevencia rakoviny.

Citrónovú šťavu zmiešanú s vodou poznáme ako účinnú prevenciu zápchy. Užíva sa ráno, pred raňajkami. Ľudia s citlivým žalúdkom by ju však nemali piť nalačno, ale radšej až po jedle.

Hroznová šťava

Je významným zdrojom prírodných antioxidantov. Prečisťuje cievy, chráni srdce, krvný obeh a mozog.

V istej štúdii uskutočnenej v Španielsku sa uvádza, že ľudia, ktorí vypili 100 ml šťavy z červeného hrozna denne počas 2 týždňov, ovplyvnili priaznivo hladinu tukov v krvi. Znížili sa im tiež hodnoty zápalových ukazovateľov. Podľa výsledkov inej štúdie takáto šťava chráni pred voľnými radikálmi ešte lepšie ako multivitamínová. Navyše, vysoký podiel hroznového cukru nám dodá silu, keď sme vyčerpaní, posilní naše nervy a zvýši koncentráciu.


Mohlo by vás zaujímať: Ako vznikajú tie najlepšie smoothies? 4 fantastické recepty plné vitamínov na štíhlu líniu


Mrkvová šťava

Vďaka bohatému obsahu karotenoidov je mrkva ochranným štítom prvej triedy. Podporuje celý imunitný systém: prečisťuje tráviaci trakt, chráni pred infekciami, rakovinou, reumou i srdcovo-cievnymi chorobami. Posilňuje zrak. Účinky spozorujeme aj zvonka: lesklé vlasy, zdravé nechty a svieža pleť.

Cviklová šťava

Napomáha krvotvorbe a tráveniu. Pôsobí proti únave a podráždenosti. Povzbudzuje činnosť pečene a čriev, a tým odstraňuje z tela toxíny.

Veľmi chutná je kombinácia s mrkvovou, jablkovou alebo pomarančovou šťavou. Pre jej silné čistiace účinky sa odporúča riediť s ostatnými šťavami v pomere 1:4. Ak ju riedite vodou, vhodný je pomer 1:1.


Pripravujete si doma nejaké ovocné šťavy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Ing. Vladimíra Mihálová
Odporúčame